Американският производител на електромобили Tesla Inc. се радва на силни продажби в Германия през септември, докато традиционните местни марки като Mercedes-Benz и Audi отчетоха спадове в сравнение със същия период на миналата година, тъй като недостигът на чипове продължава да помрачава производството, съобщава германският орган за регулация на автомобилната индустрия Kraftfahrt-Bundesamt (KBA).
Регистрациите на нови автомобили като цяло се свиват в Германия с 26 на сто до 196 972 броя на годишна база.
Tesla се оказа най-големият печеливш на пазара, тъй като интересът към електромобилите продължава да расте. Продажбите на компанията на Илон Мъск отчетоха ръст от 158% до 7903 броя на годишна база, с което Tesla задмина Toyota, при която регистрациите на нови коли достигат едва 7394 броя.
Представянето на Tesla беше подкрепено от добавянето на произвеждания в Китай кросоувър Model Y към гамата, предлагана в Германия. Износът на модела от азиатската страна стартира през август на фона на забавянето в изграждането на гигафабриката на компанията край Берлин.
автомобили
Марката електромобили на шведския концерн Volvo Cars Polestar се възползва от засиления интерес сред германците към този сегмент, отчитайки ръст на продажбите от 109% до 311 броя спрямо същия месец на 2020 г.
Общите продажби на изцяло електрически модели нарастват с 59% до 33 655 броя, като пазарният дял на сегмента достига 17,1%, повече от този на дизеловите автомобили (15,9%), при които регистрациите спадат с 54%.
Много германски потребители избират хибридни автомобили, а продажбите в сегмента нарастват с 145 до 22 842 броя. Делът на хибридите достига 11,6%.
Победители и победени
Продажбите на марката Volkswagen, лидер на германския пазар, се понижават с 23 процента до 31 002 броя. Сред другите германски марки Mercedes-Benz отчита спад от 49,8% до 13 734 броя, докато регистрациите на автомобили с марка Audi се свиват с 38,9% до 9934 броя. Продажбите на BMW се понижават с 18,7% до 16487 броя.
автомобили
Сред другите големи марки, които бележат понижения, изпъкват Jaguar, чиито продажби се свиват с около 61%; Ford - спад от 51%; Peugeot и Alfa Romeo - с по 49 %; и Skoda – понижение от 48%.
Opel успява да ограничи спада в продажбите до 1,2 %, като регистрациите през септември достигат 13 222 превозни средства.
DS Automobiles отчита 73,8% ръст, продавайки 179 автомобила, докато регистрациите на превозни средства с марка Suzuki се увеличават с 50 на сто до 4299 коли.
Според KBA това е най-лошият септември за автомобилния пазар в Германия от 1991 г., помрачен от липсата на редица модели заради спряното производство на фона на глобалния недостиг на чипове.


Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Транспортът и логистиката решават липсата на хора с AI и автоматизирани складове
Everpure: Чиповете памет скочиха 10 пъти
Everpure: Данните трябва да са в центъра, а фирмите да ги контролират
Водещ технологичен фонд инвестира в китайски компании
Как се решава глобалната енергийна криза? Чрез диверсификация
Toyota отива на съд за плагиатство
Бензиностанция предложи награда за залавяне на крадец на гориво
Защо Bugatti Tourbillon използва самолетни гуми
Новата стратегия на Porsche: По-малко продажби, повече печалби
Дилъри връщат пари, ако пробегът на електромобил е по-малък от обявения
Кучешки лай помогнал в търсенето на изчезналата Живка
Кой е Анди Бърнам, сигурният наследник на Киър Стармър
Проф. Константинов за смяната на ръководството на "Информационно обслужване": Нищо не е вечно
Стоян Колев се обяви за "жертва на системата", зове за протест
Какви са проблемите на Витоша?
преди 4 години Ей сега, само дето междувременно Фолкса задмина тислътъ с 2 обиколки :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години смятай , ако тамошните местни велможи не му беха забавили фабриката ... с tesla made in germany щеше да избие рибата ... германците на опашка за тесли , а не за немски трошлящи ... :))) ... импе , некой смислен коментар ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар