IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Световната банка: Най-сериозният проблем за България е демографската криза

Според финансовия министър Симеон Дянков обаче основният проблем са ниските ни доходи

12:14 | 15.11.12 г. 46
Световната банка: Най-сериозният проблем за България е демографската криза

Световната банка и финансовият министър Симеон Дянков се разминаха във вижданията си за основните предизвикателства пред България и българската икономика.

По време на икономически форум, организиран от Световната банка, Питър Харолд, регионален директор на институцията за Централна и Източна Европа и балтийските държави, подчерта, че най-сериозното предизвикателство, пред което се изправя страната ни, са демографските проблеми.

Харолд посочи, че въпреки значителните постижения през последните 20 години, България се изправя пред още по-несигурна външна среда и трябва да се справи с влошаващата се бизнес среда, да повиши инвестициите в иновации, както и да развива "по-зелена" икономика и да подобри енергийната ефективност.

Финансовият министър Симеон Дянков обаче постави ниските доходи като основен проблем. Демографските проблеми на страната, предизвикани от емиграцията и ниската раждаемост, той класира на второ място, а на трето – ниската енергийна ефективност и енергоемкостта на икономиката ни.

Постижения и предизвикателства

Питър Харолд посочи, че откакто е станала член на Европейския съюз, България е държавата от „Нова Европа”, която е постигнала най-бърз темп на сближаване със „Стара Европа” в сравнение с останалите страни от Централна и Източна Европа, които се присъединиха към еврообщността през 2004 и 2007 г.

Въпреки това обаче страната ни остава най-бедната страна от Евросъюза, с най-нисък дял на брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението и най-ниски доходи в сравнение със средноевропейското ниво.

Що се отнася до фискалната политика обаче, страната ни се представя значително по-добре в сравнение с европейските държави, тъй като е успяла да натрупа резерви по време на бума, от които се е възползвала разумно в последните кризисни години, коментира той.

Харолд посочи, че страната ни се изправя пред изключително тежък демографски проблем. Докато работоспособната сила в по-богатите европейски държави и Северна Америка се увеличава, в България тя рязко намалява и се очаква след 50 години да се свие с 45%.

Застаряващото население и намаляването на работната сила ще доведат до сериозен ръст на финансовите разходи на държавата – и социалните, и за здравеопазване, и за поддържане на пенсионната система, коментира Питър Харолд.

Изчисленията на Световната банка показват, че за да се поддържат темповете на сближаване на България с останалите членки на Европейския съюз, ще е необходим средногодишен ръст на производителността на труда от порядъка на 5,5%.

Питър Харолд подчерта, че е необходимо да се провеждат политики за стимулиране на най-младите и по-възрастните хора активно да участват на пазара на труда, за да бъде постигната националната цел за 75% заетост към 2020 г.

Той припомни и резултатите от бизнес изследванията на Световната банка, според които в последните години се наблюдава влошаване на бизнес средата, и призова за осъществяването на ключови реформи за насърчаване на бизнеса и инвестициите.

Според Симеон Дянков обаче основното предизвикателство пред България е да бъдат достигнати средноевропейските доходи.

Той посочи, че в последните години очакванията на хората за подобряването на доходите са били прекалено големи, особено откакто страната ни влезе в Европейския съюз.

По думите на Дянков заради тези очаквания са взети и редица грешни политически решения, както и са отложени важни реформи.

Той обаче втвърди позициите си, че очаква доходите да продължат да растат и до края на 2013 г. да достигнат 50% от средноевропейското ниво.

Дянков подчерта, че е важно страната ни да провежда такива политики, че да успее да задържи младите хора, да върне една част от тези, които са напуснали България, както и да засили енергийната ни независимост. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:11 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

25
rate up comment 5 rate down comment 1
GunMan
преди 11 години
Уви, не вярвам, че гръмките слова ще се превърнат в дела...Ето защо, със съжаление ще кажа, че на българина в момента не му се предлага алтернатива.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 5 rate down comment 3
Tony
преди 11 години
Дянков, нищо подобно!Доходите са малки, защото крадете, като създавате монополи и обслужвате мафиотски интереси!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 1 rate down comment 5
nikolait
преди 11 години
е колкото и да намалява японското население никога няма да стигне 7 млн души и никога няма да стигне нашия отрицателен прираст(гарантирано от ГЕРБ). Откъде накъде реши, че Япония "открай време живее добре" - ясно е че си по-зле по история отколкото мислиш. А иначе какъв по-добър пример за подражание от Япония и Германия - това е точно такъв пример. За съжалиние Бойко и Дянков ни сравняват с Нигерия и Мали, където са въртели гешефти(а май немска чуждица:-)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 6 rate down comment 1
Боян
преди 11 години
Изобщо нямам пристрастия към коя да е партия, това е най-смешното оправдания, сякаш хората в последните 20 години не се изнасят постоянно навън и тоя проблем се е появил от управлението на ГЕРБ и те носят вина за това, просто е смешно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 7 rate down comment 2
Боян
преди 11 години
Първо населението на Япония намалява с по-бързи темпове от Българското, така че не става за пример. После в Япония хората от край време живеят добре, няма държава като изключим Германия където всичко да е така добре планирано, така че не знам какъв пример е това? Тука да и след 200 години да ни управляват Японци населението няма да има мисленето на един Японец.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 1 rate down comment 5
nikolait
преди 11 години
абе ти наистина си болен герберист. Какво ме интересува Индия или Бразилия?! Аз ти говоря за Япония и техния стандарт на живот! То е явно, че ГЕРБ-а сте ни подкарали към третия свят, ама не знам дали ще останат българи да дойдат с вас, щото всичко бяга в чужбина. А иначе ми обясни, как ще станеш енергийно независим от най-богатата, в енергийно отношение, държава в нашия регион?! И какво ще спечелиш от това, че си "независим", като ще платиш за друга "зависимост" от друга държава?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 0
Боян
преди 11 години
Да затова в Индия хората живеят най-добре :)))Познанията ти по История явно са доста смешни. За пример вземи Бразилия и сам си направи сметката колко си заблуден. Та сравни Бразилия миналия век където средно една жена е имала по 6 дена и какъв е бил стандарта на живот. И сравни нещата в държавата след 2000 година когато раждаемостта е по-ниска вече дори от западните държави и какъв е стандарта на живот.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 5
nikolait
преди 11 години
и само един пример за илюстрация - територията на Япония е малко над 3 пъти българската(около 350 хил. кв.км), а населението е 150 млн. или 21 пъти повече от българското. Кратко и ясно, не се нуждае от коментар!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 2
Боян
преди 11 години
Виж теоретично сигурно си прав, НО на думи много неща са лесни, съвсем друго е да се направи. Сегашното правителство може да не е кой знай какво, но като го сравня с предните съм доволен. Кой друг финансов министър щеше да каже на ченгетата да забравят за увеличение на заплатите 4 години ??? Включително преди изборите. Отделно полагат доста усилия за да имаме енергийна независимост, но това не става за 2-3 години, но ако нещата продължават така в близките няколко години ще сме доста по-независими от руснаците за енергия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 4
nikolait
преди 11 години
Категорично погрешна логика! Първо доходите не могат да станат едиси-какви преди да има многобройно население. Алфата и омегата на просперитета е положителния прираст на населението, съчетан с високи стандарти за образование, трудова етика и национални цели. Другото е това, което сме ние сега - пълна безизходица. Интересно, че това се вижда дори от Световната банка и Вашингтон, но не и от жълтите павета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още