IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономисти: Бюджет 2012 е оптимистичен, реформите не са достатъчни

Желанието на правителството да реформира пенсионната система е похвално, но вдигането на възрастта за пенсиониране не изчерпва темата

08:45 | 28.11.11 г. 15
Икономисти: Бюджет 2012 е оптимистичен, реформите не са достатъчни

„Все пак имаме ръст на производителността на труда и България може да има ръст на БВП над средния за ЕС. Това ниво на производителност засилва експортния ни потенциал и дава конкурентно предимство на българската икономика”, обясни Прохаски.

Външнотърговското ни салдо ще остане отрицателно, но няма да надхвърли 2% от БВП през 2012 г., което влие най-силно върху текущата сметка, която вероятно ще бъде положителна през 2011 г. и ще остане положителна в размер на 2% от БВП и през 2012 г.

В началото на следващата година може да се очаква ръст на БВП от около 0,3 на сто, докато през второто полугодие е възможно ускоряване до 2-3 на сто. През 2012 година инфлацията ще е по-ниска в сравнение с тази и ще е около 2-2,5%.

За съжаление безработицата ще остане на текущите нива от около 10%, смята Прохаски.

Като доста оптимистичен определи бюджета за следващата година и Десислава Николова, главен икономист в Институт за пазарна икономика. „През призмата на очакванията на другите институции, МФ се отличава с прекален оптимизъм. Ние очакваме много по-ниски от заложените нива на растеж”, посочи Николова.

„Основен аргумент е увеличаващият се риск от нова рецесия в ЕС и според нас бюджетът, който беше гласуван в парламента на първо четене не отчита това”, обясни тя.

ЕК очаква 2,2% ръст на БВП за България за 2011 г. и 2,3% за 2012 г.

„Досега износът на България беше основен двигател, а догодина 4 от 5-те ни основни пазари ще стагнират, това неминуемо ще се отрази на шанса ни да растем”, посочи Николова.

В Бюджет 2012 липсват буфери, като „залагането на дефицит от 1,3% не е достатъчно”, смята тя. Добро правило е в първите месеци на годината да се правят 90% от заложените разходи, а останалите 10% да се харчат накрая при нереализирани лоши сценарии”, препоръча Николова.

Последна актуализация: 22:33 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 4 rate down comment 2
rogers
преди 12 години
suniverse - такива глупости си писал за Чили в блога си че няма накъде повече
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 4
SEBULBA
преди 12 години
А бре дечко,първо си изясни си базови икономически понятия, преди да дрищиш по теми, от които нищо не разбираш. А и от *** на бюджетна хранилка акъл не ща!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 6
suniverse
преди 12 години
Какви "лични неприкосновени сметки" при финансовите пирамиди бе момче?911 Принудителните задължителни частни пенсионни фондове пак нанесоха доходностhttp://alexanderbtodorov.wordpress.com/2011/11/22/911-mega-fack-private-funds/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 6
SEBULBA
преди 12 години
Само дето тази т.нар "реформа", не е никаква реформа, а просто кърпене на бюджета. Какво става с инвалидните пенсии? (800 000 бр. - много инвалиди, много нещо)Какво стана с привилегиите на ранно пенсиониращите се ? (или нормалните хора ще бачкат до гроб, за да хранят ченгета и военни, дето се пенсионират на по 40 год. , че и с 20 заплати накуп - и всичкото това от джоба ни)Какво стана с осигуровките на държавните служители? Докога няма да си ги плащат?Какво стана със засилването на ролята на капиталовия принцип в пенсионната система? Докато основната част от осигуровките не започна да влиза по лични и неприкосновени сметки, никой няма да плаща осигуровки в пълен размер, нито работниците ще имат стимул да си ги търсят! Ще си играем на Андрешковци с държавата (препоръчвам на премиера да го прочете, та да навакса малко с образованието си). Освен да национализират ППФ, нищо не е направено по този въпрос! Криза е, ама айде от ГЕРБ да се определят - леви ли са, десни ли са, какви са?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 5
suniverse
преди 12 години
От къде идват дупките в бюджета на НОИ и как да се затворятhttp://alexanderbtodorov.wordpress.com/2011/11/27/holes-in-the-budget/911 Принудителните задължителни частни пенсионни фондове пак нанесоха доходностhttp://alexanderbtodorov.wordpress.com/2011/11/22/911-mega-fack-private-funds/Финансовите пирамиди на Пинера успех за организаторите на пенсионната система от Чили, измама за цялата планетаhttp://alexanderbtodorov.wordpress.com/2011/09/22/chilean-failure/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още