IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Спасяването на вложителите в КТБ ще струва 1,5-2 млрд. лв.*

Народното събрание трябва да приеме законодателни промени за поемането на дълг, заяви Петър Чобанов

15:05 | 11.07.14 г. 38
Спасяването на вложителите в КТБ ще струва 1,5-2 млрд. лв.*

Спасяването на парите на вложителите в Корпоративна търговска банка (КТБ) ще струва 1,5-2 млрд. лв. В такъв диапазон ще бъде държавната подкрепа за банката, обяви финансовият министър Петър Чобанов по време на извънредно заседание на бюджетната комисия в Народното събрание.

Във връзка с осигуряването на сумата Чобанов обясни, че в парламента ще бъдат внесени законодателни промени, чрез които да бъде вдигнат таванът на дълга.

Според Чобанов ликвидната подкрепа за банката може да увеличи бюджетния дефицит и страната евентуално да попадне в процедура по свръхдефицит.

На въпрос от Ивайло Московски как взетите мерки ще се отразят на бюджета, Чобанов отговори, че предложената схема ще бъде подкрепена от фиска и ще се отрази на дълга. На практика таванът на дълга ще бъде завишен.  В мотивите към законопроекта коректно ще бъде отразен дефицитът, който зависи от различните възможности на различни финансови инструменти, обясни министърът.

Ако хипотетично подкрепата е около 1,5 млрд. лв. - 2 млрд. лв., то дефицитът на начислена основа е възможно да надхвърли 3%, каза министърът. Според Чобанов процедура по свръхдефицит би била еднократно събитие и би трябвало да бъде еднократно действие, което няма да се повтори през следващата година.

Правителството може да премине към схема, по която да бъдат обезщетени само защитените вложители в КТБ. Това би струвало 3,6 млрд. лв., заяви Петър Чобанов.

Със сега предлаганите решения се цели всички вложители да бъдат защитени. Това предложение за решение е свързано със стабилността на банковата система и уверение на хората, че те няма да загубят спестяванията си.
Решението какво точно да се покрие и какви действия да се предприемат трябва да се вземе заедно, то трябва да бъде общо на всички политически сили, обясни Чобанов. Важен аспект е и какво отражение ще има взетото решение върху бюджета, заяви той.

Иван Искров е категоричен, че не може вината за случилото се в КТБ да бъде прехвърлена само на БНБ. Важно е да се има предвид, че 2,5 млрд. са новите кредити само след последната ревизия, направена от Банков надзор, посочи той. Ръководителят на БНБ обясни, че тази проверка на дейността на КТБ е извършена през март миналата година.

Депутатът от ГЕРБ Лиляна Павлова пък обяви, че след тази проверка до юли 2014 година 60% от раздадените от банката кредити се оказват лоши.

Финансовият министър Петър Чобанов заяви, че разглежданият вариант за разделянето на активите на КТБ е приет добре от Еврокомисията, тъй като няма да доведе до преки негативи за икономиката.

*Актуализирано в 15:30

Всичко за КТБ може да проследите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:48 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 31 rate down comment 3
hagan
преди 9 години
аз не мога да разбера свидят се 150 милиона за здраве 100 милиона за спешна помощ 100 милиона за пенсионериа из веднъж се разтичаха да осигурят 2 милиарда за банка нещо кретенско им в тази държава и трябва да излезе малко народа да се вразумят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 31 rate down comment 10
drakobg
преди 9 години
И защо държавата трябва да покрива с депозитите на вложителите в КТБ с пари от бюджета, т.е със взети от данъците, т.е от всички данъкоплатци. Имаме класическо приватизиране на печалбите и национализиране на загубите.Защо трябва аз да плащам, че някой е бил достатъчно глупав и мързелив да си държи парите в банка на депозит. STARVE THE BEAST TILL IT DIES!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 26 rate down comment 0
RSG
преди 9 години
Е това е безобразие вече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 27 rate down comment 0
needtoknowmore
преди 9 години
Тази сума ще е отвъд рекапитализацията на фонда и банката за развитие!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 48 rate down comment 0
MZ/X
преди 9 години
Тази сума ще занули изцяло събираните 17 години пари във фонда за гарантиране на влоговете..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 32 rate down comment 1
Ricco
преди 9 години
И на банкери не случихме. Мамицата му и късмет! Кой ни прокле така лошо?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 15
Nikola666
преди 9 години
Тоз Чобанов да не е нещо роднина на Ванга та да знае какво ще стане догодина?Нещо ме напира морална дилема. Ако един вложител избира банка само заради това че дава най-високата лихва по депозит, трябва ли тази лихва да бъде гарантирана? Не се ли променя по непазарен начин логичното risk/reward съотношение? Новия лихвен процент, който БНБ определи за депозитите не би ли трябвало да се отнася за целия период на депозита? Аз не искам да спасявам с моите пари лихвата на комшията хитряга, докато по моя депозит тече по-ниска лихва.А че Народното събрание ще приеме закона, то е ясно. Само трябва да се примолят на Бойко и/или да си платят на Волен. И двамата са хора прагматици - ще се споразумеят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 62 rate down comment 5
studioaa
преди 9 години
Значи да пресметнем дълговете в последната календарна година:- 1 млрд. нов дълг на БЕХ- 1 млрд. нов дълг на НЕК- 500 млн. дефицит на НЗОК- 1.3 милиарда за спасяването на ***- 2 милиарда за обезщетяване вложителите в КТБ- 1.5 милиарда нов дълг за покриване на дефицита- 1.5 милиарда дълг по Южен ПатокБраво Чобанка, така се прави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още