IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Търговци: Храните ще поскъпнат, ако се затегнат регулациите за хипермаркетите

Търговските вериги отричат обвиненията в нелоялни практики, от „Произведено в България” подкрепят идеите за ново законодателство за сектора

10:22 | 12.02.14 г. 29
Търговци: Храните ще поскъпнат, ако се затегнат регулациите за хипермаркетите

Регулациите на дейността на търговските вериги водят до драстично повишаване на цените. Това каза пред bTV изпълнителният директор на Сдружение за модерна търговия Йордан Матеев по повод острите критики към сектора, отправени вчера от премиера Пламен Орешарски и вицепремиера Даниела Бобева.

Припомняме, че на срещата на правителството с бизнеса вчера Орешарски се усъмни, че при доставките има схеми за източване на ДДС, а Даниела Бобева съобщи за готвени законови промени за сектора.

Йордан Матеев даде пример с Франция, като заяви, че там при въвеждането на регулация цените на стоките се покачили – с 8% за няколко години, докато в същото време цените в Германия се понижили.

Той се застъпи за саморегулация на бранша, като се позова на протичащи в Евросъюза процеси. Според него саморегулацията трябва да замени готвените законови промени, а ако има все пак законодателство за отношенията между търговци и доставчици – то да е на ниво ЕС. В България има Търговски закон, а споровете могат да се решават в съда, допълни Матеев.

По повод продължаващите с години обвинения на производителите, че веригите им извиват ръцете, като настояват за все по-големи отстъпки, Матеев отговори, че можем да говорим за изнудване, когато има монопол, а търговските вериги държат една трета от пазара. Според Матеев през последните 15 години секторът е допринесъл за изсветляването на българската икономика, а от неплащането на ДДС страдат всички коректни фирми в България.

Той отрече обвиненията, че търговците не третират еднакво чуждестранните и българските производители и отговори, че всички трябва да имат свобода да сключват договори така, че потребителите да получат най-добрата услуга на най-ниска цена. Матеев посочи като реални проблеми високата цена на електроенергията за бизнеса, високите лихви по кредитите и сивия сектор.

Често не се разбира, че търговската верига продава търговски услуги. Важният въпрос е не дали въвеждат една или друга такса, а дали има конкуренция, която да доведе до най-добри условия за всички, поясни Матеев.

Изпълнителният директор на Съюз „Произведено в България” Пламен Грозданов предлага  да се намери форма на регулация за сектора, която да комбинира регулативен режим и саморегулация.

„Преди 5 години беше табу да се говори срещу търговските вериги. Те придобиха такава огромна пазарна сила, че сега, ако има конкуренция, тя е между тях, но не и по отношение на доставчиците”, заяви Грозданов. Според него между веригите и доставчиците няма преговори, а условия, които доставчиците или приемат, или затварят бизнеса си.

Грозданов попита на какъв пазарен принцип всяка година от производителите се искат все по-големи отстъпки. Ние не търсим конфронтация, а начин да се работи на пазара, обясни той.

От „Произведено в България” предлагат да има една нулева година по отношение на отстъпките, искани от производителите.

Йордан Матеев допълни, че КЗК досега не е доказвала картел при търговските вериги, а само при някои производители. Според него веригите работят в условията на конкуренция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

29
rate up comment 3 rate down comment 2
SS-23
преди 10 години
Търговци: Храните ще поскъпнат, ако се затегнат регулациите за хипермаркетите===================================Тази "заплаха" ми звучи по същият начин, както и "плашилото", което размахват периодично баМките - "щели да вдигнат лихвите"! Аве ***, като вдигнеш цената (или лихвата), кое ше купува (плаща) тая стока (лихва) !? нъл ти ше си първия дет ше изгориш ве, ***! Аз (потребителят), определям цената, като или купувам стоката (плащам лихвата) или не я купувам! И "утре" като не свалиш цената (лихвата), "в други ден" ще фърляш вмирисана стока (лош кредит) !!Да *** ***, да ***.... не се научиха, че който дава парата, той води хорото !! Кът са зареждали стоката (давали кредита) - да са мислили !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 3 rate down comment 0
deant
преди 10 години
И понеже аз не мога да говоря така красноречиво, ще го остава на човек който се изразява невероятно добре (но на английски) Даниел Ханан:1. Това е по-темата (и преди съм го пускал):http://***.youtube.com/watch?v=V8WXNqxNaoM2. Това е специално за Иванов, мисля ще го хареса:http://***.youtube.com/watch?v=HhESZgrCWD4
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 7 rate down comment 2
data
преди 10 години
От както растат регулаторните режими ядем все по големи *** .Искам всички да си отбележат дебело че регулациите обхващат само и единствено начина и средата на производство (хигиена) но не и качеството на самия продукт . Нека всички сами да си отговорят в полза на кой са подобен тип регулации . Значи следят колко е хигиенично в колбасарския цех но никой не следи елементарен показател като масленост в готовите салами . За справка масленото съдържание навремето се е следяло изключително строго а "Родопа" постоянно се е чудела какво да прави излишната си сланина . Когато започнахме да прилагаме европейските регулации кремвирши се произвеждаха във всеки град и цената им беше 3-5 лв , в момента производители те им са 3-4 в страната а цената им е 10 лв .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 8 rate down comment 1
deant
преди 10 години
...ориенталски простотии.Кои хора и нациии живеят в Ориента и на какво социално и икономическо развитие са? Сега сигурно ще ми отговориш (*** те копат петрол, а ние не). А в Инстамбул ходил ли си ?(Капалъ чарши) Аз съм ходил. Градът е на светлинни години пред София. Търция прилага ли еврозаконодателство - НЕ. Абе как може тези хора изобщо да живеят там, като не прилагат еврозаконодателство!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 4 rate down comment 0
deant
преди 10 години
Аз и не съм очаквал друг отговор, защото на повечето хора когато мозъка им, когато няма информация, неможе или не иска да потърси отговор на конкретен въпрос се обръща към набитите му начини да излезе от ситуация. Това беше конкретен пример за теориите ти и се надявам всички (включително и г-н Господинов) най-накрая малко да се замислят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 5 rate down comment 2
deant
преди 10 години
Ти четеш ли хората какво пишат и какво те питат или просто плямпаш по опорните точки, които сам си си създал. Та ти изобщо не отговори на въпроса ми, който забележи не е конкретен за България. Бума на раковите и алергичните заболявания не само за България, а за целия свят ТОЧНО където прилагат всички регулации, които и ние.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 4 rate down comment 1
iivanoff
преди 10 години
и това е началото само на една от демо-версиите,..Ето за по-любознателните с малко свободно време, фактологически материал, който свободно могат да сравнят с това, което се случи у нас:https://***.youtube.com/watch?v=ApsXi01qDTs
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 11 rate down comment 3
edimi
преди 10 години
Налагането на *** и МНОГО регулации има само един ефект. Малките на колене/и в регионален и глобален аспект/ и Тотален Контрол върху съзнанието и битието на "коленичилите"......Абе Дракула е като невръстен младенец....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 1
edimi
преди 10 години
А, и да не забравя, докато правиш БМВ-та, понапечатай малко Ойро и вземи да регулираш тия германци и французи, че са се разхайтили до безобразие.Прасни и две-три вериги там/от ниско бюджетния клас/, ама Ойрото после у БГ-то да пращаш....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 12 rate down comment 3
data
преди 10 години
извинявай но това си е точно чиновническа логика : значи след като нашите производители ОБЕКТИВНО са по назад технологично от западните си конкуренти дай да им стоварим същите регулации пък като не оцелеят - а не били конкурентни . Тогава чиновниците да намерят работа на 500 хил безработни в България или да внесат по конкурентни работодатели :) Вече внесохме по-конкурентни търговци - радвайте им се
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още