Европейският производител на самолети Airbus разкри, че планира да съкрати близо 15 хил. работни места, в това число и 900 в Германия, които вече бяха набелязани, изтъквайки, че бъдещето на компанията е поставено на изпитание заради пандемията от коронавирус, която разтърси индустрията през последните няколко месеца, съобщава Ройтерс.
Най-голямата аерокосмическа група в Европа ще премахне около 5000 работни места във Франция, 5100 в Германия, 900 в Испания, 1700 във Великобритания и още 1300 в други страни.
Компанията вече се съгласи да освободи 900 позиции в своето германско звено Premium AEROTEC.
Решението на Airbus се обсъжда с представителите на работническите синдикати, които заявиха, че ще се противопоставят на съкращенията.
В понеделник (29 юни) концернът обяви, че ще намали производството и доставките си с 40 процента в отговор на авиационната криза.
„Не можем да се откъснем от развитието на авиокомпаниите", заяви изпълнителният директор на Airbus Гийом Фори пред германския вестник Welt (броя от понеделник). Докато групата говореше по-рано за намаление с около 30 процента, сега се споменават 40 процента, тъй като разликата спрямо предварително планираното разширяване на производството ще се увеличи през 2020/21.
На месец ще се произвеждат само 40 броя от най-продаваната серия A320. В момента много произведени самолети не летят, казва Фори. Засега авиокомпаниите не ги приемат поради спада на пазара, причинен от коронакризата. Поне до края на 2021 г. производството и доставките няма да се възстановят, казва още директорът на Airbus.


19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Българската икономика нараства стабилно през третото тримесечие на 2025 г.
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Протестите разклащат управлението, но не и твърдите електорати на ГЕРБ и ДПС
Джигитът, карал с 300 км/ч на Околовръстното, е открит в чужбина
ГЕРБ внесе предложението за закриване на комисията "Сорос" в парламента
След Пеевски и Коцев: Максим Генчев проси пари за "Карадажата" и от Мирчев
Два месеца преди игрите: Олимпийският огън беше запален в Рим