IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

БСК: Държавата се лъже, че ще има повече приходи от данък "лихва"

С лекота българинът може да насочи спестяванията си към ЕС, твърди организацията

09:52 | 24.11.14 г. 16
БСК: Държавата се лъже, че ще има повече приходи от данък "лихва"

Непрофесионално и наивно е държавата да очаква повече приходи от данък върху лихвите по депозитите – това се казва в позиция на Българската стопанска камара (БСК), изпратена до медиите.

Миналата седмица председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова съобщи, че данъкът върху доходите от лихви по депозитите може да се увеличи отново на 10% през 2015 г. с мотив - около 80 млн. лв. допълнителни приходи в бюджета.

Данъчната ставка от 10% бе въведена от 1 януари 2013 г. по идея на Симеон Дянков - министър на финансите в първия кабинет на Бойко Борисов. 42-рото НС намали ставката за тази година до 8%. Действащото законодателство предвижда догодина данъкът да стане 6%, през 2016 г. - 4%, а през 2017 г. - да отпадне напълно.

Сега в позицията на БСК се казва, че идеите за промяна в данъчното облагане са пореден пример за непоследователна политика във финансово-икономическата сфера. Тази политика ерозира обществената и бизнес среда и не създава условия за дългосрочно планиране и прогнозиране, посочват работодателите.

В позицията се допълва, че  спестовността се култивира трудно и трябва да се поощрява, защото е в основата на просперитета на обществото.

„Върху тази добродетел беше нанесен сериозен удар със спекулативното поведение на някои банки. Връх в това разрушително поведение бяха размитите и дълбоко неясни действия на БНБ и политико-финансовият прецедент КТБ.

Върху разклатеното доверие на бизнеса и обществото сега се подготвя допълнителен удар с данъка върху лихвите по депозитите, който политиците обещаха поетапно да премахнат, а през последните дни същите тези политици заговориха за неговото увеличаване“, отбелязват представителите на бизнеса.

Според тях недоверието на българина към некоректното поведение на банки и на политици, както и нагнетяваният страх, че влоговете не са гарантирани, са контрапродуктивни за развитието на икономиката. Припомня се, че България е част от ЕС и с лекота българският депозант може да насочи спестяванията си към други европейски страни или да вземе по-крайни решения.

„Лъжливо е чувството на държавата, че може да увеличи съществено приходите в бюджета от облагането на депозитите - решение не само непрофесионално, но и наивно. Значително увеличение на приходите в бюджета може да се очаква чрез създаването на условия за раздвижване на този финансов ресурс за развитието на икономиката. Скок на основните приходи в бюджета може да се постигне само чрез увеличаване на оборотите в икономиката, по пътя на разширеното потребление, по пътя на правната и социалната сигурност“, се казва още в становището на БСК.

Обществото печели и се обогатява, когато депозитите се преобразуват във финансиране на бизнес начинания, когато предприемчивите хора поемат риска да разкриват и поддържат работни места, да създават добавена стойност. Предприемчивостта е другата важна добродетел, която у нас не само че не се насърчава, а напротив – подтиска се и се ограничава. Икономиката се движи от тези, които имат идеи и, по-важното – имат смелостта да ги реализират.

Другите, които нямат идеи или смелост да рискуват, спестяват, но тяхната роля в обществото е не по-малко важна. Защото техните спестявания създават възможност добрите идеи да получават доверие чрез кредитен ресурс. Ето защо не откриваме никаква логика в опита те да бъдат наказани, казват работодателите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:53 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 1 rate down comment 0
gabarduk
преди 9 години
=> Местните физически лица са задължени да декларират: 1. Придобитите през годината от източник в чужбина:доходи от дивиденти, ликвидационни дялове и лихви по депозити в търговски банки;но тук е въпроса кое е местно физическо лице а именно 6 месеца и повече ако е в бг. но ти ми кажи дали имаш познат който да има депозит в чужбина и да си плаща данък в БГ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 0 rate down comment 0
gabarduk
преди 9 години
Необлагаеми доходи8. (изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) доходите от лихви по банкови сметки, с изключение на лихвите по депозитни сметки, в търговски банки и клонове на чуждестранни банки, установени в държава - членка на Европейския съюз, или в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 1 rate down comment 0
Людени
преди 9 години
Те ... капиталите вече изтекоха през кТб, налЕ !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 0
MZ/X
преди 9 години
Ако имаш адрес в чужбина и си данъчно задължен там, статутът ти е друг!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 0
gabarduk
преди 9 години
едни могат и да инвестират ( не се знае дали в България) , но други не.кои ще са повече предстои да видим
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 4
gabarduk
преди 9 години
айде бе. я помисли милионите български граждани които работят в чужбина и имат влогове там дали плащат данък на България.същото е и ако и ти си направиш влог.даже навън има и по високи лихви от БГ. Така че опасността за изтичане на капитали си я има
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 0
data
преди 9 години
който не харесва повсеместността на пропорционалните данъци да гласува за партии който подкрепят прогресивното облагане :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 13 rate down comment 10
Mavi Goz
преди 9 години
Абе аре баста плямпане по тази тема! Никой не облага влоговете, а приходите от тях! Приходите в България се облагат с 10% плосък данък! Толкоз!Следващия път гласувайте за ДПС - те са либерали и ще го махнат и него! Хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 17 rate down comment 2
Gold Zombie
преди 9 години
Данък върху лихвите има и в другите европейски страни, а там лихвите по депозити за съжаление са дори по-малки от тези в България. За това, не знам дали ще се случи миграция на спестяванията в чужбина, но знам, че със сигурност няма да се случи повишаване на потреблението в страната заради по-високия данък върху лихви. Потреблението го прави средната класа, каквато в България почти няма. Ако тези хора имат депозити, то те са за т. нар. "черни дни" и дори при отрицателни лихви, не мисля че ще ги похарчат. Освен това, голям процент от депозитите в България (както и в номинална стойност) не са на физически лица, а на фирми и предприемачи, които просто не виждат смисъл да инвестират и за това трупат. Тези ще изкарат парите от банките, само ако има стабилна политическа обстановка и икономически оптимизъм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 14
studioaa
преди 9 години
Нормално е доходите от лихва да се облагат с 10% както останалите доходи, като това важи и за печалбата от борсата. Освен това е крайно време за въвеждане на общонационален данък имот, с който да се попълва дефицита в здравно-осигурителната и пенсионната системи. Такава практика има навсякъде в развития свят. Ако се събират данък равен на 1% от стойността на имота това ще донесе на хазната над 2.5 милиарда свеж приход на година, който е добре дошъл естествено...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още