Вотът за Brexit не трябва да бъде възпрепятстван и правителството трябва да поддържа "абсолютен" фокус върху него, заяви премиерът Тереза Мей, цитирана от BBC и БНР.
В реч пред активисти на консерваторите премиерът каза, че "най-лошото нещо, което може да се направи, е да бъде загубен фокусът". Коментарът й идва на фона на финалната фаза от преговорите й с Европейския съюз.
По-рано трима проевропейски настроени членове на кабинета предупредиха, че могат да гласуват за забавяне на Brexit, за да се предотврати "катастрофално" излизане от блока без споразумение. Тереза Мей подчерта, че не трябва да има партийни "чистки" заради депутати с различни възгледи.
Преди решаващите гласувания в Камарата на общините следващата седмица Грег Кларк, Амбър Ръд и Дейвид Гоук заявиха за "Дейли мейл", че ще бъдат готови да се противопоставят на премиера и да гласуват за отлагане. Това доведе до призиви за оставките им от консерватори брекзитиъри.
Засега датата, на която Великобритания трябва да напусне Европейския съюз, остава 29 март. Правителството обаче многократно отказа да изключи възможността страната да напусне блока без официална сделка, в случай че Тереза Мей не успее навреме да убеди членовете на парламента да одобрят споразумението, договорено от нея с Брюксел.
В петък източници от ЕС съобщиха, че блокът очаква британският премиер Тереза Мей да бъде принудена да поиска тримесечна отсрочка на Brexit.
Преговорите между двете страни предполагат, че Мей ще помоли за удължение на двугодишния преговорен период, ако британският парламент подкрепи споразумението за развода с Брюксел, но то остане неподписано до следващата среща на върха на ЕС на 21-22 март.
Съюзът гледа на подобно искане като на „техническо удължение“, за да получи британският парламент повече време за приемането на необходимите за излизането от блока закони.


Издирват 3500 нашенци за непогасени студентски заеми на Острова
Председателят на Камарата на архитектите във Варна: Събарянето на сгради в „Баба Алино“ може да се забави с години
Трионда се оказа неуловима за вратарите' на Мондиал 2026
Много настроение и огнен финал на осмия фестивал „Фолклорна палитра“ в Девня (СНИМКИ)
ЕС с нови ограничения върху опаковките и пластмасите
Източният фланг на ЕС настоява за ускорено финансиране на ПВО
Швеция може би е моделът за оцеляването на либерализма
Украйна атакува голяма руска рафинерия на 2000 км от границата си
Израелските страхове от сделката между САЩ и Иран са основателни
Седмицата в развитие: САЩ и Иран подписаха меморандум, Фед запази лихвите
Най-добрият двигател на Maserati става хибрид, но не и PHEV
Бъдещата българска кола: Тествахме Ora 5, която от зимата ще се прави в Ловеч
Най-безшумните коли – дизели унижават електромобили
Елементарна проверка предотвратява омекването на спирачките
Mercedes V-Class претърпя шокираща трансформация
Търпението на европейските лидери към България сякаш се изчерпва
ГДБОП задържа мъж за изработка на "оръжия-призраци" в Бургас
Илхан Кючюк: За първи път имаме премиер, който прави това, което е говорил
Над 43 градуса на дъното на "Гранд Каньон", трима туристи починаха
Цените на тържищата: По-евтини череши и домати, по-скъпи картофи и брашно