IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Недостигът на работници по света тласка нагоре цените на храните

Екстремното време и поскъпването на суровините допълнително влошават ситуацията, а проблемите няма да се решат с края на пандемията

08:00 | 03.09.21 г. 40
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

В целия свят недостигът на работници разклаща веригите на доставка на храни. Във Виетнам армията подпомага събирането на реколтата от ориз. Във Великобритания фермерите изхвърлят мляко, защото няма камиони, които да го събират.

Събирането на бразилското кафе на зърна робуста продължи 120 дни тази година вместо обичайните 90. Американските фирми, които пакетират месо, се опитват да примамят нови служители със смарт часовници Apple Watch на фона на ръста на цените на бургерите и буритото във веригите за бързо хранене, пише Bloomberg.

Независимо дали става въпрос за берачи на плодове, работници в кланици, шофьори на камиони, складови оператори, готвачи или сервитьори, глобалната хранителна екосистема е разклатена от недостиг на персонал. Това удря по доставките, а някои работодатели са принудени да повишават заплатите с двуцифрени числа в процентно изражение.

Това заплашва да повиши допълнително цените на храните, които и без това се напомпват заради поскъпването на стоките и увеличаването на разходите за товари.

Цените през август нарастват с 33% спрямо същия месец на миналата година, според индекс, изготвен от Организацията на ООН за прехрана и земеделие.

Пандемията от коронавирус предизвика недостиг на работна ръка в много части на икономиката. Въздействието е особено силно в храните и селското стопанство, които са сред най-малко автоматизираните индустрии в света. Сигурността на храните е чувствителен въпрос в много части на света и тънките маржове означават, че нарастващите разходи обикновено преминават към купувачите, според Boston Consulting Group.

Декер Уокър, експерт по агробизнеса в Boston Consulting Group, коментира, че ефектите варират според местата и продуктите, като общото изглежда е, че най-големите проблеми са с работните места за най-неквалифицирани работници, които са и най-малко желани.

цени цени

Има признаци, че недостигът на работна ръка ограничава доставките. В САЩ дистрибутори на едро като Sysco Corp. и United Natural Foods Inc. съобщават за забавяне на производството на артикули – от бекон и сирене до кокосова вода и подправки. В Обединеното кралство някои магазини нямат достатъчно продукти като хляб и пиле, докато McDonald’s Corp. изчерпа млечните шейкове през август.

„Имаме семейни добавки, страхотни работни места, които бяха отворени, но не можахме да ги попълним“, коментира Патрик Крайтезер, главен изпълнителен директор на Tillamook County Creamery Association. Базираната в Орегон млечна кооперация наскоро имаше сериозен недостиг на работници и членове на борда ѝ работеха на полето, вместо да провеждат оперативни срещи. „Инфлацията, която виждаме в бизнеса, и инфлацията, която наблюдаваме на ниво ферма, ще се пренесе и на рафта“, допълва той.

Недостигът засяга фермите, преработвателите и ресторантите. Малайзия, вторият по големина в света производител на палмово масло, е загубила около 30% от потенциалното производство на годно за консумация масло, използвано във всичко - от шоколад до маргарин. Производството на скариди в Южен Виетнам - един от най-големите износители в света, е спаднало с 60% до 70% в сравнение с времето преди пандемията.

Една пета от производството на домати в южната част на Италия е загубена тази година поради жегите и транспортната парализа, според асоциацията на фермерите в страната.

„Занимавам се с този бизнес от 80-те години на ХХ век, но никога не съм виждал подобна ситуация“, казва Микеле Ферандино, фермер във Фоджа. „Доматите са много нетрайна стока. Нямаше достатъчно камиони, които да транспортират реколтата до преработвателните предприятия в тези решаващи дни от събирането на реколтата“, допълва той.

Отменените или забавени доставки принуждават британските млекопроизводители да изхвърлят мляко, докато в магазините има недостиг. Майкъл Кинг, млекопроизводител от Глостършър, изчислява, че е загубил около 20 хил. литра. Според него някои фермери са започнали по-рядко да доят добитъка заради недостиг на персонал.

Дори когато ресторантите и други предприятия се отварят отново в САЩ и някои страни в Европа и търсенето се увеличава, разпространението на делта варианта на коронавируса ограничава първичното производство.

Отделно епидемични взривове има в различни заводи, което налага временно затваряне, а граничните ограничения в много страни пречат на работниците мигранти и работниците, които пътуват.

На някои места ситуацията се усложнява от местни проблеми, като трудни и опасни условия на селскостопанската работа заради горещата вълна. Във Великобритания фактор е и Brexit.

цени цени

В резултат на това работодателите са изправени пред друго препятствие: работниците имат много възможности, а запълването на по-малко желани работни места става по-трудно.

Последна актуализация: 06:21 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

20
rate up comment 12 rate down comment 3
khao
преди 2 години
това е положението... няма вече роби ! Няма и деца за бъдещи роби, робите не се размножават... пущайте си роботите и си живейте с тях ! Всеки обяснява колко е трудно да си фирмаджия, ама никой не се отказва и не отива на заплата, нали? Дриуго си е да прибираш процент от работника и да щракаш и обясняваш как си давал работа.... ае сега работете си я!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 10 rate down comment 0
melon
преди 2 години
Странна работа - при толкова увеличаващо се население и автоматизация, да има недостиг на работна ръка... Има нещо сбъркано.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 6 rate down comment 5
V.At.
преди 2 години
Като чета статията и коментарите към нея смятам, че роботизацията е перфектното решение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 2 години
По целият свят се работо извънредно. На работниците се заплаща задължително, на бригадирите може, но от там нагоре е изключение. Извънредния труд не е толкова лошо нещо и понеже имам наблюдения мога да споделя, че на места(от белият свят) умишлено саботират производството за да ги оставят извънредно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 2 години
Ти да си видял в руски филм някой да работи? Защитници на родината, войници, полицай, бандити, момичета с понижена социална отговорност, алкохолици(трябваше да е на първо място) и само един велик президент който(поне според неговите думи) работи като роб на галера.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 3
дядя Вова
преди 2 години
Да сте видели в Холивуд-ски филм някой да работи. Аз не от поне 30-40 години (Флашданс). Всичко е меринджей, PR, реклама, адвокат, инфлуенсър, журналист, маркетинг, нааай-много продавач на кафе или таксиджия...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 4
zelka007
преди 2 години
хехе ... същият съвет и към теб човек , регистрирай фирма и ще разбереш от първо лице колко са неравнопоставени нещата и кой е по-по-най ... лесно е ... един лев струва , не се плашете ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 7
zelka007
преди 2 години
в БГ помощи за фирмите НЯМАШЕ !!! ... уникално непознаване на нормативната база човек ... помощите дето дадоха , бяха на първо място за ИЗРЯДНИ ПЛАТЦИ към бюджета и второ за ЗАПЛАТИ И ОСИГУРОВКИ ... !!! други разходи дето признаха беше май само за ток ... това бяха единствените неща , които от европейският орган признаха ... !!!!!!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 7
zelka007
преди 2 години
вдянков , дето всички го пустосвате , премахна голямата държавна такса за регистрация на фирма , май и той беше дето премахна уставния капитал да стои по месец-два в банката напълно внесен ... един лев я направи таксата ... :))) ... фащаш се , регистрираш фирма , търсиш клиенти , и на базата на това което ти плащат се организираш и започваш да плащаш министерски заплати ... всичко е толкова елементарно ... докажи се ... !! ... това е работа откакто свет светува ... по един и същи начин се прави от хилядолетия ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 14 rate down comment 2
s3
преди 2 години
Въпросът е там, че тази логика не е вярна. България е на всички българи, а не само на капиталистите. Всеки работник има право да живее тук, точно толкова колкото и капиталистите. Но държавата у нас не третира физическите и юридическите лица еднакво. Нито като помощи за епидемията (у нас помощи се дават само на фирмите, по белия свят подпомогнаха и обикновените хора), нито като данъци ( у нас данъците са основно косвени, че да ги плаща населението), и т.н. Което кара хората да емигрират, нормално е. Като има двоен стандарт и не те третират нормално, какво правиш? Ами бягаш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още