IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

П. Чобанов: Има риск за допълнителен бюджетен дефицит от 2,4%

Финансовият министър посъветва колегите си да търсят възможности за оптимизация на разходите

14:41 | 05.06.13 г. 14
<p>
	<em>За облекчаване на регулаторните режими за бизнеса и намаляване на административните такси мисли кабинетът &bdquo;Орешарски&ldquo;.</em>&nbsp; Снимка: БТА</p>

За облекчаване на регулаторните режими за бизнеса и намаляване на административните такси мисли кабинетът „Орешарски“.  Снимка: БТА

Има риск за допълнителен бюджетен дефицит в размер на 2,4% от БВП, каза финансовият министър Петър Чобанов след първото заседание на кабинета. Той посочи, че съществуват рискове и пред приходната, и пред разходната му част.

„Кабинетът на Пламен Орешарски заварва „цветуща“ финансова ситуация“, коментира той. И допълни, че вратата „допълнителни разходи“ към момента не може да се счита за отворена.

„Стана ясно, че редица разходи са отлагани, за да бъдат извършени от следващо правителство. Основен проблем са както просрочени задължения, така и искания за допълнителни разходи от отделните ведомства. Към момента, стига да няма решения от предишния кабинет, отговорът е не“, заяви финансовият министър.

Исканията за още пари възлизали на 830 млн. лева.

Чобанов посъветвал министрите в тази тежка ситуация да търсят възможности за оптимизация на разходите.

Това лято министрите няма да излизат в отпуска, съобщи премиерът Пламен Орешарски след близо четиричасовото първо заседание на правителството.

Все пак Орешарски им отпусна по една седмица, но не заедно, така че Министерският съвет да работи непрекъснато.

Дълъг срок за достигане на средноевропейски доходи даде премиерът. Според него обаче сроковете са по-кратки, за да се усети промяна.

Още следващата седмица ще бъде организирана среща с работодатели, синдикати и неправителствен сектор, каза Орешарски. Целта е да се съберат предложения за облекчаване на регулаторните режими за бизнеса и за намаляване на административните такси.

Преди дни премиерът посочи сред най-неотложните мерки, освен пакет за подпомагане на уязвимите групи, и цялостен преглед на отношението на администрацията към бизнеса, за да се облекчи натискът върху него.

Кабинетът прие вече социалните мерки, които включват ръст на помощта за първокласници на 250 лева, разширяване на броя на получаващите помощи за отопление и подкрепа на предложението за повишаване на обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2 години на 310 лева от 1 юли.

Равно третиране на икономическите субекти в нова бизнес среда обеща и финансовият министър Петър Чобанов.

Още новини за България четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:32 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 13
georgi.benevolenet
преди 10 години
Колко пъти трябва да се обяснява и пише, че Григор Стоевски, Кристина Карагьозова и другите от рисърча в БНБ, както и Петър Чобанов и други политици и икономисти са с контрол на съзнанието на мрежата на Мтел и подкрепят регистрираните около Австрия Банки като мафия. Те умишлено подготвиха кризата.В пряк разговор ми отговарят, че "в България е така", "това се големи банки, които те не могат да контролират" или Чобанов "какво искаш - космически кораб ли да построим в България". С каъв ъкъл Петър Чобанов стана финансов министър? Нали с Орешарски пряко загубиха 2/3 (20 млрд според Евостат) от фондовата борса - като фин. мин. и шеф на фондовата борса тогава. Да не мисли, че само ще разкарва как тези в Брюксел му давали кофа с ребра да яде? Ясно, че само искат да го накиснат отново с злоупотреби за милярди, а хората ще стават все по-бедни.Няма ли самолети като братя Галеви или си чакат боя, които заслужават?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 4
993
преди 10 години
Още не са започнали, а вече говорят за дупки. Дупките и дефицитът са в главите им.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още