Преговорите за Brexit са на ръба да пропаднат, тъй като политическата уязвимост на премиера Тереза Мей заплашва постигането на споразумение през октомври. Британският в. Guardian съобщава, че непредвиденото посещение на главния британски преговарящ Доминик Рааб в Брюксел е било в опит да се спечели още време.
Дни преди срещата на върха на Европейския съюз на 17 и 18 октомври, до която от Брюксел поискаха да бъде постигнат „максимален прогрес“, Рааб е посетил своя европейски колега Мишел Барние. В рамките на едночасова среща британският представител е заявил, че плановете за постигане на споразумение в понеделник за ирландската граница са невъзможни заради политическата несигурност у дома.
Посланиците на 27-те държави членки са били информирани в неделя вечерта от заместник-главния преговарящ за Brexit Сабин Уейанд, че „британците се нуждаят от още време“. Според дипломат проблемът е от британска страна.
Също така и срещата на европейските представители на държавите членки, която трябваше да се състои в понеделник, за да бъде подписано споразумението за ирландската граница, беше отменена.
В съвместно изявление от министерството за Brexit и „Даунинг стрийт“ 10 посочват, че остават редица „нерешени въпроси“ след разговорите в неделя между Рааб и Барние, но въпреки това Великобритания е „отдадена на постигането на напредък“ по време на европейската среща в сряда.
В неделя вечерта изданието Politico съобщи, че преговарящите за Brexit са постигнали споразумение за излизане на Великобритания от ЕС, което би осигурило безопасното излизане на Кралството от съюза с преходен период, за да се предотвратят икономически сътресения.
Британското правителство е изправено пред значителна вътрешнополитическа опозиция срещу предложението си за временен митнически съюз с ЕС за територията на цяла Великобритания, в рамките на който Северна Ирландия ще остане в единния пазар.
Към момента всички преговори между Брюксел и Лондон са поставени в режим на изчакване. Тереза Мей беше поканена да направи обръщение към държавните лидери на 27-те страни членки на блока по време на вечеря в сряда, но все още не е ясно дали тя е приела поканата.


Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Черно море потопи ЦСКА в дъжда на "Тича"
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Големият проблем на 2025 година е увеличеният капитал на Българската банка за развитие
Тимчо Муцунски: ЕС има желание да помогне за развитието на диалог, насочен към намиране на решение с България
Интер разгроми Комо в мач от 14-ия кръг на Серия А
Правителството в Скопие опитва да изиграе Европа за българите в РСМ
Липсата на приет бюджет за 2026 година не би попречила за влизане в еврозоната
преди 7 години Тоест като Сърбите, дето се дървят на всеки и все го отнасят накрая? Да си отстояваш позицията не е лоша идея, ама ако няма нищо общо с реалността е вече съвсем друго. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Как се правят сделки с англичани, знаете ли?..Хи - хи. Няма да стане, сделка няма да има. Тва са хора, които искат винаги и всичко да става така, както те го искат, а не някой друг. Те не обичат да бъдат управлявани и командвани от *** и пульо, имат си достойнство хората.., не навеждат, не прекланят глава на всеки кат нас българите, особено като политиците ни, на които постоянно панталоните им са свалено и се надупват още преди да им бъде поискано. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Що по другите медии вече е ясно, че преговорите са провалени ?!?!?!?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар