IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Поправка в Изборния кодекс обезсмисли преференциалното гласуване

Предложение на ДПС, прието от парламента, на практика прави водача на листата несменяем

17:04 | 20.02.14 г.
Поправка в Изборния кодекс обезсмисли преференциалното гласуване

В новия Изборен кодекс ще има преференциален вот, но предложение на ДПС, направено в пленарна зала в последния момент, на практика го обезсмисли. По искане на депутата от движението Мустафа Карадайъ народните представители решиха, че когато избирателят не посочи определен кандидат в бюлетината, гласът му ще се зачита като преференция за първия в листата.

За да може кандидат на по-задно място в листата да я оглави, той трябва да получи гласовете на повече избиратели, отколкото политиците на първо място в бюлетините, където не е посочен  конкретен кандидат. На практика това почти няма шанс да се случи.

Предложението беше прието без дебати, като повечето от депутатите на ГЕРБ не бяха в залата. Заради това от опозицията обвиниха мнозинството в лъжа.

„С едно изречение, добавено като редакционна поправка, всъщност премахвате преференцията”, пръв започна с обвиненията Делян Добрев от ГЕРБ.

Според Цецка Цачева е било ясно, че няма да има преференция, въпреки уверенията на социалистката Мая Манолова, която оглавяваше комисията, изготвила кодекса. От самото начало един от най-спорните моменти в новия закон беше колко гласа за един кандидат ще са нужни, за да оглави листата. Предложението на БСП беше 7% от гласовете за листата, ГЕРБ настояваше прагът да е 5 на сто, а от ДПС искаха преференцията да отпадне, ако поне половината избиратели не са посочили конкретен кандидат.

„За нас беше ясно от самото начало, че заради дълбокото противоречие между трите парламентарни групи за преференцията и мажоритарното гласуване това няма как да се случи. Осем месеца лъгахте хората, няма да ви го простят, г-жо Манолова”, заяви Цачева.

Съпартиецът й Станислав Иванов обвини мнозинството, че са издебнали момента, когато депутатите от ГЕРБ не са били в залата, за да приемат текста, който предложи Карадайъ в пленарна зала.

Заради конкретните нападки към нея Мая Манолова припомни, че лично тя има предложение за преференциално гласуване.

„Аз съм го внесла, но то не срещна подкрепа нито от „Атака”, нито от ГЕРБ, нито от ДПС.  За първи път обаче ще има преференциално гласуване, това е първата крачка. На следващите парламентарни избори се надявам, че ще се премине към друг начин на мажоритарност, това е възможното сега, противното означава да се случи планът на ГЕРБ - да има евроизбори по стария кодекс, това не можем да си позволим”, защити се тя.

"Тук 40 пъти чух "лъжа, лъжа, излъгахте"... Смятате, че сте чисти политици, които не лъжат. Това ли смятате? Жестоко се заблуждавате", отговори на критиките на опозицията и Йордан Цонев от ДПС. Той добави, че неотбелязването на преференция означава, че си съгласен с листата и нейната подредба.

Четин Казак от ДПС пък обвини депутатите от ГЕРБ, че са „проспали дебата по текста”, а когато се обсъжда такъв важен закон, те трябва да са в зала и да внимават.

Броят на избирателните райони също скара управляващи и опозиция.

ГЕРБ настояваше да има специален район за българите, които гласуват в чужбина, който да обединява техния вот. Това предложение беше отхвърлено от мнозинството и народните представители записаха в кодекса, че избирателните райони ще са 31.

Изненадващо обаче беше одобрено друго искане на ГЕРБ – във Варна да има само един избирателен район, а не както се предлагаше в приетия на първо четене кодекс - да са два.

От 31 многомандатни изборни района, три ще са в София, два в Пловдив, а останалите изборни райони съвпадат с границите на областите, решиха депутатите.

По-рано днес народните представители гласуваха да няма мажоритарен вот при гласуването за обикновено и за Велико Народно събрание.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:28 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още