Най-високата достигната цена на търг за сградата на ул. Борисова 33 в Русе, известна като Музикалната гимназия, е 450 хил. лева и е предложена от фондация “Братя Бобокови”, съобщи пресцентърът на областната администрация на града.
Търгът е проведен на 4 април, били са закупени 9 комплекта документи за участие в процедурата, но са постъпили само 2 предложения.
Сградата е построена през 1900 година и е паметник на културата от национално значение. В тази връзка условията на договора задължават купувача да възстанови и реставрира напълно външната архитектура на емблематичната сграда.
Новият собственик трябва да обезпечи използването на не по-малко от 60% от разгънатата застроена площ на сградата за развиване на дейности, свързани с култура и изкуство, като обособяване на художествена галерия, център за обучение на млади таланти, ателиета на художници и скулптури, камерни зали за арт изяви, музей на съвременното изкуство и др.
Неизпълнението на задълженията от страна на купувача е основание за разваляне на договора от областния управител, уточняват от пресцентъра.
Миналата година имотът бе преобразуван от публична държавна собственост в частна държавна собственост с решение на Министерски съвет. Сред мотивите за това бе изтъкната нуждата от цялостна реконструкция на 4-етажната масивна сграда със застроена площ 530 кв. м, за което са необходими значителни средства.
Справка в Апис сочи, че Атанас и Пламен Бобокови са членове на управителния съвет на регистрираната в Русе фондация "Братя Бобокови". Атанас Бобоков е член на УС на Монбат АД, а Пламен Бобоков е член на надзорния съвет на монтанския производител на акумулатори. Двамата са и в ръководството на Приста Ойл АД.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Варненец: "28-ма" прилича на нерегламентирано сметище
"Училище за архитектура и градска среда" ще се проведе за втори път във Варна
Съдът за Баба Алино: Имотите имат статут на горска територия
Мирчев: Спорът за оръжията за Украйна прикрива провалите в управлението
Почитат паметта на Надежда Парушева в маратона Галата – Варна
Сен: Производството ще се възстановава 3-5 месеца
Сен: САЩ не атакуват Карг заради асиметричната мощ на Иран
GSK прие да купи Nuvalent за $10.6 млрд
Европа е близо до одобрение за своя конкурент на SpaceX
Исторически обрат: Слънчевата енергия надмина въглищата в САЩ през май
BMW реши основен проблем при водородното iX5
Брутален Mercedes-Benz SL Brabus 7.3S V12 си търси нов собственик
Mazda тества система, който „изяжда“ CO2 в движение
Този непознат знак решава най-големия проблем с трафика
Mitsubishi продължава да търси място на Eclipse
Предложение: Легални гонки пред органите на реда
Пробив в медицината: Първият човек в света получи инжекция за обръщане на стареенето
И двамата зам.-шефове на НСлС отказват да поемат ръководството на следствието
ГЕРБ-СДС: Навън пред партньорите се говори едно, тук е друго