Общата инвестиционна стойност на договорените проекти за изпълнение по приоритетната първа ос на оперативна програма „Транспорт” достига 2,7 млрд. лв.
Това е заявил министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, съобщават от ведомството.
В тази сума влиза проектът за разширение на столичното метро, в частта от „Надежда“ до „Обеля“ и от „Младост“ 1 до „Цариградско шосе“, заедно с националното и другите източници на финансиране. Около половината от тях са безвъзмездна финансова помощ.
„За две години успяхме да договорим повече от предвидените средства по първа ос на ОП „Транспорт“, а всички железопътни проекти вече имат одобрени апликационни форми от Европейската комисия”, каза министър Ивайло Московски. Той предупреди изпълнителите, че работата им ще се следи стриктно и съгласно всички изисквания за срок и качество.
Днес министърът подписа договорите за модернизирането на жп отсечката Димитровград – Свиленград, която се финансира по оперативната програма и съобщи, че заемът за железниците от Световната банка може да бъде подписан в по-малък обем от предварителните договорки.
По думите на Московски заемът е необходим на железниците и ако се намерят достатъчно аргументи, вицепремиерът Симеон Дянков може да бъде убеден да подпише споразумението със Световната банка.
Сумата на заема трябваше да бъде 460 млн. лева. Московски не коментира каква част от тях ще преговаря да бъдат реално отпуснати като заем от Световната банка.
„Ще прецизираме наново сумите, които са необходими. Най-вероятно няма да бъдат в тези обеми, които бяха споменавани миналата година, вероятно ще се намали“, каза Московски
По темата трябва да има яснота до края на януари.


Регионалният исторически музей във Варна отбеляза 120 години от създаването си
3 верижни катастрофи с общо 12 автомобила са станали тази сутрин на Аспаруховия мост
Изследване: Продължителното висене в социалките води до влошено психично здраве при тийнейджърите
Край на скрития произход на меда в ЕС
Български фермерски съюз зове България да подкрепи защитен механизъм за торовете в ЕС
Отличиха победителите в 15-ото издание на Националния конкурс по одит за студенти
Преговорите между САЩ и Иран се бавят заради сложна мрежа от посредници
Аквафотомиката е бъдещето на диагностиката в медицината
Договорите между вериги и доставчици трябва да бъдат видими за всички
Как да се възползваме от гигантското IPO на SpaceX?
10 коли на старо, които няма да ви подведат
Шофьор на пожарна остана без книжка заради превишена скорост
Новата ORA 7 прилича на кръстоска между Beetle и Porsche
Ремонт на кола с ChatGPT – какво казват механиците
Honda вкарва близо милион коли в сервизите
Радев за "Боташ", Кандев и модния му поглед към голото рамо на външния министър
Задържаха дилър от радомирско село с над килограм метамфетамин
ПБ подкрепи "Шествие за семейството" и напомни, че бракът по конституция е между мъж и жена
Ползата от договора с "Боташ" е много голяма, трябва да се подобри