Гърция започна процеса на разселване на мигрантите по квотите на ЕС в други европейски страни, заяви днес гръцкият премиер Алексис Ципрас, цитиран от ТАСС.
Първата група от 30 бежанци от Сирия и Ирак отлита днес за Люксембург, каза Ципрас на летището в Атина.
"Разбирам, че днес това е капка в морето, но ще се постараем да превърнем тази капка в голям поток на организирано разселване на бежанците от страните, в които те са приети временно", посочи гръцкият премиер.
Припомняме, че вчера председателят на Европейския съвет Доналд Туск обяви, че насрочва ново извънредно заседание на държавните и правителствените ръководители от Европейския съюз (ЕС) по въпросите на миграцията за 12 ноември. Основната цел на извънредната среща ще бъде да се даде оценка на изпълнението на приетите мерки за справяне с кризата. Предвижда се отчитане напредъка на преговорите с Турция по миграционните въпроси и оценка на дейностите по прилагането на квотите за разселване.
"Сигурен съм, че условията там ще бъдат великолепни и днес ние с министъра на външните работи на Люксембург Жан Аселборн, председателя на Европейския парламент Мартин Шулц и еврокомисаря по вътрешните работи Димитрис Аврамопулос казахме на летището в Атина "довиждане" на тези хора, които заминават на пътешествието на мечтите им.
Днес за първи път видях усмивки на лицата на децата, бягащи от войната. Ще положим всички възможни усилия тези усмивки да станат повече", каза Ципрас.
"Ще помагаме на хората. Това е Европа, в която живеем. Това не е Европа на стените и бодливата тел, добави той.
Днес от Атина за Люксембург заминават шест семейства от Сирия и Ирак. Те са сред първите мигранти, които ще бъдат разселени по двегодишния план на ЕС на стойност 780 милиона евро, отбелязва Ройтерс.
БТА
Всичко за бежанската вълна четете тук


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Парвулеску за целите на срещата Путин-Моди
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Панета: Трябва да се види подготовката за операцията на 2 септември
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Възраждането на военните кораби в Европа води до завръщане на британските корабостроители
Южна Корея започва първата си програма за ракети „въздух-въздух“
Любимата TikTok звезда на Италия: 84-годишна баба призовава инфлуенсърите да работят
Вдовецът на Тина Търнър си има нова приятелка, влюбен е в 60-годишна американка
преди 10 години С този премиер и след неизбежния фалит - 2/3 год. Ще започне разселване на гърци. Подобно на разселването на българи след 89г. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години С този премиер и след неизбежния фалит - 2/3 год. Ще започне разселване на гърци. Подобно на разселването на българи след 89г. отговор Сигнализирай за неуместен коментар