Китайският производител на електрически автомобили Nio Inc. представи своя втори седан, който ще се конкурира с популярния Model 3 на Tesla Inc. Изцяло електрическият ET5 беше представен от основателя и главен изпълнителен директор на Nio Уилям Ли на събитието Nio Day в Суджоу.
С начална цена от 328 000 юана (51 450 долара) без да се включват държавните субсидии в КИтай и 258 000 юана (40 463 долара) с батерия под наем, базовият вариант е проектиран да измине 550 километра с едно зареждане. Цената след субсидиране за базово ниво Tesla Model 3 в Китай е 255 652 юана (40 095 долара), съобщава Ройтерс.
ET5 ще бъде пуснат в продажба през септември. Неговото лансиране следва това на първия и по-скъп електрически седан на Nio ET7– който Ли вижда като съперник на Model S на Tesla – и където доставките трябва да започнат през март. Очаква се Nio също така да представи още едно електрическо превозно средство през 2022 г.
„ET5 е ключов продукт за нас, тъй като Nio отдавна се фокусира върху SUV-овете“, изтъква Ли в интервю за Bloomberg.
Nio в представи и пътна карта на своята стратегия за международна експанзия след дебюта си в Норвегия по-рано тази година. Базираната в Шанхай компания обяви планове да навлезе в Германия, Нидерландия, Дания и Швеция през 2022 г. и да достигне до 25 държави към 2025 г. Концернът също така търси достъп до пазара на САЩ.
Nio влезе в стратегическо партньорство с Royal Dutch Shell за съвместно изграждане на инфраструктура за смяна на батерии, презареждане и съхранение на енергия в Китай, Европа и САЩ, споделя още Ли.
Той също така похвали решимостта на традиционните автомобилни производители като Volkswagen AG да се насочат към електрическата мобилност.
„Тяхната марка, инженеринг, верига на доставка и търговски мрежи са ценни активи и колкото по-рано вземат решение да произвеждат електрифицирани и интелигентни продукти, толкова по-добре ще бъде“, подчертава Ли.
Nio успя да достави 10 878 автомобила през ноември и общо 80 940 броя през първите 11 месеца на тази година.
Nio разширява продуктовата си гама от SUV модели до компактни автомобили, за да привлече повече клиенти на пазара на електромобили в Китай, където се очаква продажбите да нараснат с 47% до 5 милиона броя през следващата година, според Китайската асоциация на автомобилните производители.
В края на миналия месец компанията отрече новината, че планира да изгради фабрика в Европа, тъй като се стреми да увеличи продажбите си в региона отвъд Норвегия. В изявление пред Automotive News Europe, автомобилният производител посочи, че в момента не планира производствена площадка в там.
Nio изгражда четири станции за смяна на батерии около норвежката столица Осло, които трябва да са готови през тази година, като още 12 обекта са планирани в други градове през следващата година. Смяната на батерията се извършва за три минути като по-бърза алтернатива на зареждането.


Борисов: Последиците от удължителен бюджет ще са тежки
Прожектират анимационни филми в детския отдел на Варненската библиотека
Двамата варненски общински съветници излизат от домашен арест срещу обща гаранция от 350 000 лв.
Редовният бюджет за 2026 отпада
Температури между 7 и 12 градуса днес
Киргизстан се издига като новия тигър в Централна Азия
Мерц: Германски войски биха могли да отблъскват руските атаки в Украйна
Китайският производител на чипове MetaX записа 755% ръст при дебюта си
Ardian: Европейските борси трябва да се обединят
САЩ готвят нови санкции срещу Русия, ако Путин отхвърли мирното споразумение
Колко сигурни са колите, за които не трябва шофьорска книжка
Зловещо - Cadillac Escalade стартира сам през нощта
Япония налага данък на електромобилите в зависимост от теглото
Защо някои двигатели имат двойно впръскване на гориво
Край на евтините коли от Китай – Пекин иска ново споразумение с Европа
Песков: Всякакви санкции ще навредят на подобряването на отношенията
ИТН: Демокрацията няма цена - ще изхарчим много пари за избори
Kaizen Gaming: Двигателят зад Betano – водеща технологична компания, пример за отлична работна среда и силен социален принос
Елен на пътя, мъж се заби в дърво и пострада
България с все повече реални примери за работеща кръгова икономика