Френската компания Thales започна работа върху т.нар. мобилен телефон Teorem — апарат с криптирана връзка, който ще дава възможност на висшите военни и на министрите във френския кабинет да проведат строго секретни разговори.
„Апаратът, чрез който ще се обсъждат най-големите държавни тайни, е бъдещият телефон на Никола Саркози“, описва накратко разработката Пиер-Жан Никол, отговарящ за проекта.
„В момента само две държави в света са успели да разработят подобен продукт: САЩ с компанията General Dynamics и Франция с Thales”, казва той пред Ройтерс.
Около 14 хил. броя от този телефон са поръчани от френския министър на отбраната на 13 март. Те ще бъдат доставени през 2010 г.
Teorem, чиято цена не се разкрива, не може да бъде купен от частна компания или физическо лице.
„Ако някой от телефоните бъде изгубен, достъпът му до системата ще бъде забранен веднага“, уточнява Никол.
По проекта се работи отдавна. Екип от около сто инженери разработват апарата в продължение на около две години.
През юни 2007 г. от Генералния секретариат за национална сигурност отправиха официално предупреждение към висшите държавни служители за повече внимание относно рисковете от засичане на комуникациите чрез мобилните телефони или електронните асистенти.


Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Транспортът и логистиката решават липсата на хора с AI и автоматизирани складове
Everpure: Чиповете памет скочиха 10 пъти
Everpure: Данните трябва да са в центъра, а фирмите да ги контролират
Водещ технологичен фонд инвестира в китайски компании
Как се решава глобалната енергийна криза? Чрез диверсификация
Toyota отива на съд за плагиатство
Бензиностанция предложи награда за залавяне на крадец на гориво
Защо Bugatti Tourbillon използва самолетни гуми
Новата стратегия на Porsche: По-малко продажби, повече печалби
Дилъри връщат пари, ако пробегът на електромобил е по-малък от обявения
Кой е Анди Бърнам, сигурният наследник на Киър Стармър
Проф. Константинов за смяната на ръководството на "Информационно обслужване": Нищо не е вечно
Стоян Колев се обяви за "жертва на системата", зове за протест
Какви са проблемите на Витоша?
Пет жертви след украинска атака срещу Воронеж ВИДЕО