IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Т. Младенов: Минималната заплата ще расте с производителността на труда

Поне с 20 лева на година ще се увеличава минималното възнаграждение до 2015 г.

09:01 | 27.04.12 г. 1
Т. Младенов: Минималната заплата ще расте с производителността на труда

Увеличение на минималната работна заплата през следващите три години ще има, потвърди социалният министър Тотю Младенов тази сутрин пред bTV.

Той поясни, че размерът на повишението ще зависи от ръста на производителността на труда. В следващите три години до 2015 г., при растеж на икономиката и конкурентоспособността на предприятията, ще растат и всички  доходи, каза Младенов.

По думите му минималното възнаграждение ще се вдига поне с 20 лева на година до 2015 г.

По въпроса за отпадането на минималната заплата и въвеждане на почасово заплащане министърът заяви, че почасова ставка има и сега. Според Младенов няма нужда да се въвежда отделно заплащане на час, тъй като законът и сега е формулирал правилото да се прилага почасовото заплащане, ако минималното възнаграждение, което един работещ получава, се раздели на осем часа.

Младенов напомни, че за отпадане на минималната работна заплата не може да се говори, тъй като препоръките на ЕК са в цяла Европа да съществува подобно минимално заплащане на труда. Министърът поясни, че в България съществуват и минимална работна заплата за страната, и минимална заплата по браншове.

На въпрос за увеличаването на пенсиите Младенов каза, че те  ще се вдигат само с ръста на инфлацията. Но ако има повече приходи в общественото осигуряване, то ще се отрази и на пенсиите. „Ако приходите на ДОО продължават да растат, както миналата година, във всички случаи ще увеличим пенсиите над ръста на инфлацията”, коментира социалният министър. 



Социалният министър увери, че е запознат с проблемите на хората по отношение на некоректните работодатели, има и списък с проблемните предприятия в страната. "Въпреки това няма как да се криминализира неизплащането на заплатите, в Европа не съществува такава практика", обясни Тотю Младенов.

"Все пак в Наказателния кодекс има ясен текст – когато дадена фирма е в несъстоятелност и в рамките на 30 дни не е уведомила съда, подлежи на съдебна отговорност. Оттам нататък си има институции - прокуратура и съд, налагат се санкции, а всички са длъжни да изпълняват решенията на съда", каза още министърът.

Данните за безработица над 12% не са верни, официално тя е 11,5%, като очакваме леко да намалее в следващите месеци заради сезонното раздвижване и традиционно повишената лятна заетост, заяви още социалният министър.

"За щастие не сме в първите осем места по най-голяма младежка безработица, което е много добър-показател", констатира Младенов и отбеляза, че над 2000 млади хора са намерили стажове при работодател по програмата "Конкурентоспособност".

Тенденцията в Европа е платеното майчинство да се намалява и жените по-бързо да преминават към активно търсене на работа и влизане на пазара на труда, отбеляза Тотю Младенов.

По думите му българските майки нямат особено основание да са недоволни, тъй като Брюксел настоява за платено майчинство до 20 седмици, а у нас то е над 410 дни. "Т.е. тази придобивка ние я имаме и сме горди от това, и ще продължи да я има. Но усилията ни са насочени към по-бързото връщане на тези майки на пазара на труда", заяви Младенов.

За тази цел с финансовата помощта на Световната банка в 60 общини се изграждат допълнителни детски заведения, за да имат родителите къде да оставят децата си и да се върнат към работния процес, допълни министърът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:17 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
с производителността на труда в държавния сектор ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още