Hewlett-Packard Co. (HP), една от най-големите световни корпорации в сферата на информационните технологии, иска да продаде мажоритарен дял от своя мрежови бизнес в Китай на местен купувач. Решението е най-новият пример за напрежението между САЩ и Китай, което засяга възможността на технологичните фирми от тези две страни да правят бизнес на пазара на другата, пише MarketWatch.
HP започна да проучва фирмите за дялово инвестиране в САЩ относно техните интереси да придобият дял от H3C Technologies Co., подразделението за мрежи на американската компания в Китай, посочват източници, запознати с въпроса.
Процесът все още е на ранен етап и HP може да продаде само 51% от H3C. Пълната продажба на бизнеса може да достигне сума от 5 млрд. долара, коментират източниците.
През последните няколко години напрежението между САЩ и Китай ескалира поради взаимното подозрение за вероятни хакерски наблюдения на телекомуникационните и интернет мрежите чрез техника, предоставяна от съответните технологични компании.
През 2012 г. Америка представи доклад, в който се твърди, че телекомуникационното оборудване на Huawei Technologies може да бъде използвано за шпиониране на американците. Докладът препоръчва американските оператори да избягват използването на технологиите на Huawei. От своя страна, китайската компания отрече критиките по отношение на нейното оборудване.
В Kитай американските доставчици на технологична инфраструктура, включително HP и International Business Machines Corp. (IBM), са изправени пред редица предизвикателства, отчасти защото държавните агенции и важни индустрии все по-често предпочитат местните производители като Huawei.


Хванаха за ден 35-ма шофьори с алкохол или наркотици
От Българския лекарски съюз скочиха срещу Бюджет 2026
Обезщетението за отглеждане на дете до 2 години се повишава на 460 евро
СГС прекрати и изпрати делото срещу Иван Портних на ВКС
Илияна Йотова: Шестият вот на недоверие ще бъде различен
България очаква 2 млн. туристи през зимата, над 50% ще са от Европа
Yardeni за обрата от Великолепната седморка към останалите технологии, част 2
Yardeni за обрата от Великолепната седморка към останалите технологии, част 1
Й. Чуклев: Балон ще се спука при хуманоидните роботи, не при AI
Цената на кафето Робуста рекордно ниска за последните два месеца
Опасно ли е поставянето на калъфи върху седалки с подгрев
Volkswagen вкарва три модела в сервизите заради проблеми с безопасността
Hyundai възражда един от най-забавните си модели
Къде е най-вероятно да ви излъже таксиметров шофьор
10 коли, които бяха близко до съвършенството
България получава отстъпки при разселването на мигранти от 2026 г.
Радост за малки и големи: Ледената пързалка в София приема първите си посетители
МС одобри проекта на Закон за държавния бюджет за 2026 година
Пеевски посети Кърджали, писа "Отличен" на кмета Ерол Мюмюн
Делото срещу бившия кмет на Варна Иван Портних е прекратено и изпратено на ВКС
преди 11 години Също като IBM. Административен мастодонт държащ портфейл от патенти от които се изхранва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Суичовете им са доста добри (без да знам къв им е пазарния дял), а те се отказват от пореден *** бизнес .... и накрая кво ще стане ? Ще остане само една голяма администрация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар