За първи път в историята си криптовалутата биткойн струва над 5 000 долара. На търговската платформа BitStamp биткойнът поскъпна със 7,6 на сто до 5 186 долара, предава DPA.
Това е най-известната и най-важната заради съществения си дял от общите трансакционни обеми кибервалута. Курсът сега е със 75% над нивото от преди месец, а от началото на 2017 г. цената му се е увеличила петкратно.
“Изглежда, че инвеститорите игнорират напълно новините за потенциалното закриване на някои борси“, казва анализаторът Тимо Емдон от Brokerhaus IG.
“Причина за сегашния възход на курса според някои анализатори са и спекулациите за предстоящо техническо обновяване при биткойна. Вероятно на 25 октомври ще се стигне до ново разделяне на валутата“, казва Мати Грийнспан, експерт в търговската платформа eToro.
Подобно разделение беше осъществено и в началото на август, за да се ускори разпространението на валутата.
Bitcoin $5,000 pic.twitter.com/RqAV4l15JG
— Eddie van der Walt (@EdVanDerWalt) 12 октомври 2017 г.
Ръстът се случва на фона на негативни изказвания за валутата от страна на Русия. Във вторник заместник-председателят на централната банка на Русия Сергей Швецов заяви, че Русия възнамерява в бъдеще да ограничи достъпа до цифровата валута биткойн. Интернет сайтове, предлагащи криптовалути като биткойн, ще бъдат блокирани в бъдеще, заяви той. "Не можем да осигуряваме пряк и лесен достъп на дребните инвеститори до такива съмнителни инструменти", каза банкерът.
В сряда също негативен коментар отправи и президентът на страната Владимир Путин. "Криптовалутите се превърнаха в пълноправно средство за плащане, но носят сериозни рискове от пране на пари и финансиране на тероризма, коментира руският президент на време на форум за криптовалутите в Сочи.


Цените на винетките поскъпват с 30% от 1 август, годишната за автомобил става 64,50 евро
Отстранената шефка на кадастъра във Варна обясни за Баба Алино
Мъж пострада при пожар на тераса в новопостроена сграда в курорт край Варна
Бюджет 2026 цели плавна стабилизация, за да продължи растежът на икономиката
Венци Стефанов покрусен заради мелето на "Тракия" с деца от "Славия"
Осигуровки, акцизи, винетки, дълг: Какво се вдига перо по перо с бюджет 2026?
„Шелли“ и „Софарма“? Още български акции могат да влязат в индексите на MSCI
Топлинният купол разкрива колко неподготвени сме за горещините
Компанията майка на Google влиза в индекса Dow Jones
Nvidia прави хуманоидните роботи по-безопасни за работа с хора
Toyota и Nissan признаха за по-лошо качество на американските си коли
Най-добрите употребявани коли за по-малко от средна заплата
Тази функция охлажда интериора и в най-големите жеги
Най-ексцентричната Honda се завръща
Шест проблема при Volkswagen Passat CC на старо
Русинова: Убихме две деца и възрастен за по-малко от час заради безхаберие
Жена на 59 г. се представя за адвокат в Кюстендил, полицията влезе в офиса
Христо Гаджев положи клетва като депутат на мястото на Делян Добрев
Важното остава настрани - да се проследят парите по случая "Невзоров"
Черешарите готвят протести, изкупуват плодовете на смешни цени


преди 8 години Докато някои вече 8 години чакат да се спука, мнооого други спечелиха яко от биткойна :)))Продължавайте да чакате още :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Докато някои вече 8 години чакат да се спука, мнооого други спечелиха яко от биткойна :)))Продължавайте да чакате още :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години здрав балон бил този биткойн, кога ли ще каже пук отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Абе и ти се изписваш жУлезен кон, ама на *** родовия канал е бил най-обикновена .... ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Светът е пълен с баламурници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ето защо Пупкин рита срещу биткойна ...Днес РЦБ са обявили, че пусакт в обръщение нови банкноти от 200 и 2000 рубли.Рублите са с покритие - деревянное ... ще да еХахахаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Започва печатането. Втори клонинг му готвят.... след биткойн кеш идва ред и на голд след това още и още и още. Докато има балъци да купуват отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не е лоша идея, биткойна поне не го печатат като за световно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години По темата ...Относно коментара на Путин в статията съфорумец го е написал ...Управяващи каквото ти казват, точно обратното прави !Та щом Путин рита срещу биткойна, значи требе да се купува, особено от руснаци.Апропо ... в русия е забранено от лятото на 2017 да се теглят кредити във валута, що ли ?! РЦБ събира и последните омразни доларе и евро, защото идват падежи за 86 милиарда долара през есента, т.е. сега !!!Де що имаше читав руснак с бизнес, теглеше кредити в евро или долари и беж през границата ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Май е време за кеширане на БФБ и да отиваме към по-стабилни инвестиции в различни койни. Да се прави портфейл и с койни, че акочакаме само на БФБ ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар