Глобалното производство на японския автомобилен концерн Toyota Motor Corp. се свива с повече от една трета през септември спрямо същия месец на 2020 г., засегнато от нарушените доставки на полупроводници и други ключови за индустрията компоненти, което помрачава дейността на най-големия производител на превозни средства в света, съобщава Bloomberg.
Toyota е произвела общо 512 765 превозни средства през септември, което е с над 300 хил. автомобила по-малко от изградените през същия месец на 2020 г. 841 915 коли.
Глобалните продажби на концерна спадат с 16% за месеца, като това е първият спад на годишна база от 13 месеца насам.
Рязкото свиване на производството е в съответствие с предупреждението на Toyota от август, че операциите ѝ ще бъдат редуцирани през септември с около 40 на сто, или с 360 хил. превозни средства, спрямо първоначалния производствен план.
Септемврийското понижение бележи началото на периода на свиване на производството на основните японски автомобилни концерни. Toyota, Honda Motor Co. и Nissan Motor Co. започнаха да коригират дейността си през миналия месец, тъй като новият ръст в броя на новозаразените с Covid-19 в Югоизточна Азия наруши дейността на доставчиците на автомобилни компоненти. Тези проблеми с доставките продължават да помрачават производствените планове на компаниите и през октомври.
Nissan заяви, че глобалното му производство се е свило с 28% през миналия месец спрямо година по-рано, докато продажбите на компанията спадат с 21%. При Honda производството в световен мащаб се понижава с 30 на сто, като най-големият конкурент на Toyota в Япония записва четвърти пореден месец на спад.
Напоследък обаче изглежда, че условията се подобряват. Toyota очаква производството през ноември да расте в сравнение със същия месец на 2019 г. и 2020 г. Концернът планира да увеличи производството през втората половина на фискалната година, приключваща в края на март 2022 г., за да компенсира предходните загуби.
Toyota прогнозира годишно производство от 9 млн. превозни средства.
Концернът ще представи финансовите данни за тримесечието юли-септември на 4 ноември, докато Honda и Nissan ще обявят своите резултати съответно на 5 и 9 ноември.


Измислиха как да спасят дизеловите коли в Европа
Мъж паркира Ferrari на балкона си, общината го прибра с кран (ВИДЕО)
Кметът на Варна протестира срещу правителството в Берлин (СНИМКИ)
35 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
30 души са задържани на протеста в София
САЩ и Катар може да създадат свръхпредлагане на LNG на европейския пазар
Забраната на социални медии в Австралия няма да спаси децата
Криптотърговците търсят допълнителна защита, тъй като отвличанията растат
Банковото финансиране за сектори със структурни проблеми у нас може да намалее
Шансът на българския бизнес е в иновации за по-ниски разходи за труд и енергия
Мъж паркира Ferrari на балкона си, за да разбере, че Виена не е Дубай
С кого ще се конкурира новата суперкола на Toyota
Основните прилики между класическото Renault 5 и новото ЕV
Блокче глина може да направи чудеса при почистване на автомобила
Citroen направи щур ван със спалня и киносалон
Полицията овладява ситуация с около 50-60 лица, които вилнеят в центъра на София
Вижте коледната картичка на крал Чарлз и кралица Камила
Ескалация на напрежението: Палят се кофи, срещу полицаи летят бутилки
Български младежи отново протестираха във Виена
Маскирани са се насочили към централата на "ДПС - Ново начало"