IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Рейтингът на САЩ – понижен не заради невъзможност, а заради нежелание за плащане

Standard&Poor's ясно поставиха акцента върху политическите моменти от управлението на държавния дълг

12:52 | 08.08.11 г. 7
Рейтингът на САЩ – понижен не заради невъзможност, а заради нежелание за плащане

За да разберем последиците от понижението на рейтинга на американския държавен дълг с една степен до АА+ от страна на Standard & Poor's, първо трябва да разберем защо тази стъпка бе предприета, и което е може би по-важно, какво не бе част от причините за нея, пише Forbes. Нека започнем с второто.

Заглавието на съобщението за понижението бе много показателно, особено по отношение на словореда: "Дългосрочният рейтинг на САЩ понижен до АА+ заради политическите рискове и нарастващото дългово бреме". Когато четем изявлението, става ясно, че рейтингът не е понижен, защото САЩ не могат да си плащат дълга днес - напротив, те могат.

Рейтингът бе понижен, защото американските лидери за малко да не успеят да се съгласят да си плащат дълговете днес. Ето защо основният фокус на S&P бе върху процеса, използван за увеличаване на тавана на дълга. Възможността да си плащаш дълговете е едно, но изборът да го направиш е съвсем различно нещо.

Без да обсъждаме въпроса дали понижението е оправдано, S&P определено са прави да се фокусират върху политическия процес. Да си представим републиканците и демократите като двама партньори във фирма за недвижими имоти. Те имат средствата да заемат парите, които им трябват, за да продължат да работят, включително да обслужват дълговете си. Те обаче почти не успяха да се съгласят да предприемат стъпките, необходими, за да плащат дълга, т.е. да повишат тавана на дълга - именно това бе причината за понижението.

Способността на кредитополучателя да обслужва дълга си и способността му да постигне съгласие да обслужва този дълг са две различни неща.

Ето защо продължителната реторика и индикациите, че някоя от страните може да пожелае да обяви неплатежоспособност, ще има същия ефект както при партньорство в сферата на недвижимите имоти в подобна ситуация: те ще плащат по-високи лихви и в определен момент, ако това продължи достатъчно дълго, ще им бъде все по-трудно да вземат пари назаем.

Има ли възможност дългът на САЩ да се повиши до степен, при която на страната да й се наложи да започне да плаща по-високи лихви? Да. Като се има предвид какво се случи в ЕС и лихвата по държавните ценни книжа с 10-годишен матуритет, като че ли още не сме стигнали дотам.

При тези нарастващи опасения защо лихвите по държавнните ценни книжа на САЩ все още не са се изстреляли нагоре? Въпреки че има няколко причини, включително благоприятните очаквания за инфлацията, в близко бъдеще САЩ могат до голяма степен да благодарят на ЕС.

Лихвите по държавните ценни книжа на САЩ са функция, наред с други неща, на инфлацията, кредитоспособността на САЩ и възможностите за инвестиции в алтернативен суверенен дълг.

Неспирните страхове от неплатежоспособност по държавния дълг на различни членки на ЕС прави САЩ, въпреки политическата си нефункционалност, да изглеждат по-добре, отколкото биха изглеждали при други обстоятелства.

По-широкото въздействие върху бизнес имотите може би ще засегне основно търсенето, поне в краткосрочен план. Компаниите и потребителите вече се колебаят при харченето.

Пониженият рейтинг на САЩ вероятно ще увеличи тази колебливост, като се има предвид несигурността, която създава. Възможно е отрицателно въздействие върху доверието на потребителите и бизнеса, а оттам и върху разходите, което би могло да доведе до по-слаба икономическа активност и в резултат – по-ниско търсене на бизнес имоти, поне в средносрочен план.

На този етап като че ли негативният ефект върху капиталовите разходи в САЩ е минимален, а именно те са началната точка, от която се определят капиталовите разходи на имотния сектор.

Това обаче може да се промени в бъдеще. Дали това ще се случи зависи от много фактори, включително, както правилно посочи S&P, от функционалността на партньорството между републиканците и демократите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:38 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

5
rate up comment 5 rate down comment 2
Pyramid
преди 12 години
А аз съм любопитен, докога ще има ***, кредитиращи американците при положение, че онези, така или иначе, не възнамеряват да си плащат. Когато МВФ кредитира нас, натиска до дупка, ала, щом стане дума за Белия дом, ФЕД току пусне машинката за зелени хартийки. По-добре, да си вдигнат ОЛП-то и да преглътнат една-две години снижен интерес към НИ - нито ще потънат, нито ще се затрият. Не им помага светът, като продължава да им купува изобщо оБлигациите, вЕрвайте ми - те, докато не се осерат световно, няма да поумнеят и все ще ни висят на шията, по един или друг начин. В едно нещо да е прав Путин - щатите паразитират, и то я-а-а-ко !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 1
madcow
преди 12 години
Много ще ви се кефя как си карате колите на злато и ядете сребро ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 0
stone kold
преди 12 години
115 000 000 000 000 000 те това им е дълга сто и петнадесет трилиона а не 15 трилиона както се тиражираше около 2 август 4е им е тавана реалния е 10 пъти по голям дълг
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 0
Danny666
преди 12 години
Опааа ! Честито пич . Радвам се , че макар и бавно хората разбират това което повтарям от 3 години ! Да имате злато и сребро ???Преди 3 години когато писах на балъците цената беше 850 Ха ха ха днес е 1700Три години 100% ! Честито на такси шафиорите ха ха ха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 2
all_trader2
преди 12 години
хехе - САЩ може ли да платят дълга си - СМЯХ АМА ПЪЛЕН . САЩ нито могат нито искат да си платят дълга . тоест могат да си го платят като обезценят долара и направят хиперинфлация - това е единствения вариант
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още