Преди една година предприемачът Дан Хербашек бил обикновен нюйоркчанин, който търсел по-голям апартамент за семейството си. Но от март той подписал договори за покупка на четири апартамента в Манхатън въпреки икономическите сътресения, породени от митата в света. Сега Хербашек е част от друга група – заможни купувачи, които инвестират в ултралуксозни недвижими имоти на фона на несигурността, пише Wall Street Journal.
„Вероятността за поемане на удар на фондовия пазар е твърде висока за предлаганото възнаграждение, особено когато вземем предвид инфлацията“, отбелязва Хербашек, който има диплома по приложна математика и е основател на технологична компания. „Недвижимите имоти са по-сигурни, не толкова колебливи“, допълва той.
В началото на май Хербашек подписал договор за петстаен апартамент в Ъпър Ийст Сайд на цена от 12,25 млн. долара за себе си, съпругата си и трите им деца. Той купува също три инвестиционни имота на цена между 2 млн. и близо 5,5 млн. долара. „До момента сме вложили над 20 млн. долара“, казва Уенди Чанг Лий от компанията Douglas Elliman, която е брокерът на Хербашек.
Неговото мислене съвсем не е необичайно. Въпреки замръзването на общия пазар продажбите на ултралуксозни жилища в райони като Ню Йорк, Южна Флорида и Лос Анджелис се ускоряват, тъй като богати купувачи разчитат на дългосрочната стойност на имотите. От февруари насам броят на продадените жилища на цена от 10 млн. долара или повече е нараснал на големите пазари в цялата страна, показва анализ на Wall Street Journal.
Между 1 февруари и 1 май продажбите на това ценово равнище в Палм Бийч, щата Флорида, са се увеличили с 50% спрямо същия период на миналата година, а продажбите в окръг Маями-Дейд са нараснали с 48,5% на годишна база, сочат публични документи и данни от сайтове за имотни обяви. В луксозната ски дестинация Аспен, щата Колорадо, продажбите са се повишили с 43,75% през същия период, следвана от окръг Лос Анджелис с 29% и Манхатън с 21%.
Брокерът на недвижими имоти Дана Кох от Corcoran Group, в Палм Бийч, който посредничил по две сделки за около 50 млн. долара миналия месец, казва, че купувачите се насочват към имотите, тъй като те са материален актив. „Това просто е безопасно място за влагане на пари“, отбелязва той.
Когато президентът Доналд Тръмп обяви митата си за първи път, някои богати купувачи натиснаха спирачките и се оттеглиха от сделки. През последните седмици обаче наблюдатели на имотите бяха изненадани от вълна на големи продажби в цялата страна.
Най-голямата беше продажбата на жилищен комплекс в Нейпълс, щата Флорида, в края на април за сумата от 225 млн. долара, на второ място сред най-скъпите продажби на жилища в страната в историята. Продавачът е свързан със семейство ДеГрут в Канада, сочат имотни документи. Същата седмица милиардерът Дейвид Хофман плати 85 млн. долара за крайбрежен имот наблизо.
В Лос Анджелис австралийският милиардер Джеймс Пакър плати 110 млн. долара за пищно имение, а в Залива на Сан Франциско имение беше продадено през април за 51,5 млн. долара, една от най-високите цени, платени в района, в историята. В Ню Йорк британският предприемач Кристиан Кенди и съпругата му Емили Кромптън-Кенди платили 46,9 млн. долара за четиристаен апартамент в една от най-високите сгради в Мидтаун. А хотелиерът Владислав Доронин продаде жилището си на остров Стар в Маями Бийч за 125 млн. долара през март.
„За моите клиенти това е въпрос на бизнес“, казва брокерът Джейд Милс от Coldwell Banker Realty, който преговаря по сделка за над 30 млн. долара в Бевърли Хилс, щата Калифорния. „Виждаме, че хората теглят парите си от фондовия пазар на загуба и купуват имот“, допълва той.
Палм Бийч отчита редица мегасделки, включително на инвеститора Андрю Фаркас, който продаде имот за 51,42 млн. долара на Брен Саймън, вдовеца на основателя на Simon Property Group Мел Саймън. Милиардерът и съосновател на компанията Red Ventures Ерик Елиас продаде крайбрежното си имение на инвеститора в имоти Марк Пали за сумата от 73 млн. долара през март. Същия месец милиардерът в промишлеността Дейвид Макнийл подписа договор за 55,5 млн. долара за имот в съседство с терен, който той вече притежава в близкия град Маналапан. Той планира да събори частично завършено жилище там, за да построи ново имение.
„Няма лош момент за покупка на прекрасни имоти“, казва Макнийл. „Никой не е съжалявал, че е купил най-доброто – независимо дали става дума за колекционер на луксозни коли или за първокласен имот. Уплашените пари преследват изгодни сделки, а умните пари преследват изключителност“, допълва той.
За сметка на това купувачите на жилища в по-ниския ценови сегмент се въздържат да купуват на фона на хаоса, казват брокери. Цените в обявите за жилища в Маями на цена под 20 млн. долара са намалели с 10%-20% от началото на търговската война, казва брокерът Дани Херцберг от Coldwell Banker.
„Най-агресивните купувачи изглежда са тези с най-високо нетно богатство“, казва брокерът, който знае за поне три жилища в Маями в договор за продажба на цена от 40 млн. долара или повече. „Останалата част от пазара е бавна, замръзнала в известна степен, докато най-високият сегмент на пазара се ускорява от гледна точка на брой продажби и цени“, допълва той.
Много от клиентите с високо нетно богатство на Херцберг искат да купят жилище сега, защото смятат, че строителството ще стане по-скъпо с изясняването на последиците от митата, допълва той.
Хофман казва, че има разнородни инвестиции, включително значителна сума пари на фондовия пазар, но не се притеснява от краткосрочните колебания. Освен това той смята, че е сключил добра сделка за жилището в Нейпълс, тъй като построяването му днес би струвало около 110 млн. долара.
Макнийл не бил притеснен от митата или сътресенията на фондовия пазар, отчасти защото е поддръжник на търговските политики на Тръмп.
„Митата на президента са нещо добро. Хората трябва да бъдат търпеливи с плана му и да му позволят да покаже магията си, скоро икономиката ще получи бурно развитие“, казва той.