IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Емиграцията на българи към Западна Европа намалява

Според данни на НСИ през последното десетилетие са емигрирали над 175 хил. души, докато в периода 1992-2001 г. страната са напуснали близо 220 хил. души

14:30 | 05.12.11 г. 6
<p>
	Снимка: БТА</p>

Снимка: БТА

Темповете на емиграция на българите към Западна Европа се забавят. Това е един от основните изводи в доклада на Институт „Отворено общество“ „Българската трудова миграция: Има ли смисъл от ограничения в ЕС?“, публикуван на сайта на организацията.

Емиграцията към Западна Европа продължава да бъде привлекателен избор за част от населението на страната ни, но заради намаляването на различията в безработицата и доходите между България и държавите на запад потокът от емигранти намалява.

Големите потоци на българската емиграция са се случили по време на тежката криза от 90-те години на миналия век, когато България все още не беше член на Европейския съюз, посочват авторите на доклада. В края на 90-те години обаче доходите в Западна Европа са повече от 4 пъти над българските, докато десетилетие по-късно разликата се е свила до 2,5 пъти.

Статистиката между преброяванията през 1992 г. и 2001 г. сочи, че в периода са емигрирали близо 220 хил. български граждани. В периода 2001 – 2011 г., когато беше последното преброяване на Националния статистически институт (НСИ), емигрантите са малко над 175 хил. души, посочват от института.

Спадът в средногодишната емиграция е 28% въпреки отпадането на ограниченията за пътуване на българските граждани в държавите от ЕС, пише още в доклада.

След 2000 г. за чужбина заминават предимно жени, които извършват нискоквалифициран труд и изпращат до 40% от доходите си в България. Дори след присъединяването на страната ни към ЕС се запазва тенденцията броят на жените-емигранти да е по-голям, но се увеличава и делът на заминаващите за чужбина семейства, показват още данните.

Статистиката от проучването на работната сила в ЕС показва още, че броят на гражданите от България и Румъния, пребиваващи в държавите от общността, се е увеличил от под 700 хил. души през 2003 г. до близо 1,8 млн. души в края на 2007 г., като средногодишното нетно увеличение на емигрантите от двете страни към ЕС е близо 300 хил. души.

Основните причини за емиграция на българите на запад са икономически и пътуванията на основната част (над 70%) от съгражданите ни са с цел намиране на работа. Съществена е и групата на емигрантите, които заминават, за да получат образование в чужбина (7%).

Основни държави, които приемат български емигранти, са Испания, Германия, Италия, Гърция и Великобритания. Основните сектори на заетост на българските емигранти са хотелиерство, почистване, строителство, търговия, земеделие. Нисък е делът на самонаетите български емигранти, посочват от института.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:30 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 0
sillyboy
преди 12 години
Разправям им аз на 'орицата, че Б-я има много проблеми, но нито един не е свързан с пари, а те милите, като зомбита - "Бедни сме, няма пари!! Нищо не става в тази държава !! Виж им стандарта на тях !!"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 1
sillyboy
преди 12 години
От личен опит съм виждал не един или двама човека които емигрират за по-малки заплати. За сега не са статистически значими, но щом аз мога да изборя 3ма 4ма такива, за какво сатва въпрос ?Аз лично се върнах в Б-я за по-висока заплата! Но си давам 12-18 месеца, и ще стана част от хората по-горе ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 0
sillyboy
преди 12 години
Точно така е freshamm !!! Разликите не са толкова големи колкото преди 20 години, много неща се промениха и най-вече полетата за изява. Само мамините синчета, Богаднки и други такива явления продължават да надават вой как никога не е било толкова зле. Добре са си го казали възроджденските автори, ама има ли кой да чете ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 0
Miglena Ivanova
преди 12 години
Зададох си същия въпрос, докато четях доклада.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 1
freshamm
преди 12 години
"заради намаляването на различията в безработицата и доходите между България и държавите на запад" - по голяма глупост не бях чел от доста време , ама ние направо сме ги "стигнали американците" по доходи бе, как не сме разбрали не знам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 0
mpy_yordanov
преди 12 години
Може би не е останало кой да емигрира и затова да намалява емиграцията?Може би трябва да се дава не брой на емигриралите, а дял на емигириралите спрямо населението на България на възраст до 35 г. (потенциално емигриращи).Срещу емигриралите 395 000 души може би стоят 395 000 деца, неродени в България, а в други страни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още