IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Експерти предлагат да се търси външно финансиране срещу реформи в енергетиката

Криенето на проблемите само задълбочава кризата в сектора, коментира Меглена Русенова от Българската фотоволтаична асоциация

09:25 | 14.05.14 г.
Експерти предлагат да се търси външно финансиране срещу реформи в енергетиката

Експерти от инициативната група "Да спасим енергетиката" предлагат правителството да потърси от Европейската комисия и финансови институции като Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) финансиране за енергетиката срещу извършването на реформи в сектора.

Това коментира в сутрешния блок на телевизия Bulgaria on Air председателят на Управителния съвет на Българската фотоволтаична асоциация (БФА) Меглена Русенова. Тя допълни, че загубите в системата са огромни и, по думите ѝ, криенето на реалните задължения само задълбочава кризата. Само дълговете на Националната електрическа компания (НЕК) са в размер на 2,6 млрд. евро, подчерта Русенова.

Русенова се включи в групата експерти, която се срещна с екипа на енергийния комисар Гюнтер Йотингер в Брюксел вчера.

Тя обясни, че на срещата е станало ясно, че Брюксел е запознат в детайли със ситуацията в българската енергетика. Изпратени са писма до правителството с очаквания за конкретни отговори за проблемите в сектора.

Красен Станчев, който води делегацията, обясни късно снощи също в ефира на Bulgaria on Air, че по време на разговорите е бил поставен и въпросът за развитието на "Южен поток". До края на юни България трябва да даде отговори на поставените от Йотингер въпроси за газопровода и това предполага да не се извършват никакви действия по проекта, смята още Станчев.

Един от най-сериозните проблеми всъщност се оказва нежеланието на правителството да признае кризата в сектора, коментират експертите от „Да спасим енергетиката”. „Скриването на информацията означава, че не се търси решение, т.е проблемите се задълбочават”, обясни Русенова.

Според нея от 1 юли, с началото на новия ценови период, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране трябва да покаже, че има ясна политика и конкретни мерки за подобряване на ситуацията. Ако няма решение на декапитализацията, а отлагане на проблема, това ще застраши целия сектор, а оттам и цялата икономика, предупреди Русенова.

„Само производителите на електричество от възобновяеми източници имат банкови кредити на стойност 3 млрд. евро”, допълни тя.

Независимостта на енергийния регулатор също беше посочена като един от начините за излизане от кризата. Ако държавната комисия е независима в своите решения, ще бъде търсено върховенството на закона и баланса между участниците в енергийния сектор.

Според Русенова именно политическите решения са причина за финансовите проблеми в системата и декапитализацията на дружествата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:52 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още