IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Евтините суровини и слабото евро подкрепят излишъка на еврозоната

Излишъкът по текущата сметка за 2015 г. възлиза на 314 млрд. евро

16:57 | 18.02.16 г.
Евтините суровини и слабото евро подкрепят излишъка на еврозоната

Платежният баланс на еврозоната за декември 2015 показа ръст на излишъка по текущата сметка на 19-те държави, споделящи еврото, до 25,5 млрд. евро. С най-голям принос за това е търговският баланс, като износът на еврозоната надхвърля вноса с 26,5 млрд. евро. Външната търговия на блока обаче се забавя като цяло през декември, след като износът и вносът бележат спад съответно до 169 млрд. евро и 142,5 млрд. евро.

Реализирането на излишъка по текущата сметка се дължи на поевтиняването на петрола и суровините, които Европа внася, като забавянето в износа през последния месец от годината показва, че търсенето за европейски стоки е намаляло, индикирайки за проблемите в световната икономика и забавянето в Китай, който е сред най-важните търговски партньори за еврозоната.

Финансовата сметка показва, че преките и портфейлни инвестиции, осъществени от еврозоната, се увеличават с 28 млрд. евро през декември, докато чуждестранните инвестиции в блока намаляват с 57 млрд. евро, главно заради изтегляне на портфейлни инвестиции в дългови инструменти.

Предварителни данни за цялата 2015 показват, че текущата сметка на еврозоната възлиза на  314 млрд. евро, което е 3% от БВП на региона спрямо 245 млрд. евро през 2014 (2,4% от БВП).

Ръстът се дължи на евтините суровини, които страните от еврозоната внасят, като 2015 беше една от най-слабите за суровините, водени надолу от забавянето на търсенето от Китай, както и на слабото евро, което прави износителите по-конкурентни въпреки по-слабото търсене от развиващите се пазари. 

Още подобни новини четете в Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:55 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още