IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кабинетът прие антикорупционния закон "Кунева"

Кунева обяви, че всички министри, които представляват политически групи в парламента, подкрепят закона и ще търси широко съгласие по текстовете

15:21 | 30.03.16 г. 1
<p>
	Меглена Кунева. <em>Снимка: БТА</em></p>

Меглена Кунева. Снимка: БТА

Правителството прие законопроекта за предотвратяване на корупцията по високите етажи на властта. Законът „Кунева“, както е известен, не бе приет миналата година от парламента и сега кабинетът предлага отново допълнен вариант.

„Докладът на ЕК нарича нашия проект всеобхватен, съдържа конкретни мерки и е определен като ключов тест в борбата с корупцията за 2016 година“, коментира вицепремиерът Меглена Кунева пред журналисти.

Законът обхваща лица, заемащи висши държавни и други длъжности, и такива с правомощия по разходване на публични средства. Допълнително са включени няколко категории лица в системи с повишен корупционен риск. Добавени са и офицерите от висшия команден състав на въоръжените сили.

Законът предвижда създаването на единен антикорупционен орган – Национално бюро за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество. Бюрото обединява четири органа – Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (БОРКОР) и звеното в Сметната палата, което приема и проверява имуществените декларации.

Бюрото ще се състои от директор и четирима заместник-директори, избирани от Народното събрание. Предвижда се служителите му да минават тестове за почтеност, включително и проверки с полиграф.

По отношение на магистратите проверки прави съдебният инспекторат и по негово решение сигналът може да се препрати за задълбочена проверка от Бюрото, уточни Кунева.

Декларацията ще е една, като досега имаше отделно за имущество и отделно за конфликт на интереси. Предлага се прагът на деклариране да се повиши от 5 хил. на 10 хил., за да се отнася за значимите случаи.

Ще се декларира имуществото на лица във фактическо съпружеско съжителство над 2 години. „Ако имате дете, плащате общи сметки, това е много отчетливо доказателство, това не е нова фигура в правото“, коментира вицепремиерът как ще се преценява съвместното съжителство.

Бюрото ще може да иска от съда разкриване на банкова тайна, както и на застрахователна и данъчна тайна и има достъп до базата данни на Централния кредитен регистър.

Задълбочени проверки ще се образуват при несъответствие при проверката на декларацията за имущество и интереси над 20 хил. лева, при влязло в сила решение за конфликт на интереси и при сигнал или медийни публикации с достатъчно данни, преминали през предварителна проверка. Предвидени са допълнителни гаранции срещу възможна злоупотреба със сигналите.

Предлага се „значителното несъответствие” между имуществото и нетния доход да е 120 хил. лв., а не както досега – 250 хил. лева.

Кунева каза, че всички министри, които представляват политически групи в парламента, подкрепят закона и ще търси широко съгласие по текстовете.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:35 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 5 rate down comment 1
realista
преди 8 години
Обхваща ли съдии и прокурори ( не само висшестоящи)? Само не знам пред кой съд ще изправите корумпираните, като тук няма един читав прокурор и съдия. Ще стане ние ги хващаме, а те ги пускат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още