През първите три месеца на 2018 година в Европа са пристигнали 17,2 млн. бежанци, от които 14,7 хил. - през маршрутите в Средиземно море. Това показват официалните данни на Международната организация за миграция (IOM).
От данните на организацията става ясно, че в периода януари - февруари 2018 г. в българските центрове са настанени 1 059 мигранти.
Капацитетът на местата за наставяне у нас е 5,9 хил. 33% от настанените в български центрове мигранти са от Сирия, 23% от Ирак и 22% - от Афганистан. За първите два месеца заловените нелегални имигранти у нас са 154. Те пристигат основно от Турция.
Основните приемащи страни са Италия и Гърция, в които са влезли съответно 6,1 хил. и 5,09 хил. души. Бежанците, регистрирани в Испания, са 3,3 хил.
Основната част от мигрантите, които влизат в Европа през Италия, са граждани на Еритрея, Тунис и Нигерия. В Гърция бежанците са основно от Сирия, Ирак и Афганистан. В Испания пък пристигат граждани на Мароко, Алжир, Кот Д`Ивоар и т.н.
Статистиката на IOM показва общо намаление на потока на мигранти към Европа - от 29,2 хил. през 2017 година до 17,2 хил. Но това се дължи основно на намаляването на броя мигранти в Италия.
В Гърция бежанците се увеличават леко - от 3,6 хил. през 2017 г. до малко над 5 хил. днес. Тези данни пораждат опасения след коментари на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, че ЕС не изпълнява поетите ангажименти към бежанците.
По данни на Организацията към 31 януари 2018 година в Турция има 3,8 млн. чужди граждани, които са потърсили убежище. 3,46 млн. от тях са сирийци, които имат временен статут на бежанци. Останалите са граждани на Ирак, Афганистан, Иран, Сомалия и други.


Въпреки митата: 93% е ръстът на китайските електромобили в ЕС
Да спасим Станислав баща, съпруг, син и приятел!
29 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Варненският окръжен съд прие последните за 2025 г. стажант-юристи
Протестиращите в подкрепа на Коцев с приз от Българския хелзинкски комитет
Уесли Кларк: Русия просто трябва да спре да се бие
Уесли Кларк: Случаят с танкера засилва натиска над Мадуро
Уесли Кларк смята, че дните на Мадуро са преброени
До 2026 година космическите отпадъци ще унищожат напредъка за парниковите газове
Тръмп ги помилва за "6 януари". Сега те искат милиони долари
Войната срещу автомобила: 20 непознати факта
Volkswagen Group се отърва от легендарно дизайнерско студио
Пет култови кросоувъра от началото на века, които си заслужават
Самолет кацна върху автомобил на магистрала
Европа се опита да спре китайците, но в крайна сметка им помогна
Крис Прат и Катрин Шварценегер се запознали в църква
Тайната на 41-годишния брак на Сигорни Уийвър с мъжа, за когото се омъжва след 3-месечна бурна връзка
Леопардови палта и дънки – Топ тенденцията за есен-зима 2025
Британец удави съпругата си в джакузито им
Тръмп презира Европа
преди 7 години Малко над 1000 за най-студените месеци в годината е равно малко над 10 000 за цялата 2018, а това е равно на 80-100 милиона за тяхната издръжка, а това е равно 1 13-та пенсия за половината пенсионери у нас... Ето къде се губят парите от бюджета... отговор Сигнализирай за неуместен коментар