От 2001 г. насам никой не знае колко точно е площта на концесионния договор с „Юлен“ за ски зона Банско, тъй като в контракта „не е изяснен териториалният обхват“. Това каза на брифинг министърът на околната среда и водите Нено Димов по повод изпратените от главния прокурор Сотир Цацаров препоръки към кабинета за ревизия на договора с "Юлен" по отношение на заплащането и ползваната площ.
В един и същи член на договора се цитират три начина за очертаване на концесионната площ – посочени са 99,55 ха, координатни точки (според които се измерва площ от 818,46 ха) и териториално устройствения план (1075,9 ха).
И трите площи по думите му са „в еднаква степен валидни, цитирани в един и същи член на договора“.
Нено Димов заяви, че тези неточности в схемите и разминаванията показват, че още през 2001 г. е направена „изключително дълбока грешка“ и на практика не е определена никаква територия.
След препоръките на главния прокурор той е провел срещи с концесионера с цел увеличаване на концесионното възнаграждение. За да приключат преговорите, министърът очаква да бъде упълномощен скоро с решение на Министерския съвет.
Освен увеличаване на концесионното възнаграждение той ще иска и увеличаване на отговорностите при неспазване на договора.
Концесионната такса не е свързана с площта, а с приходите, тя е „от порядъка на 300 хиляди лева“, уточни Нено Димов.
Според него разминаването в договора по отношение на площта поставя Министерския съвет „в невъзможност“ да се намери начин тези три територии да се синхронизират.
„Решението е изключително трудно. Не можем да дадем толкова голяма площ, но и не желаем да закриваме курорта Банско и тази концесия“, каза Димов. По думите му ще се търси разумно решение в рамките на „този безпорядък“ в договора от 2001 г., подписан навремето от Долорес Арсенова.
165 ха се използват реално в момента от концесионера, уточниха от екоминистерството.
Още през 2011 г. бившият екоминистър Нона Караджова съобщи, че има нарушения на концесионния договор между МОСВ и фирма „Юлен” АД. „Площта по договор е 99,55 хектара, но фирмата ползва с 64,789 хектара повече от възложеното”, обяви тогава Караджова и предложи промени в Закона за концесиите, които да позволяват при необходимост да бъдат извършвани корекции в концесионните договори.
През 2015 г. природозащитници сигнализираха, че се планира увеличение на концесионната площ на ски зона „Банско“. Те се позоваха на неофициално разпространен проект на документ и на изтекъл в медиите доклад на междуведомствената работна група, която трябваше да изчисти неяснотите около договора.
Тогава представител на концесионера заяви, че още при сключването на контракта за концесията е сбъркана цифрата за площта.
Междувременно миналата година кабинетът даде зелена светлина за втори лифт в Банско, което предизвика вълна от протести на природозащитници.
преди 6 години ***, писти не се строят! Личи си колко си помирисвал писти и ски... ама да се изонодеш тука, да си изрецитираш есето... Писти се прокарват, обикновено чрез изсичане на гора. Във Франция и Германия, както и в Австрия, Швейцария и Италия пистите са в Алпите - не знам дали си доучил до там да знаеш разликата между Алпите и Пирин и Витоша, но в Алпите пистите започва от там нагоре, където свършват нашите върхове, демек - от 2000 м. н.в., а там гора вече няма... Изобщо, видела жабата, че подковават коня и тя навирила краци. В резултат я нае бали... :lol:В България никой не се бори да строи писти - писти има, колкото позволяват планините и ако си стъпвал некога на ски, ше знаеш, че има достатъчно площ за каране. Борбата е да се строят кръчми и хотели покрай пистите, щото такива кибици като тебе требва некъде да лочат бира и ракия цел ден и цела нощ и после некъде да преспят, докато си оправят главите. Това става лесно и без писти. Като на морето - 70% от гостите на хотелите и кръчмите не влизат в морето нито веднъж за престой от 1 седмица. Останалите 30% не плачат за още плажове. Има зор само за паркинги, като у Банско пред кабинката... :lol:Не знам какви са и кои са зелените талибани, ама ако се разходиш до нашето море, ше видиш само бетон, празни плажове и пълни кръчми - това ако не е талибанлък, здраве му кажи! А сега и планините са наред.Писти му се достроили на наш ***... :lol:И я покажи некъде колко и къде са "построени" нови писти у Франция и Германия, щом си такъв експерт-пистаджия? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Как така никой не знае, ми вие за какво сте там бе?! Това е абсолютно подсъдно. Безстопанственост ли е, умишлени умуществени вреди за даржавата ли са? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Единствено в България зелените талибани не спират да протестират срещу строежа на няколко писти по планините ни и вече 20 години не може да построят и 10 километра писти в цялата страна. През същия период във Франция и Германия са построени 100-*** километри буквално, но там протести няма. Зеленият талибан обкновено е грантаджия на америка за България или някое друго чуждо посолство и има морала на Вазовия кириак стефчов, загрижен уж за природата, а реално загрижен да не загуби чуждите грантове, от които се храни. Долу европейския съюз, долу европа. Европа няма никакво право да ни казва какво да правим с нашата територия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Или казано на френски: Куче Влачи Рейс... По-страшното е, че същия хардакуш готвят и за Витоша... ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар