Дигитализацията промени коренно печатарския бизнес. Все още има достатъчно добри възможности за развитие дори на конвенционалните технологии на полиграфията, но истината е, че в някои области, свързани с информацията дигиталните издания ще победят. Това прогнозира Венцислав Бичаков, собственик и управител на „Алианс Принт“ в ефира Bloomberg TV Bulgaria, в предаването „Бизнес среща“.
„За съжаление вестниците намаляват, доста сериозен спад има в света, но горе-долу е контролирано. Спадът е плавен, на места е 4-5%“, коментира предприемачът.
Той посочи, че бизнесмени като Уорън Бъфет и Рупърт Мърдок купуват вестници и се опитват да ги реанимират, да направят нещо ново с тях. Така че според него вестниците не са загинали още.
„В Далечния Изток (Индия и Китай) този сектор на издаването си има ръстове – по 11-15% годишно. При нас има малък спад, макар че в момента тиражите на вестниците задържат. Вестниците може би ще имат затихваща функция с времето“, смята Бичаков.
По думите му ситуацията при книгите е доста по-различна.
„От един бум на Панаир на книгата във Франкфурт през 2013 г. се очерта ръст на дигитализацията, свързана с електронните четци и аз сериозно се притесних за нашия бизнес. Тогава спрях доста проекти за инвестиции в книгите, разкри Бичаков и отчете, че това е било грешка.
Според него електронната книга ще претърпи сериозна промяна и от черно-белия Kindle към нея ще се прибавят цветове, движение, итнтерактивност, свързаност, ще има много нови опции и тя ще заприлича на телефоните.
Но управителят на „Алианс Принт“ цитира данни за интерес към хартиените книги, като за Англия този ръст на обикновените книги е 7%, а на детските – 16%.
Как бизнесът на една печатница става печеливш? Може ли да се вземе търговски кредит за най-модерната печатарска машина на Балканите? Имат ли онлайн печатниците почва у нас?
Вижте повече във видеото!


Измислиха как да спасят дизеловите коли в Европа
Мъж паркира Ferrari на балкона си, общината го прибра с кран (ВИДЕО)
Кметът на Варна протестира срещу правителството в Берлин (СНИМКИ)
35 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
30 души са задържани на протеста в София
САЩ и Катар може да създадат свръхпредлагане на LNG на европейския пазар
Забраната на социални медии в Австралия няма да спаси децата
Криптотърговците търсят допълнителна защита, тъй като отвличанията растат
Банковото финансиране за сектори със структурни проблеми у нас може да намалее
Шансът на българския бизнес е в иновации за по-ниски разходи за труд и енергия
Мъж паркира Ferrari на балкона си, за да разбере, че Виена не е Дубай
С кого ще се конкурира новата суперкола на Toyota
Основните прилики между класическото Renault 5 и новото ЕV
Блокче глина може да направи чудеса при почистване на автомобила
Citroen направи щур ван със спалня и киносалон
Мадона разгорещи страстите по къса рокля
Движението по софийския булевард "Васил Левски" е възстановено
Проф. Михаил Константинов: Считайте властта за свалена
Протестът не е за надделяването на една или друга партия, а е срещу фасадната демокрация
Кардиолог съветва какво да избягваме за здраво сърце