IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

3 млрд. лв. ще струва постигането на 76% заетост през 2020 година

Брутният вътрешен продукт трябва да расте с повече от 2% годишно, за да се постигне целта, изчислиха участниците в тристранния съвет

17:05 | 02.10.13 г.
3 млрд. лв. ще струва постигането на 76% заетост през 2020 година

Общо 3 млрд. лв. ще струва постигането на заложената в Националната стратегия за заетостта цел - 76% работещо население през 2020 г. Това стана ясно по време на провелия се Национален съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). 

1,5 млрд. лв. ще са еврофинансиране от оперативната програма за човешки ресурси. Останалите 1,5 млрд. лв. са национално финансиране, което означава, че 180 – 190 млн. лв. трябва да бъдат заделяни в бюджета по тази стратегия през следващите години, изчислиха участниците в диалога. Допълнително ще се очакват средства от Европейския социален фонд, който ще финансира оперативната програма за образование.

Участниците в тристранката приеха стратегията с редица забележки и отбелязаха, че без този документ България не може да придвижи Споразумението за партньорство с ЕС, с което договаряме финансиране от еврофондовете за периода 2014 – 2020 г.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че стратегията два пъти е била обсъждана във формат тристранен диалог и е връщана за доработване, като днес е постигнато общо съгласие.

Основната цел за 76% заетост е доста спорна за изпълнение предвид сегашните икономически реалности. За да се постигне, трябва да имаме по-висок растеж на икономиката от първоначално прогнозираните 2% ръст на БВП през следващите години, твърдят работодателите.

Димитър Бранков от БСК припомни, че България е на първо място в ЕС по дял на младежите, които нито учат, нито работят, високи са и нивата на безработица. В същото време макрорамката за развитието на страната до 2020 г. е изключително пасивна и незадоволителна.

Работодателската организация има резерви и към целта за осигуряване на зелени работни места, защото имало противоречие между ограниченията за парниковите газове и намеренията за ръст на заетостта.

Трябва да бъдат създадени поне 80 хил. нови работни места – не новосъздадени на пазара на труда, а в края на годината с толкова да е по-голяма заетостта, изчисли от своя страна Пламен Димитров.

Според представители на бизнеса в стратегията е отделено малко място на контрола по осъществяването на мерките за заетост.

От името на двата синдиката Пламен Димитров настоя заседанията на НСТС да не се провеждат без присъствието на вицепремиера Зинаида Златанова, която днес дойде в края на заседанието, заради продължилите дълго дебати в парламента.

В дневния ред на тристранката имаше и точка за минималните осигурителни прагове, която отпадна. Въпросът ще бъде гледан заедно с проектозакона за бюджета на Държавното обществено осигуряване.

Димитров поиска и ясно разграничаване между обществените съвети, където се правят консултации с гражданското общество и тристранния диалог. Всяка структура да си знае мястото, настоя той.

Тристранката разгледа и Наредбата за командироване на работници по трудов договор в ЕС. Необходимо е да се правят още доработки, за да влезе документът за окончателно разглеждане в НСТС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още