IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бл. Белев: Биткойнът и златото ще се допълват занапред в страхотна симбиоза

Кризата и безотговорното печатане на пари ускоряват нуждата и усвояването на криптовалутата, смята управителят на "Тавекс"

08:45 | 13.01.14 г. 11
<p>
	Благовест Белев. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Благовест Белев. Снимка: Личен архив

Благовест Белев е управител на естонската компания за покупко-продажби на инвестиционно злато "Тавекс" за България. Компанията стъпи на българския пазар през 2009 г. Оборотът ѝ я нарежда на първо място в Естония като обменно бюро и на първо място в балтийските държави и Скандинавия по продажба на инвестиционно злато и сребро.

Белев е един от големите застъпници в полза на набиращата все по-голяма сила криптовалута биткойн. Разговаряме с него за ползата от електронните валути и какво влияние могат да имат те върху пазарите в дългосрочен план.

– Г-н Белев, ако можем да изтъкнем две ключови тенденции, които движеха търговията през 2013 г., това са първото поевтиняване на златото на годишна база от 2000 г. и силният ръст на биткойна. Можем ли да търсим някаква зависимост между двете явления?

Паралел между двете тенденции трудно можем да направим, тъй като златото е един от най-ликвидните финансови инструменти с обща стойност над 7 трлн. щатски долара. Биткойн, от своя страна е технологичен експеримент, който мощно заяви своето присъствие във финансовия свят, покачвайки цената за брой от 13,5 долара до над 1 200 долара през 2013 г. Занапред обаче, двата актива ще се допълват в страхотна симбиоза, тъй като биткойнът е най-доброто средство за разплащане в света, а златото е най-добрият актив за запазване на покупателната стойност.

И двата актива са подценени към този момент, разликата е само, че златото като пари съществува от 5000 години, а биткойнът от 5 и съответно е все още непознат. Не трябва да забравяме, че биткойн преди всичко е платежна система, която може да се развива и има нужда от съпътстваща еко система, която да го направи още по лесен за използване.

– Както знаем, биткойнът е изграден на базата на алгоритъм, който лимитира "производството" на нови единици до конкретен брой за даден период от време. Това е и основният му плюс спрямо другите електронни парични средства. Каква обаче е характеристиката му, на базата на която можем да го определим като валута?

Отново наблягам на факта, че биткойн е платежна система, която може да трансферира собственост чрез единиците биткойни, които се създават по предварително създадена схема и в същото време тяхната наличност е ограничена.

Основното предимство на биткойна са бърз и евтин трансфер, навсякъде по света, 24 часа, всеки ден. Поради липса на централна институция, която отговаря за тези трансфери не могат да бъдат налагани капиталови ограничения в рамките на определена държава, както се случи с финансовата система на Кипър през април.

Оказва се, че и конфискуването на биткойни от собственика е невъзможно, при взети адекватни мерки за защита. Биткойн изпълнява всички функции на съвременните пари и много хора го намират за ценна разменна единица поради лесната за ползване платежна система.

– През 2013 г., особено през втората половина, всички започнаха да говорят и да се интересуват от биткойна. Голям брой централни банки започнаха да му обръщат все по-сериозно внимание. Не му ли изигра обаче рязкото поскъпване лоша шега? Изглежда, че регулациите чукат на вратата.

Както е известно в маркетинговите среди – лоша реклама няма. Рязкото покачване на цената показа на целия свят, че биткойн не е просто “детски пари” в интернет, а истинска заплаха за сегашната банкова система. Лошото е, че голяма част от правителствата и централните банки по света видяха враг в лицето на електронната валута. В същото време тя успя да спечели милиони нови потребители.

Високата цена стимулира повече потребители и компютърна мощност, които защитават системата от злонамерени опити за измама. В момента всички правителства обсъждат как могат да регулират биткойна, но единствения извод, до който стигат е че могат да го признаят за легитимен финансов инструмент или валута, но на практика нямат много лостове за регулация. Дори и да наложат крайната мярка на забрана бизнаса да приема биткойн за разплащане, това не означава, че хората ще спрат да го използват. Особено добро приложение за електронната валута има в държави с проблемни валути и традиционно неспазване на законите като Индия, Аржентина и други.

Последна актуализация: 05:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 36 rate down comment 1
simo.smo
преди 10 години
Това нямам идея от къде го измисли: "...статията се навяват някакви предположения, че едва ли не всеки може да почне да копае и ще цъфне и ще върже в последствие."В статията не видях никъде да се споменава копане, все едно нещо друго си чел ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 40 rate down comment 2
abdul
преди 10 години
Това, че всеки който започне производство ще цъфне и ще върже просто не е вярно, нито пък се премълчава. Всеки който решава да инвестира в "производство"следва да се запознае с рисковете, които носи това. ТЕ НЕ СА СКРИТИ ! Същото важи и за търговията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 37 rate down comment 6
fps
преди 10 години
И нека прането на пари започне сега :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 37 rate down comment 5
fps
преди 10 години
И нека прането на пари започне сега :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 42 rate down comment 1
Trustcrusher
преди 10 години
Търговията изобщо не съм я обсъждал. Наясно съм, че можеш да купуваш и продаваш. Поста ми засяга единствено "производството" на валутата, тъй като от статията се навяват някакви предположения, че едва ли не всеки може да почне да копае и ще цъфне и ще върже в последствие. Колкото до търговията - който иска, нека рискува. За мен в случая възможната печалба не покрива риска. А това с УНСС не разбрах откъде изскочи...аз нямам нищо общо с това заведение, но и да имах, не виждам връзката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 34 rate down comment 3
abdul
преди 10 години
Индианец, изобщо не си гледал какво можеш да си купиш с биткойн, ами говориш наизуст. Злато поне на 3 места се продава. Ако толкова държиш и аз мога да ти продам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 36 rate down comment 9
abdul
преди 10 години
Тръсти, нека позная... Унсс ? Знаеш ли какво всъщност е "майнване" изобщо?За да търгуваш с биткойн не е необходимо да майнваш... Което впрочем е една от многобройните разлики с "онези" пирамиди, за които всички знаем добре...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 45 rate down comment 7
Trustcrusher
преди 10 години
Интересното също е, че като толкова го хвалят Биткоина, никой не споменава каква безумна пирамида е цялата работа. 1. За да започне човек да "копае" му е необходимо да си закупи доста скъп хардуеър.2. На всеки 2 седмици, ако не се лъжа, "производителността" на всеки "миньор" пада драстично. С други думи сумата биткоини, които могат да се изкопаят за определено време е безкрайно намаляваща редица. С две думи - вероятността за току що включил се в системата човек дори да си изплати разходите за хардуеъра са твърде минимални, да не говорим за печалба. Който го е измислил това и вероятно първите 100-ина участници вероятно са натрупали суми, но нека хората не се лъжат по това, че 1 биткоин е 1000 долара, значи лесно можем да забогатеем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 57 rate down comment 1
индианеца
преди 10 години
Кога ще можем да купим някоя друга унция злато и сребро директно срещу биткойн ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 50 rate down comment 10
MZ/X
преди 10 години
Няма да се учудя ако Тавекс скоро предложи инвестиция в Биткойн на всички, които се страхуват да не им изгорят левчетата или еврото :) Съгласен съм обаче, че златото и биткойна са подобни продукти! Цената и на двете се движи основно от страха и алчността.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още