IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

САС определи 20 юни 2014 г. за начална дата на неплатежоспособността на КТБ*

Отменено е решението на СГС, който посочи датата 6 ноември 2014 г.

16:27 | 03.07.15 г. 4
САС определи 20 юни 2014 г. за начална дата на неплатежоспособността на КТБ*

С решение на БНБ от 16 септември 2014 г. е продължен срокът, за който банката е поставена под специален надзор. На квесторите е указано да внесат до 20 октомври 2014 г. цялостна оценка на активите на банката, извършена от одиторски компании. На 21 октомври 2014 г.  УС на БНБ приема докладите за оценка на активите на КТБ, извършени от одиторите. На квесторите е указано да предприемат необходимите действия, съгласно Международните стандарти за финансова отчетност, за осчетоводяване в баланса на банката и да представят в БНБ финансови и надзорни отчети на КТБ.

В решението се казва, че според чл. 92 от Регламент на Европейския съюз №575/2013 г. (б. р. известен като Регламент за капиталовите изисквания) кредитните институции във всеки един момент трябва да отговарят на посочените в същата разпоредба капиталови изисквания, определящи съотношение на базовия собствен капитал от първи ред от 4,5 %, съотношение на капитала от първи ред - 6% и съотношение на обща капиталова адекватност от 8%.

От представените на 4 ноември 2014 г. от квесторите финансови и надзорни отчети за състоянието на банката към 30 септември 2014 г.  БНБ е установила отрицателна стойност на собствения капитал на КТБ в размер на минус 3,745 млрд. лв. Установено е недопустимо несъответствие с капиталовите изисквания в Регламента  на базовия собствен капитал от първи ред - минус 188,03%, съотношение на капитала от първи ред – минус 188,03% и съотношение на обща капиталова адекватност - минус 180,18%.

Това обуславя следните изводи:

Началната дата на неплатежоспособност би следвало да бъде най-ранната дата, от която банката е изпаднала в състояние на неплатежоспособност и която предхожда по време датата на нейното установяване. Последната има значение единствено за възникване на задължението на БНБ да инициира процедура по отнемането на лиценза на банката, пише в решението.

Съдът е решил, че началната дата на неплатежоспособност следва да се определи според най-ранния момент, в който са били налице предпоставките в Закона за кредитните институции: спадането на капитала до отрицателна величина, като посоченият фактически състав към тази дата следва да е изразен като обективно, трайно и необратимо състояние на банката.

Представените от квесторите отчети към 30 септември 2014 г. са съставени въз основа на анализа на активите на КТБ, според който са налице основания за обезценка на активи в общ размер на минус 4,222 млрд. лева.

Състоянието на неадекватност на собствения капитал на КТБ не е настъпило към 30 септември 2014 г., а е било факт преди датата на изготвяне на предходните й отчети към 30 юни 2014 г., но е установено едва след действителното осчетоводяване на необходимата обезценка на активите към 30 септември 2014 г., приема САС.

Според съда, от представените отчети не може да се изведе точно началният момент, в който собственият капитал на банката е станал отрицателен.

Предвид спиране на плащанията, поставянето на банката под специален надзор, налагането на забрана да извършва всички дейности съгласно банковия й лиценз, капиталът на КТБ не е могъл да бъде променян след датата 20 юни 2014 г. Затова следва да се приеме, че това е най-късната установима дата, на която тези предпоставки са били вече налице.

Още към този момент обективното финансово състояние на КТБ е било с показатели, които препятстват възможността за възвратимост на капиталовата й адекватност, независимо от повода и основанията за поставянето й под специален надзор, тъй като същите, след наложителната обезценка, сочат огромен дисбаланс. Той е изключвал възможността банката да бъде оздравена чрез предвидените в ЗКИ мерки.

Съдът приема, че доколкото определянето на началната дата на неплатежоспособността на КТБ не зависи от обстоятелството кога е констатиран отрицателният собствен капитал на банката, а кога най-рано е било налице това обективно финансово състояние, като непреодолимо, трайно и необратимо, за начална дата на неплатежоспособността, поради спадане на капитала до отрицателна величина следва да бъде определена датата 20 юни 2014 г.

*Новината е допълнена в 17.38 ч. с мотивите на съда.

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:01 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 0
nixon72
преди 8 години
и не знам какво още. Няма, за жалост, кой да обясни да ***, че международният съд не е като българския, че там не може да си купиш нужното решение за две кила боб (образно казано) и виличка за съдията някъде над Резово. Както и че Законът там не е нито играчка, нито политическо-партийна маша. Така че честито на всички ни! Сметката току-що стана (много) по-голяма...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 0
nixon72
преди 8 години
Е, браво на съда ! Види се, че акуратно, по войнишки-партийному, е изпълннил Заръката на Вожда. Че той още преди шест месеца се изтъпани по народната телевизия и заръча/заплаши/обеща: Всичките ще ги развалим, тяхната м**а!!! А волята на Вожда е закон свише, тя стои отвъд и над всички писани закони! И който скърши волята Му тежко му и горко! Само че докато гениалните стратези в полицейско-пожарникарския кръжок и техните марионетки в съда потриват ръце и вдигат тостове за успеха, една камара хора вече пишат и готвят дела в Страсбург, Париж и т.н. И с всеки изминал ден, с всяка нова юридически необоснована простотия, расте главоломно сметката, която всички ние данъкоплатците ще трябва в много близко бъдеще да платим за цялата тази олигофрения, за преправяне на закони със задна дата и прочее правни перверзии. И към това можем само да добавим колосалната сума, за която Оман вече съди България, и другите милиони, за които международните облигационери също вече гонят държавата,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 1
aldy
преди 8 години
Куп глупости и невярни твърдения, а съдът отказва разглеждане по същество на начина, по който е установено наличието на отрицателен капитал. Единственият легитимен начин е с одиторски преглед на състоянието на банката към 20 юни 2014г., извършен от лицензирани одиторски компании и в съответствие с международните счетоводни стандарти. Но ОДИТОРСКИ ДОКЛАДИ ЛИПСВАТ. На базата на какво БНБ"установява" наличието на отрицателен капитал? На стъклено кълбо, фасул или на турско кафе? Мястото на ТИЯ е в панделата, май.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още