Управителният съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) ще проведе извънредно заседание в сряда, за да „обсъди текущите пазарни условия", съобщи говорител на банката.
Анонсът е направен, след като тази седмица доходността по 10-годишните облигации на Италия се повиши до над 4% за първи път от 2014 г. насам, което е сигнал, че инвеститорите не са убедени, че ЕЦБ може да повиши разходите по заемите и едновременно с това да държи под контрол доходността на облигациите на най-уязвимите членове на региона.
През миналата седмица ЕЦБ обяви, че възнамерява да вдигне лихвените проценти с четвърт пункт през юли, последвано от по-голямо повишение два месеца по-късно, тъй като се бори с нарастващите цени. Институцията не е повишавала лихвените проценти от повече от десетилетие.
Спредът в доходността на германските държавни облигации и тези на по-задлъжнелите южни държави от еврозоната, особено на Италия, достигна най-високото си ниво от повече от две години. Реакцията на ЕЦБ при паника на пазара на облигации ще зависи от обстоятелствата, с които се сблъсква, заяви членът на Изпълнителния съвет Изабел Шнабел във вторник вечерта в Париж. „Начинът, по който в крайна сметка ще реагираме на рисковете от фрагментацията, зависи изцяло от ситуацията, в която се намираме", каза тя. „В миналото сме показвали, че можем да се адаптираме гъвкаво и бързо към обстоятелствата“, допълни Шнабел.
Благодарение на съществуващото хеджиране рискът от т.нар. фрагментация - „неоправдано" повишаване на доходността на облигациите на по-задлъжнелите държави от еврозоната - днес е по-малко вероятен, отколкото преди няколко години, каза Шнабел, която в ЕЦБ отговаря за пазарите. Въпреки разпродажбата на облигации откакто ЕЦБ обяви плановете си за затягане на политиката коментарите на Шнабел отразяват очертаващия се консенсус в Управителния съвет. Според Шнабел едно прибързано представяне на нов инструмент едва ли би донесло някакви предимства, но би изложило централните банкери на риска да бъдат подложени на изпитание от страна на пазара.
След обявяването на заседанието еврото поскъпна с цели 0,6% до 1,0475 за долар.
„Фактът, че еврото се възстановява, може да подсказва, че инвеститорите се надяват да получат повече подробности за евентуална интервенция за стабилизиране на европейския пазар на държавни облигации", казва пред Bloomberg Валентин Маринов, стратег в Credit Agricole CIB в Лондон. Двойката „евро-долар би могла да се изкачи обратно над 1,05 в съвсем близко бъдеще", коментира той.
За непланираната среща първо съобщи италианският ежедневник Corriere della Sera.
*Актуализирано в 9:40 ч.


Тъжна вест! Почина един от най-големите архитекти в историята
Какво време ни очаква в неделя?
Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Божидар Божанов: По всичко изглежда, че провокаторите са действали с МВР
Разходите за заплати нарастват с около един милиард евро
Румен Петков: Омразата тръгва от парламента
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари
„Арда“ надви „Локомотив“ на „Лаута”
преди 3 години 11am CET =12:00 Българско време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Написахте важна статия. И никъде не написахте най-важното - В КОЛКО ЧАСА ЗАПОЧВА ИЗВЪНРЕДНАТА СРЕЩА НА ЕЦБ ?! ?! ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години След упорита мудност, май някой получава панически атаки. Въпросът е дали вече не е късно и дали вече не е загубено безвъзвратно доверието на хората. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години "Анонсът е направен, след като тази седмица доходността по 10-годишните облигации на Италия се повиши до над 4%"Менгеме... отговор Сигнализирай за неуместен коментар