Газпром предвижда през 2012 г. да доставя природен газ за Европа при средна цена от 415 долара за 1000 куб. м, пише „Интерфакс“, позовавайки се на изказване на зам.-председателя на руския концерн Александър Медведев. Доставките за Европа тази година се очаква да бъдат общо около 154 млрд. куб. м газ.
Средната цена на руския газ за страните от бившия Съветски съюз обаче през тази година ще бъде 320 долара за 1000 куб. м, като общият износ за тях ще е около 75 млрд. куб. м.
Александър Медведев допълва, че това са предварителни оценки за цените на газа, тъй като в момента вървят преговори с европейски компании за преразглеждане на цените на газа по дългосрочните договори.
„При всички случаи обаче няма да има понижение на цените по нито един договор с повече от 7-10%“, добавя зам.-шефът на Газпром.
През изминалата 2011 г. Газпром е доставил за Европа 150 млрд. куб. м синьо гориво при средна цена от 384 долара за 1000 куб. м.
Делът на Газпром на европейския пазар през 2011 г. е достигнал 27% при 23 на сто за 2010 г., отчитат от концерна. От газовия гигант планират до 2020 г. пазарният им дял в Европа да стигне 30%.
От Газпром посочват, че общото потребление на газ от Европа през 2011 г. е намаляло със 7,6% до 563,5 млрд. куб. м (годишното потребление на България е около 3 млрд. куб. м). При това собственият добив на газ от европейските страни е намалял с 5,7% до общо 293,8 млрд. куб. м.


Кражбите на кабели по варненския бул. „Левски“ струват на местната хазна десетки хиляди евро
Цените на горивата у нас следват оптимизма за края на конфликта
Откриха телата на трима алпинисти в Италия
Лука Модрич се отказва след Мондиала
Шишков обеща: До две седмици приключват пътните ремонти
Най-горещият технологичен тренд сред поколението Z? Анти-AI
Турция заплаши с твърд отговор след отбранителния пакт Франция-Кипър
Anthropic блокира най-новите AI модели след забрана от САЩ
Ограничаването на имиграцията не е решението за Швейцария
Ще има ли нов референдум за Брекзит
Новият регламент за накладките изправя Европа пред сериозен проблем
Льо Ман: Какво трябва да знаете за най-великото автомобилно състезание?
Lexus пусна дезодорант за крака в автомобила
Как Mercedes превърна S-Class в най-бързия седан на света
Новият спортист на Denza e с мощ от 1582 к.с., но тежи колкото BMW X5
Оръжието, което променя войната: Какво представляват ракетите "Фламинго"?
Новолунието в Близнаци ще донесе мощни промени и нови възможности
Времето утре: Слънцето заменя дъждовете, градусите до 30
Издирват рекордьор в леката ни атлетика, от два дни е в неизвестност
Оставиха в ареста двамата, срязали гумите на 37 коли
преди 14 години БулгарГаз ги изпревариха с искането за 27%. Само да не стане 27+8. Тогава котела минава за топла вода само и си правя каминка на дърва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Така ще е докато не почнем да добиваме шистов газ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар