IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кирил Петков: След 4 г. България ще бъде едно съвсем различно място

Кандидатът за премиер очерта приоритетите пред новото правителство

14:10 | 13.12.21 г. 14
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Корнелия Нинова: Вместо еднолична власт и задкулисие, ще има прозрачност

Ние разбираме участието си в това правителство като продължение на непрекъснатите ни петгодишни усилия за промяна на модела на управление на ГЕРБ, заяви от трибуната на Народното събрание лидерът на БСП Корнелия Нинова по време на дебатите по проектокабинета.

"Ние разбираме участието си в това правителство като гарант за социалната справедливост в България, като гарант за социална политика, като гарант за грижа за хората", каза Нинова.

„Нашата цел да имаме здрав и образован български народ, който работи и изкарва високи заплати и пенсии, ходи по чистата българска земя, яде чиста българска храна, диша чист въздух е напът да се сбъдне“, каза тя.

„Визията за управлението на новия кабинет е вместо задкулисие да има прозрачност, ред и правила еднакви за всички“, посочи още Нинова.

Христо Иванов: ДБ ще допринесе за прозрачно правителство

Според лидера на “Демократична България” Христо Иванов предложения кабинет в момента е най- добрият шанс за България да има ефективно редовно правителство. "Продължаваме промяната е политическа сила, която не е обременена с досегашни трудности и може да стартира един процес, който да реализира потенциала на страната. Мнозинство, което е сформирано около писмено споразумение без гласовете на ГЕРБ и ДПС, е важно, за да могат да се реализират антикорупционни политики“, посочи той. Според него това е практически възможното сега и ще предполага продължаващ дебат.

"ДБ може да даде своя принос за управлението, което да е прозрачно и принципно в това че властта трябва да се връща на обществото, а не да е в премиера и един кръг от обкръжение, както се случваше досега“, посочи той.

Мустафа Карадайъ: Народът поиска промяна, а не подмяна

"Народът поиска промяна - истинска, работеща промяна, а не подмяна. Ние от ДПС искаме промяната да се случи“, заяви от трибуната на парламента лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. ДПС ще подкрепи нужните решения в подкрепа на благосъстоянието на българските граждани, които гарантират решаване на кризите, нормалност в политиката, възстановяване на демократичните устои в страната, както и прекратяване на всякакви корупционни практики", каза Карадайъ. ДПС не подкрепят предложената програма, структура и състав на МС, защото не са участвали в никакви разговори за тях.

Ицо Хазарта: Получих послание, че ако продължа да подкрепям ПП, ще загубя най-ценното си

Депутатът от „Продължаваме Промяната” Христо Петров - Ицо Хазарта, обясни защо подкрепя предложения кабинет. „Когато получих покана да се присъединя към този проект от Кирил Петков, бях впечатлен от неговата биография, както и от тази на Асен Василев и другите участници. Бях впечатлен от неговия разказ, но той не беше достатъчен, за да повярвам в успеха”, посочи той и уточни, че е направил и нещо друго. „С голяма част от вас се познаваме, с някои сме приятели. Познавам вашите началници, познавам и вашите спонсори. И реших да попитам тях - що за хора са Кирил и Асен, защо не трябва да им вярвам”, допълни Хазарта.

Той уточни, че не е получил нито една информация по въпроса, а нещо друго. „Получих едно много недвусмислено послание - че ако продължа да подкрепям Кирил Петков и Асен Василев, ще загубя най-ценното нещо, което имам”, обясни Петров. „И ми се иска хората - автори на идеята да получа това послание, да знаят, че то е най-силната мотивация да заявя, че моето място е тук, в този отбор, в който вярвам и съм убеден, че той ще работи за България”, заключи депутатът.

Даниел Митов: Оформя се ляволибералнo управление

„Оформя се ляволибералнo управление - такова, каквото беше в правителството на тройната коалиция до 2009 г., каза от парламентарната група на ГЕРБ-СДС Даниел Митов. По думите му структурата на новия Министерски съвет предлага повече администрация въпреки заявките за нейното редуциране. За него е очевидно, че силовите министерства и цялата силова структура остават под контрола на президента. Опасните заявки за харченето на много пари заплашва влизането в еврозоната, заяви още Митов По думите му под прикритието на промяна има опит за концентрация на власт извън Конституцията.

Костадин Костадинов: Не подкрепяме новия кабинет

"Възраждане" няма да подкрепи новия кабинет. „Виждаме правителство, което не отговаря на българските националните интереси и най-важното, виждаме продължение на предишните политики на ГЕРБ. Това заяви от трибуната на Народното събрание лидерът на партията Костадин Костадинов.

"В коалиционното споразумения забелязахме много сериозни притеснителни повторения с политики, упражнявани 12 години", каза Костадинов. Според него става дума за фундаментални различия, които няма как по никакъв начин да накара "Възраждане" да подкрепи подобно правителство заради различията в политическата идеология.

Извънредно заседание на Народното събрание продължава.

47-ото Народно събрание първо трябва да одобри номинирания Кирил Петков за министър-председател, след това да гласува новата структура на Министерския съвет и накрая - министрите в кабинета. За да бъде одобрен новият кабинет, той трябва да получи подкрепата на повече от половината народни представители. В управляващата коалиция влизат „Продължаваме Промяната”, БСП, „Има такъв народ” и „Демократична България”. Техните гласове в Народното събрание са общо 134, което означава, че не се очакват изненади при гласуването.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:42 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 3 rate down comment 4
redcretin
преди 2 години
4 години по 12млрд нови заеми, ще е различно място я - с двойно по-голяма задлъжнялост, ще завижда на Гърция...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 1
mrynmryn
преди 2 години
Навремето един щеше за 800 дни, но реалността е друга, трябват ти поне 2 мандата, че да постигнеш нещо, най-малкото, че първите 2 години евентуално оправяш мизериите на предните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 6
abdul
преди 2 години
много правилно! Различно! А не по-добро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 4
zelka007
преди 2 години
в момента serafima , ако си фърли гащите към тавана ще залепнат ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още