"Второ затваряне трябва да бъде съпроводено с незабавни мерки. Българският бизнес няма възможност да чака администриране на сложни схеми", коментира в ефира на Bulgaria ON AIR главният секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България д-р Милена Ангелова.
Бизнесът има две предложения - подкрепа за фиксираните разходи на дружествата, които са принудително затворени и предприятията да могат да получат отсрочка за натрупаните си задължения.
"Интензитетът на тази помощ може да бъде 70% за компаниите и 90% за микро и малките предприятия. Трябва да има 30% спад на оборота и това се установява на основа на реалната отчетена загуба", посочи Агелова.
Главният секретар на АИКБ изрази мнение, че и двете мерки може да бъдат въведени още следващата седмица.
"За девет месеца имаме спад от 3,8% на БВП. Мазнинките на всички свършиха. Ако се затварят бизнеси, ще има дългосрочно отражение", прогнозира Ангелова.
Тя е на мнение, че бизнесите вече са достатъчно отговорни и са се научили какви мерки да вземат.
Според нея трябва да се направи списък с предлаганите мерки, които да са изчерпателни, а не на парче и те да бъдат обсъдени с бизнеса.
"Нямаме резерви да посрещнем една сериозна рецесия, която би могла да произтече от това", категорична е д-р Милена Ангелова.
Представителните на национално равнище организации на работодателите в България - АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ изпратиха до премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев, министъра на финансите Кирил Ананиев и министъра на икономиката Лъчезар Борисов предложения за нови мерки за намаляване на негативното отношение на коронакризата върху дейността на предприятията и върху икономиката на България при втората вълна на COVID-19.
Работодателите настояват за държавна подкрепа, препоръчана от Европейската комисия и прилагана в редица европейски страни. Според тях тя може да бъде бързо осъществена и администрирана от Националната агенция по приходите, която разполага с необходима информация за определяне на съответните стойности за всяка компания и административния капацитет за бързо осъществяване на плащанията.
преди 4 години Добро утро! отговор Сигнализирай за неуместен коментар