IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Рецептата за работеща здравна система - промяна на финансовия модел

Администрирането на средствата за здраве нанася само вреди, коментира Андрей Марков, председател на ББА

08:08 | 02.04.19 г. 2
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: "><em style="color: rgb(34, 34, 34);">Андрей Марков</em></em><em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: "><em style="color: rgb(34, 34, 34);">, председател на ББА, и&nbsp;Свилена Димитрова, заместник-председател на ББА.&nbsp;</em></em></p>

Андрей Марков, председател на ББА, и Свилена Димитрова, заместник-председател на ББА. 

- Доколко аудиторията възприема тези класации като меродавни и гледа ли се на тях с високо доверие в световен мащаб?

А. М. В развитите страни доверието към подобни ранкинги е изключително високо. Там участниците са убедени, че това, което намират в публичното пространство, е максимално обективно.

С. Д. Начинът, по който подходихме, когато стартирахме този проект, е гаранция, че може да се има голямо доверие на класацията на ББА и Investor Media Group. Защото проектът се извършва от независима агенция, която изготви методологията и събра персоналните данни. Обективните данни са такива, каквито са, но механизмът, по който е изготвена класацията, гарантира, че може да й се има доверие. В допълнение тя е припозната от Българския лекарски съюз и от Министерството на здравеопазването. На практика всички важни компоненти за обективност са налице и времето ще го докаже.

- Съществува ли разделение във възприемането за частни и държавни лечебни заведения?

А. М. В обществото този въпрос не стои. Хората избират относително еднакво и държавни, и частни болници, защото добри специалисти има и на двете места. И според необходимостите хората решават при кой специалист да отидат за помощ без значение в каква болница работи той. В никакъв случай изкуственото разделение между държавна и частна собственост при болниците не влияе определящо върху избора на пациента.

- Каква е оценката ви за здравната система в България като цяло и за болничната помощ в частност - какви са основните предизвикателства?

А. М. Развитието на здравеопазването в България е факт. Колкото и да се оплакваме от здравната си система, тя се развива към добро. Факт е, че средната продължителност на живота у нас се увеличава, много по-малко смъртност има от болести, които отдавна са разпознаваеми и своевременно лечими. В редица специалности болничната помощ се разви много – при сърдечно-съдовите и онкологичните заболявания например.

Така или иначе конкуренцията между болниците, която се създаде, принуждава решенията на ръководствата на клиниките да са насочени към по-голямо качество на медицинската услуга, по-добри условия за пациентите. Невинаги всички успяват да постигнат тези изисквания, но факт е, че системата се развива.

- Кой е най-големият проблем на здравеопазването в България?

А. М. Най-големият проблем на нашата здравна система е разрушеният солидарен модел на здравното осигуряване поради факта, че само половината от средствата, които се изразходват, са публични през здравното осигуряване Останалата половина всички плащаме под масата, което е неправилно.

Солидарният модел, както е известно, гарантира по-добро покритие на пациентите, които имат нужда от здравеопазване в тежки за тях моменти – тези с тежки заболявания, хронични болести, възрастни хора и т.н. В момента нашето покритие е наполовина от необходимото, тоест ако изразходваме 100 единици от средствата, заделени за здравеопазване, то 48 от тях са осигурени от задължителното здравно осигуряване, останалите 52 единици по данни и на Световната банка, са плащания, които не са включени в публичните средства за здраве. Това е един огромен  проблем за българското здравеопазване, който чака своето решение от години и който тази година получи тласък за решение с предлагания нов здравноосигурителен модел. Всяко забавяне на промяната обаче отлага проблемите за в бъдеще.

- Бихме могли да кажем, че финансовата база на здравеопазването в България в момента не функционира по начин, по който искаме...?

А. М. Харчим публичните средства за здраве, но по един непрозрачен начин – 52% от разходите са „на сиво". Никой не харесва такива плащания и практики, но ние продължаваме да ги поддържаме поради това, че системата не се развива. Ако критикуваме здравната система, то това е въпрос, който не търпи никакво отлагане. Без да влезе застраховането в българската здравна система в най-скоро време, не би могло да има решение на големите проблеми с недофинансирането на системата. А тя е недофинансирана заради ограничения обем на публичните средства в момента. Няма клинична пътека, която да е финансирана достатъчно добре и затова се налага пациентите да доплащат, когато влизат в лечебни заведения.

- Настоящият екип на Министерството на здравеопазването предложи два варианта за нов здравноосигурителен модел. Кой е най-подходящият модел според вас, откъде трябва да тръгне промяната?

А. М. Тристълбовият модел на пенсионното осигуряване е факт и в момента работи в България. Няма причина да не използваме подобен модел и при здравното осигуряване.

 

Последна актуализация: 10:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 0
serafima
преди 5 години
Кого залъгвате, госпожо и господине на снимката? Както се пее в една българска песен "...а най-много себе си". НИЩО няма да се промени с тези виевати, половинчати и хибридни по характер, най-често лишени от последователност и здрава логика промени, които да целят ПОДОБРЯВАНЕ на здравния статус и здравното обслужване в БГ. (Може и в обратен ред). Вие ли не знаете, че БГ има най-висока смъртност в света - повече от всички африкански държави и такива във войни???Вие ли не вдявате, че българинът не го интересува как се казва шефът на здравната каса или на която и да е институция (и че Кирил Ананиев не е точният човек), а иска (и според мене прекалено смирено) да има правото на добро и човешко обслужване.Хайде, мислете още и за да стигнете до реални резултати, ЩЕ ТРЯБВА да се допитате и до ОБИКНОВЕНИТЕ хора, вие, необикновените умници и дялани камъни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 0
michaelis12
преди 5 години
то хора вече немеме, вие си експериментирайте нема проблем, при гадния комунизъм си работеше ей 9 млн. бехме са сме преко сили 5рка състоящи се от маннгали и пенсии и 2 млн. работещи .... Ей ви рецептатаДо 2030 г. населението в България ще намалее с 1,4 млн. души60% от територията на страната ще се превърне в "демографска пустиня", хората ще са съсредоточени в шест града, прогнозира анализ на учениhttps://***.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/do-2030-g-naselenieto-v-bylgariia-shte-namalee-s-14-mln-dushi-270263/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още