Здравната реформа много трудно би влязла в сила от началото на следващата година. Около това мнение се обединиха заместник-председателят на Българската стопанска камара и член на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса Григор Димитров и депутатът от БСП Емил Райнов пред телевизия Bulgaria On Air.
Димитров риторично попита защо е било цялото бързане в последните дни по приемането на Закона за лечебните заведения, който на практика оставя много отворени процедури. И уточни, че по-добър вариант е било да се приеме пакет от документи, който да урежда цялата система. Димитров мотивира тезата си, като каза, че предстои много работа по изготвянето на редица нормативни актове, по определянето на съдържанието на основния и допълнителен пакет медицинска помощ, заплащана от Здравната каса, по уточняване на областните здравни карти и други, които дори да се решат до края на годината, ще бъде късно да се включат в бюджета на НЗОК за 2016 година.
Димитров акцентира, че в нито един текст от приетите закони не е разискван един от основните промени – за контрол върху дейността на касата и НЗОК ще продължава безконтролно да разходва публични средства.
Депутатът от левицата и член на здравната комисия Емил Райнов също смята, че здравната реформа, която бе приета чрез Закона за лечебните заведения и Закона за здравното осигуряване, няма да може да влезе в сила от началото на следващата година. Райнов също посочи, че има редица въпроси, като съдържанието на двата здравни пакета например, които все още не са ясни, а вече бюджетната процедура за 2016 година е в ход.
Райнов подчерта, че за няколко дни здравната комисия в парламента изцяло е пренаписала здравната реформа на Петър Москов, променени са били редица параметри преди влизането на законопроекта на ЗЛЗ в пленарна зала, с което по думите му законът е бил значително подобрен.
Вчера парламентът окончателно прие Законът за лечебните заведения, който регламентира създаването на задължителна Национална здравна карта. Очаквано отпадна обсъждането на идеята за приватизацията на лечебни заведения. Отпаднаха и ключови предложения на Петър Москов, сред които за сливането на болници и комплексно лечение, за селективно сключване на договори между Здравната каса и болниците, за задължителната акредитация, за пакт между касата и фармацевтичните компании.
Още от разговорите вижте в сайта на Bulgaria On Air


Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Във Варна ще се проведе последното за годината събитие за събиране на стотинки
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Noventiq ускорява AI трансформацията в бизнеса с Microsoft Copilot и нова експертна специализация
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Издигнаха къщички и палатки за протестиращите фермери край Промахон-Кулата
Тръмп е разтревожен от посещението на Путин в Индия
Патриарх Даниил отказа на краля на Йордания да участва в религиозен форум
Уран във водата на Харманли, жителите ще разчитат на водоноски
преди 10 години Ква здравна рИформа, кви 5 лева?От т.н."здравеопазване" ОНИЯ печелят повече, отколкото от контрабандата на цигари и алкохол. Де се е чуло и видяло мафията сама да се откаже от занаята си? След като окончателно си е завзела държавицата? отговор Сигнализирай за неуместен коментар