Бившият шеф на германския автомобилен концерн Volkswagen Мартин Винтеркорн възнамерява да плати около 10 милиона евро компенсация за щетите, причинени на компанията във връзка с "дизеловия скандал", съобщава Business Insider, цитиран от БГНЕС.
По-рано Volkswagen е предявил искове за обезщетение на бивши членове на Борда на директорите заради "дизеловия скандал". Сред тях са бившият шеф на компанията Мартин Винтеркорн и бившият топ мениджър на Audi Рупърт Щадлер. Такова решение е взето въз основа на данните от финансовия одит на дейностите на гореспоменатите лица. Искове за обезщетение бяха предявени срещу Винтернкорн и Щадлер във връзка с нарушение на техните задължения за защита на интересите на концерна в съответствие със закона за акционерните дружества.
В същото време, както посочва Business Insider действителните плащания, за които повечето мениджъри са се договорили с компанията, са само символични с оглед на сериозните последици от „дизеловия скандал“. Според проектодокументите всеки от бившите членове на Борда на директорите трябва да прехвърли най-малко 1 милион евро на Volkswagen. На свой ред Винтеркорн ще плати около 10 милиона евро щети, отбелязва медията.
Очаква се споразумението за обезщетение да бъде подписано тази седмица. Изяснява се, че това е част от по-голяма сделка с швейцарската застрахователна компания Цюрих.
Прокуратурата в Брауншвайг обвинява 73-годишния мениджър и още четирима души в измами и нарушаване на закона за нелоялна конкуренция. Според разследването Винтеркорн е знаел, че през 2014 г. концерна актуализира софтуера на автомобилите, което не решава проблема с емисиите. Това е било "необходимо, за да се скрие истинската причина за надценените емисии" на дизелови автомобили, каза прокуратурата.
През 2015 г. се оказа, че автомобилите на Volkswagen са оборудвани със софтуер, който им позволява да подценяват нивата на вредни вещества в отработените газове. Благодарение на такава система всичко изглежда така, че автомобилите напълно да отговарят на приетите стандарти. В действителност обаче, са няколко пъти по-високи от установеното максимално ниво на замърсяване на въздуха. Разследващите изхождат от факта, че Винтеркорн е знаел за манипулацията, но не е докладвал незабавно за потенциалните рискове за финансисти и инвеститори.


Задържаха мъж за излъчване на съобщение за радиоактивно замърсяване във Варна
Два протеста се очакват тази вечер в Триъгълника на властта
Тъжна вест! Почина Боян Радев
Хороскоп за 19 декември 2025
Виц на деня - 18 декември
Индустрията и климатични групи се обединиха срещу решението на Европа за ДВГ
Петролът поскъпва с фокус върху блокадата на Венецуела и руските санкции
Как китайският износ подкопава бъдещето на поколението Z в Азия
Изкуственият интелект захранва икономиката на Тръмп, но избирателите се тревожат
Ердоган моли Путин да си прибере С-400, за да спечели благоразположението на САЩ
Автономната система на Teslа спаси човек с инфаркт
Audi връща А4 – какво да очакваме
Автомобилите с най-добри аудио системи
Mercedes разкри подробности за китайския мотор в новия CLA
Как евтина тръба спестява сериозна сума от гориво
Задържаха варненец, пускал съобщение, имитиращо системата за ранно предупреждение
Земетресение с магнитуд 4 в морето край Дубровник
Детски психолог: Камерите не решават проблема, трябва да се изгради доверие
Производителят за кашата с арсен: БАБХ не познава регламента, умишлено ни дискредитират
Администрацията на Тръмп се подигра на Байдън