Саудитска Арабия очаква приходите от петрол да скочат с около 80 на сто до 2023 г. и да помогнат на кралството да отчете първия си бюджетен излишък от десетилетие, твърдят източници, запознати с въпроса, цитирани от Bloomberg.
В рамките на шестгодишната програма за балансиране на бюджета, властите прогнозират, че нарастването на цените на петрола и производството ще насърчат приходите от продажбата на петрол до 801,4 млрд. риала (214 млрд. долара) от 440 млрд. риала тази година, твърдят източниците, пожелали анонимност. Предвижда се, че цената на петрола ще достигне 75 долара за барел.
Приходите от непетролни продукти, като се изключат средствата от Публичния инвестиционен фонд, ще се увеличат с 32 на сто до 337 млрд. риала, допълват източниците.
Въпреки че планът на принц Мохамед бил Салман да трансформира икономиката има за цел да намали нейната зависимост от петрола в дългосрочен план, по-високите цени на суровия петрол са в центъра на усилията за насърчаване на растежа, докато се вземат мерки, които да помогнат за увеличаване на приходите от други източници.
Прогнозата за приходите от петрола “изглежда като предизвикателство, като се има предвид развитието на шистовата индустрия”, коментира Моника Малик, главен икономист в Abu Dhabi Commercial Bank. “Силният растеж на приходите от продажби на петрол от 2017 г. трудно ще бъде повторен”.
Властите в Саудитска Арабия очакват производството на петрол да се увеличи от средно 10 млн. барела дневно тази година до 11,03 млн. барела през 2023 г. За 2020 г. те прогнозират производството на 10,45 млн. барела дневно и генерирането на 605 млрд. риала приходи, твърдят източниците.
Министерството на финансите е отказало да коментира въпроса.
Сценарият може да подсказва, че най-големият износител на петрол в света в момента не вижда необходимост от удължаване на споразумението за свиване на производството след 2018 г.


Измислиха как да спасят дизеловите коли в Европа
Мъж паркира Ferrari на балкона си, общината го прибра с кран (ВИДЕО)
Кметът на Варна протестира срещу правителството в Берлин (СНИМКИ)
35 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
30 души са задържани на протеста в София
САЩ и Катар може да създадат свръхпредлагане на LNG на европейския пазар
Забраната на социални медии в Австралия няма да спаси децата
Криптотърговците търсят допълнителна защита, тъй като отвличанията растат
Банковото финансиране за сектори със структурни проблеми у нас може да намалее
Шансът на българския бизнес е в иновации за по-ниски разходи за труд и енергия
Мъж паркира Ferrari на балкона си, за да разбере, че Виена не е Дубай
С кого ще се конкурира новата суперкола на Toyota
Основните прилики между класическото Renault 5 и новото ЕV
Блокче глина може да направи чудеса при почистване на автомобила
Citroen направи щур ван със спалня и киносалон
Движението по софийския булевард "Васил Левски" е възстановено
Проф. Михаил Константинов: Считайте властта за свалена
Протестът не е за надделяването на една или друга партия, а е срещу фасадната демокрация
Кардиолог съветва какво да избягваме за здраво сърце
Владислав Панев: Проблемът е, че много се краде
преди 7 години ...както и новото поколение шистов пробив. Люсиен ке остане встрани. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Мъск е решил да завладява, каквото е там, сам. И при дупченето, залага на Големи Дупки. БГ хуморът му е безразличен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "...бурното навлизане на електромобилите енергиината ефективност В Е И и шистовия петрол..."Бурно е само в главата ти , крейзи...класовете ми са 17...а ти сменяй хаповете , че току виж Илон Мъск те поканил за съдружник ... : ))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години До 1 На майната ти Неграмотнико имаш ли представа кака ще стане това с повишаване на производството и същевременно съчетано с увеличаване на цените на суровия петрол Като прибавим към това бурното навлизане на електромобилите енергиината ефективност В Е И и шистовия петрол и газ-дали тези от Саудитска Арабия не си правят сметка без кръчмар Да не говорим за теб Ти вероятно нямаш и завършен осми клас отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Чаршафите май не се впечатляват от "бума" на електроавтомобилите ... : ))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар