Германското потребителско доверие за февруари се е повишило значително до 13-годишен връх. Това показват данни от проучването на Gfk, публикувано във вторник.
Барометърът за потребителското доверие на GfK за февруари се повиши до 9,3 пункта спрямо 9 за януари. Това е най-високото ниво от ноември 2001 г., когато индексът е бил 9,6 пункта, предава Ройтерс. Икономисти от водещите банки очакваха ръст, но до 9,1 пункта.
Докато многобройните международни кризи все още се отразяваха негативно на потребителските настроения през миналата есен, от зимата насам ситуацията се променя из основи. “Причината за това е динамиката на цените на петрола," каза експертът от GfK Ролф Бюркл. Бързият спад в цените на петрола е задействал верига от положителни тенденции.
Тъй като потребителите сега харчат по-малко пари за бензин и газьол за отопление, разполагаемият им доход расте и това води до най-голямото желание за нови покупки от осем години насам, се казва в доклада. В замяна склонността на германците да пестят е паднала до рекордно ниско равнище, казва Бюркл. В допълнение изследването на GfK показва, че потребителите очакват през следващите месеци нов период на подем в икономиката на Германия.
Очакванията на потребителите за икономиката продължават да се подобряват. Може да се приеме, че местната икономика в Германия отново ще изиграе важна роля в общото икономическо развитие, заяви пазарната група.
Значителни увеличения са отбелязани както в икономическите очаквания, така и в тези за заплатите. Има повишение и по отношение на желанието за нови покупки.
Индексът, измерващ бъдещите икономически очаквания, се повиши с 8 пункта до 22,5 пункта. Индикаторът за очакванията за приходите добави 6,8 пункта до 47,8 пункта.
Индексът за желанието за покупки се повиши за четвърти пореден месец през януари. След като се повиши с 8,3 пункта, той достигна 57,4 пункта. Така склонността към потребление достигна осемгодишен връх.
Основната причина за положителното развитие на потребителското доверие е фактът, че цените на петрола спаднаха с повече от 50% от миналото лято насам. Ниските цени за енергия се оценяват от Бюркл заедно със значителното обезценяване на еврото като програма за икономически стимули за икономиката на Германия. „Разбира се, обезценяването на еврото се оценява положително от потребителите, тъй като засилва износа ни, като по този начин прави работните ни места по-сигурни", каза той.
Положителните данни допълват тези за бизнес доверието в страната, което също нараства.


Мачовете по ТВ днес (6 декември)
Времето във Варна на 6 декември 2025
Никулден е! Вижте какви са традиции за днес
Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Зеленски в действие: Андрий Ермак се прости и с още постове
Украински дрон удари сграда в Грозни, Кадиров обеща суров отговор
Меган Маркъл се свързала с баща си след ампутирането на крака му
Урсула и Мерц на крака при белгийския премиер за руските активи