Горещото и сухо лято ще намали добивите от слънчоглед, заяви Ангел Вукодинов, зам.-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, пред „Фокус”.
По думите му реколтата се прибира от десетина дни и производителите отчитат висока масленост. Заради горещото време жътвата е започнала необичайно рано.
„Резултатите не са добри. Жънат се далеч под средните резултати. До момента се прибират реколти между 100 и максимум около 200 килограма. Ако продължи така, най-вероятно реколтата ще спадне сериозно спрямо предходните години, независимо от добрите количества площи, които са засети“, коментира той.
Зърнопроизводителят допълни, че няма да има проблем с производството на олио за вътрешния пазар, за който са достатъчни 20% от реколтата от засетите 8 млн. декара. Дори при намалените добиви ще са достатъчни най-много 30%.
Според него обаче е проблем, че ще намалеят количествата преработена продукция, която България започна скоро да изнася, вместо непреработеното слънчогледово семе. Изнасяме олио и белени ядки.
Ангел Вукодинов допълва, че не очаква и промяна в цената на олиото, тъй като слънчогледът се изкупува на цени като миналогодишните.
Като производител на слънчоглед България се движи в различните години между 4-то и 7-мо място в световен мащаб. Основните ни конкуренти на европейския пазар са Русия и Украйна. Сериозни количества се произвеждат в Унгария и Румъния, по-малко във Франция, Италия и Испания.


Измислиха как да спасят дизеловите коли в Европа
Мъж паркира Ferrari на балкона си, общината го прибра с кран (ВИДЕО)
Кметът на Варна протестира срещу правителството в Берлин (СНИМКИ)
35 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
30 души са задържани на протеста в София
САЩ и Катар може да създадат свръхпредлагане на LNG на европейския пазар
Забраната на социални медии в Австралия няма да спаси децата
Криптотърговците търсят допълнителна защита, тъй като отвличанията растат
Банковото финансиране за сектори със структурни проблеми у нас може да намалее
Шансът на българския бизнес е в иновации за по-ниски разходи за труд и енергия
Мъж паркира Ferrari на балкона си, за да разбере, че Виена не е Дубай
С кого ще се конкурира новата суперкола на Toyota
Основните прилики между класическото Renault 5 и новото ЕV
Блокче глина може да направи чудеса при почистване на автомобила
Citroen направи щур ван със спалня и киносалон
Датската разузнавателна агенция разглежда САЩ като потенциален проблем за сигурността
Мадона разгорещи страстите по къса рокля
Движението по софийския булевард "Васил Левски" е възстановено
Проф. Михаил Константинов: Считайте властта за свалена
Протестът не е за надделяването на една или друга партия, а е срещу фасадната демокрация