Реформаторският блок отказа на ГЕРБ двупартийна коалиция на малцинството и поиска и Патриотичният фронт (ПФ) да подпише коалиционно споразумение за влизане в бъдещото правителство. Това обявиха Радан Кънев и Меглена Кунева след двучасово заседание на съюза в парламента.
По-рано след разговори с лидерите на всички групи в Народното събрание без „Атака” лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че единственият вариант за съставяне на кабинет е правителство на малцинството с коалиция между ГЕРБ и Реформаторския блок.
След срещата патриотите обявиха, че остават на старата си позиция – не искат участие в кабинета, но са готови да го подкрепят отстрани чрез подпис под програма за стабилно управление.
„Реформаторският блок поддържа усилието за сформиране на мнозинство и управление в трипартиен формат – ГЕРБ, Реформаторският блок и ПФ“, обяви след срещата Радан Кънев. Групата на реформаторите се е обединила единодушно около това становище. Блокът настоява и за трипартийни преговори, защото разговорите в днешния 7-членен формат били само консултативни. Реформаторите изразиха и готовност да проведат поотделно преговори с ГЕРБ и с Патриотичния фронт.
Меглена Кунева каза, че решението за коалиция между ГЕРБ и реформаторите не отговаря на това, към което се стреми Блокът – дясноцентристко мнозинство. „Реформаторският блок няма да е пречка за съставяне на дясноцентристко правителство, но смята, че то трябва да е достатъчно стабилно”, каза лидерът на ДБГ.
И Кунева, и Кънев бяха категорични, че позицията на реформаторите не е променена и дадоха да се разбере, че има проблеми в отношенията между ГЕРБ и Патриотичния фронт.
Меглена Кунева обясни, че след последната среща на лидерите на Реформаторския блок и Бойко Борисов миналата седмица в Блока са живели с идеята, че са част от мнозинство. „Днес ситуацията беше различна и не заради нас. Ние държим на позицията си и искаме да я доведем докрай. Промяната беше настъпила в Патриотичния фронт и ГЕРБ, не зная защо се е случило”, каза тя.
„Очевидно е, че има известно изостряне на отношенията между ГЕРБ и Патриотичния фронт”, каза и Радан Кънев. Той се пошегува и че богатата вътрешна коалиционна култура на реформаторите може да е много полезна в настоящия момент.
„Това, което казваме, е, че най вероятно ще има трипартийно правителство”, отвърна Кънев на въпроса позицията им означава ли, че кабинет няма да има.
Още политически новини четете в Dnes.bg


Измислиха как да спасят дизеловите коли в Европа
Мъж паркира Ferrari на балкона си, общината го прибра с кран (ВИДЕО)
Кметът на Варна протестира срещу правителството в Берлин (СНИМКИ)
35 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
30 души са задържани на протеста в София
САЩ и Катар може да създадат свръхпредлагане на LNG на европейския пазар
Забраната на социални медии в Австралия няма да спаси децата
Криптотърговците търсят допълнителна защита, тъй като отвличанията растат
Банковото финансиране за сектори със структурни проблеми у нас може да намалее
Шансът на българския бизнес е в иновации за по-ниски разходи за труд и енергия
Мъж паркира Ferrari на балкона си, за да разбере, че Виена не е Дубай
С кого ще се конкурира новата суперкола на Toyota
Основните прилики между класическото Renault 5 и новото ЕV
Блокче глина може да направи чудеса при почистване на автомобила
Citroen направи щур ван със спалня и киносалон
Датската разузнавателна агенция разглежда САЩ като потенциален проблем за сигурността
Мадона разгорещи страстите по къса рокля
Движението по софийския булевард "Васил Левски" е възстановено
Проф. Михаил Константинов: Считайте властта за свалена
Протестът не е за надделяването на една или друга партия, а е срещу фасадната демокрация