IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европа влиза в битка за "технологичния си суверенитет"

Старият континент се подготвя за действие, за да намали зависимостта си от САЩ и Китай

16:38 | 10.03.21 г. 12
<p>
	<em>&bdquo;Време е да вземем съдбата си в свои ръце&quot;, заяви&nbsp;еврокомисарят по въпросите за вътрешния пазар Тиери Брьотон. Снимка:&nbsp;Alexandros Michailidis/Bloomberg</em></p>

„Време е да вземем съдбата си в свои ръце", заяви еврокомисарят по въпросите за вътрешния пазар Тиери Брьотон. Снимка: Alexandros Michailidis/Bloomberg

Европейският съюз инвестира милиарди евро в технологии, за които вярва, че ще бъдат фундаментални за засилването на своя технологичен суверенитет и намаляването на зависимостта си от САЩ и Китай, пише в свой анализ CNBC.

The Fraunhofer Institute, германска държавна агенция за проучвания, определя технологичния суверенитет като възможността на една държава „да предоставя технологии, които смята за критични за благосъстоянието, конкурентоспособността и възможността за действие, и да може да ги разработва или набавя от други икономически области, без едностранна структурна зависимост“.

В момента Европа е силно зависима от технологии, които идват от други места, но лидерите на континента искат да променят това.

„Засилването на дигиталния суверенитет на Европа е ключов компонент от нашата дигитална стратегия“, коментира говорител на Европейската комисия пред CNBC. „Европа може да играе водеща роля на световната сцена, когато става дума за технологии“.

Въпреки това в момента Европа изостава по отношение на критична технологична инфраструктура, като чиповете и изключително бързите телекомуникационни мрежи.

Компании като Cisco в САЩ и Huawei в Китай изградиха основите, на които лежи интернетът за над 700-те млн. души в Европа. Чиповете до голяма степен идват от производители като Nvidia, Qualcomm и Intel, които са от САЩ, от китайската Foxconn, от южнокорейската Samsung или от тайванската TSMC.

Отвъд това на онлайн пазара лидери са американски и китайски интернет платформи – Google, Facebook, Instagram и TikTok имат стотици милиони потребители от Европа, споделящи лични данни с тези компании в огромни мащаби.

„Страните са загрижени, че технологиите позволяват на чужди сили да ги доминират по всякакви начини“, коментира Абишур Пракаш, специалист по геополитика в Center for Innovating the Future – базирана в Торонто консултантска компания. „Ето защо правителствата гледат на технологиите с нов поглед“.

Нарастващо напрежение

Продължаващото геополитическо напрежение между САЩ и Китай не остава незабелязано от европейските лидери.

През последните няколко години Съединените щати подеха битка срещу Huawei, една от най-големите китайски технологични компании, като призоваха други страни по света да я бойкотират. САЩ обвиняват базираната в Шънджън компания за създаването на задни вратички в оборудването ѝ, които могат да бъдат използвани от Китайската комунистическа партия за шпионаж. Huawei многократно отрече тези обвинения.

При управлението на Доналд Тръмп Вашингтон постави в черния си търговски списък десетки други китайски технологични компании, включително производителя на дронове DJI. Междувременно Пекин от години блокира американски платформи като Google, Facebook и Twitter.

„С оглед на нарастващото напрежение между Съединените щати и Китай, Европа няма да бъде просто страничен наблюдател, нито пък бойно поле“, коментира през юли еврокомисарят по въпросите за вътрешния пазар Тиери Брьотон. „Време е да вземем съдбата си в свои ръце. Това означава още идентифицирането и инвестирането в дигиталните технологии, които ще подчертаят нашия суверенитет и нашето индустриално бъдеще“.

Технологичният анализатор Бенедикт Евънс, бивш партньор в компанията за рисков капитал Andreessen Horrowitz, коментира, че технологичният суверенитет, що се отнася до Китай и Запада, е нещо интересно и важно. „Вашата верига на доставките е в една неприятелска страна и двете страни са притеснени за това“, коментира той. „Разликите между САЩ, Великобритания и Европейския съюз не ми се струват като нищо повече от популистко ръкомахане“.

Последна актуализация: 11:23 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 8 rate down comment 1
evlogi
преди 3 години
ЕС щял да налива милиарди долари.Проблемът обаче е другаде.Капиталът е най -малкият проблем, в момента светът е залят от евтини пари.Съвсем другаде е проблемът на ЕС, и ако някой си мисли че с поредна доза стратегии и държавни програми ще постигне нещо, според мен жестоко се лъже.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 4
Solar Power
преди 3 години
И как ще се случи това в този комунистически рай наречен Европа ?Затова британците се махнаха .... липса на всякаква практичност.Елементарни неща не можем да си осигурим като например шистов газ или други подобни разработки..... Абе то един глупав втори лифт не можем да направим на Банско а не ми се мисли за нещо по сложно......Толкова много регулации нямаше и при бай Тошо....сега като "п ъ р д я" на терасата и се оглеждам нали на някой няма да му замирише и да ме съди нещо или пък някой гълъб да не му се е пръснало сърцето от гърма на пърдела :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още