Италианското правителство би могло да изиграе роля, помагайки на Fiat Chrysler Automobiles NV да осъществи предложението си за сливане с Renault SA, смята италианският вицепремиер и лидер на водещата политическа сила в страната Матео Салвини.
След като успя да си извоюва победа на изборите за Европейски парламент в края на миналата седмица, Салвини изрази подкрепата си за френско-италианския план да бъде създаден третият по големина в света производител на автомобили.
„Изглежда ми като превъзходна сделка, която се надявам, че ще бъде завършена“, заяви вицепремиерът пред журналисти в Рим, цитиран от Bloomberg. На въпрос дали правителството може да поеме дял от новата компания той отговори така: „Ако Италия е задължена да има институционално присъствие, то това би било напълно уместно“.
В понеделник от Fiat заявиха, че сделката с Renault би била структурирана на принципа на равната собственост (50% на 50%) посредством холандска холдингова компания. Акционерите на Renault, сред които е и френското правителство, ще получат премия от около 10%.
По-рано Салвини заяви, че според него сделката ще „гарантира всяко едно работно място в тази страна“.
Трябва ли държавата Италия да подпомага сделката между Fiat и Renault
Вчера стана ясно, че Renault прояви интерес към проекта на Fiat Chrysler за създаване на третата по големина в света група в автомобилния сектор чрез сливане на двете компании.
След внимателен преглед на условията по приятелското предложение управителният съвет реши да проучи с интерес възможността за едно такова бизнес обединение, засилвайки производствените позиции групата Renault и създавайки допълнителна стойност за Съюза (с Nissan и Mitsubishi), посочиха от Renault в изявление.
„Допълнително съобщение ще бъде направено, когато му дойде времето, за бъде информиран пазарът за резултатите от тези преговори, в съответствие с приложимите закони и регулации", се казва още в изявлението.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Урсула и Мерц на крака при белгийския премиер за руските активи
МААЕ: Защитният саркофаг на АЕЦ Чернобил е повреден от дрон
Празнуваме Никулден, над 200 000 българи черпят днес
Прекроеният Бюджет 2026 е факт, какво предвижда и какво премахнаха?
Времето днес: Значителни валежи, на места в планините - сняг