IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

П. Диков: За саниране трябва да се осигурят поне 2 млрд. евро до 2020

Главният архитект на София препоръча да се намалят административните пречки пред хората и да се осигури механизъм за кредитиране на санирането

19:47 | 14.03.12 г. 6
Автор - снимка
Редактор
П. Диков: За саниране трябва да се осигурят поне 2 млрд. евро до 2020

По думите му са необходими и специфични механизми при кредитирането на собствениците, които искат цялостно да санират жилищната си сграда.

Петър Диков съобщи, че Столичната община има намерение да започне процес по изготвянето на проекти за цялостно обновяване на многофамилни жилищни сгради с минимално участие на гражданите. Той допълни, че в момента тече търгът за възлагане изработването на т. нар. типови проекти за основните типове панелни блокове в София.

Диков допълни, че със съдействието на столичната организация на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) и на Съюза на архитектите са сформирани екипи от инженери и архитекти. На базата на подготвените типови проекти тези екипи, по силата на договорки с етажните собствености, ще разработват конкретните проекти за цялостното саниране на дадена сграда съобразно нуждите й и изискванията на собствениците.

Така подготвените конкретни проекти ще се внасят за одобрение в общината. Местната администрация в столицата на свой ред ще издава безплатно разрешителното за строеж.

Не стана ясно обаче доколко ползването на типови проекти и сътрудничеството с екипите инженери и архитекти би облекчило етажните собствености, чиито жилищни сгради са одобрени за цялостно обновяване по проекта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), тъй като за всяка процедура от санирането на сгради по схемата на строителното ведомство трябва да се провеждат обществени поръчки.

Типовите проекти на Столичната община може би ще бъдат по-приложими при цялостно саниране на сгради по други схеми, финансирани със средства от банки и частни капитали.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:25 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 0
mick
преди 12 години
Всъщност просто трябва да се въведе паспорт на всяка сграда. Само лицензирани фирми трябва да могат да правят промени по конструкцията на сградата и да пишат паспорта. Която сграда няма изряден паспорт да собствениците да плащат двоен-троен данък сгради.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 0
mick
преди 12 години
Някои искат да си създадат пазар за 2 милиарда.. да имаше поне полза за хората - ами за някакви документи. Т.е. без никаква реална полза за собствениците - 1000 пъти по-добре е да задължите собствениците да си санират жилищата - например при лицензирани фирми. Като лиценцираните фирми се задължат да спазят съответните технически изисквания. Разбира се трябва да се лицензират хиляди фирми, а не само 2-3 които да работят с подизпълнители.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 0
greenman
преди 12 години
'преди началото на самото саниране на сградите се правят разходи за техническо и енергийно обследване и изготвяне на проект, които възлизат на общо 15-25 лева за кв. м. Разходите за издаване на разрешение за строеж за обновяването на сградата и самата работа по нея са отделно перо''''Ама верно тия с големи вилици и ножове точат лиги. Дори и със закон ме може да ме накарат да им платя безумията. Не помня някога да сме вадили разрешителни, кога санирахме блока.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 0
aldy
преди 12 години
"И запомни, че каквото и да ти говорят, става дума за пари"Това е. Точат зъби, лигите им текат, че ще нахендрят нещастните собственици на панелни социалистически жилища. Ще им еб.ат мамата, то е ясно. Как? Много просто, със законови и подзаконови актове. 25 лв. на квадратен метър ОБСЛЕДВАНЕ... Бамааму, с лупа ли ще се катерят по блоковете и какво толкова има да обследват тия МОШЕНИЦИ? При това ДЪРЖАВНИ МОШЕНИЦИ? Моат ли или не моат да ми хванат дедовия, за да точат отново десетки хиляди лева за вече свършена работа? Аре къш от тук, *** и мошенгиите с държавна подкрепа. Което ще рече, че държавата не само поддържа мошениците, но и просто се идентифицира с тях! Ай сиктир!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 0
Ricco
преди 12 години
"разходи за техническо и енергийно обследване и изготвяне на проект, които възлизат на общо 15-25 лева за кв. м."--------------Некои хора (КИИП-аджии) явно точат големите ножове и вилици в очакване на дрането на нещастните панелни обитатели.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още