Китайското правителство е получило 1,6 трлн. юана (234 млрд. долара) от продажби на земя през миналата година, което е равно на 40% от разходите на държавата за двугодишния пакет от стимули, съобщи Bloomberg.
Данните, публикувани тази седмица от китайското министерство на земята и ресурсите, разкриват, че продажбите на държавна земя са нараснали до рекордна стойност, помагайки за финансирането на плана на стойност 4 трлн. юана.
Рискът тази година може да дойде оттам, че продажбите и цените на земя намаляват заради усилията на правителството да охлади пазара, засягайки един от основните източници на приходи за 31-те провинции на страната. Бившият главен икономист за Азия на Morgan Stanley Анди Сиун и създателят на Kynikos Associates Джеймс Чанос вече предупредиха, че в страната има балон на пазара на имоти, който може да се пукне. Според някои инвеститори като Марк Мобиус пък страната ще успее да избегне срив на пазара на имоти.
“Местните правителства бяха най-облагодетелстваните от китайския бум на пазара на имоти през 2009”, казва Син Дзъцян, икономист в China International Capital Corp. в Пекин. “Те може да открият, че финансирането им е ограничено тази година.”
Китай е продал или разпределил 319 хил. хектара (3190 кв. км) земя през 2009 г., което с 44% повече в сравнение с година по-рано и еквивалент на три пъти площта на Хонконг. Приходите от продажби са нараснали с 63%, според данните от министерството. Земята, продадена за „употреба за недвижими имоти“, формира 84% от продажбите по стойност, докато земята за инфраструктура и индустриални цели формира останалата част.
Ниските лихви, рекордно кредитиране и бързо растящите жилищни цени поощриха предприемачите да купуват земя и да строят имоти. Правителството се опитва да охлади пазара, за да предотврати балонизиране и жилищата да останат финансово достъпни. Още в края на миналата година бяха затегнати регулациите за продажба на земя.


Американските самолети се връщат в България
Приключи финалния турнир по шахмат за VIII-X клас от Ученическите игри във Варна
Цветелин Чунчуков удължи контракта си със Спартак Варна
Директорът на "Евровизия": За нас е много вълнуващо, че конкурсът идва в страна, в която досега не е бил
Големите първични публични предлагания в САЩ ще подкрепят сделките в Европа
Гупта: Египет, Мозамбик, Руанда са най-силно изложени на войната в Иран
S&P Global Ratings очаква отваряне на Ормуз през второто полугодие
Ебола отново тревожи Африка: СЗО и ЕС на първа линия в борбата с вируса
Пътувате често? Ето как да намалите риска от кражба на лични данни
Ремарке с фойерверки избухна на магистрала
Произведено в ЕС ще важи за автомобили от Япония и Южна Корея
Джони Деп на 63 - любимите коли на холивудската звезда
Днешните SUV са по-големи от танкове от Втората световна война
BMW реши основен проблем при водородното iX5
Родилка почина в частна болница в Сливен, има ли лекарска грешка?
България може да изгуби Нургюл Салимова заради скандалите в шаха
Почина проф. Александър Янчулев, първият демократично избран кмет на София
Калин Врачански влиза в ролята на Яким в театралната версия на "Дами канят"
Заради ПВУ: Вадят "Мини Марица – изток" и "ТЕЦ Марица изток 2" от БЕХ