IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Неравенството спъва растежа

Според Рагурам Раджан, ако Европа не предотврати социалните различия, няма да може да постигне желания следкризисен растеж

09:00 | 16.07.12 г. 15
Автор - снимка
Редактор
Неравенството спъва растежа

Тъй като континентална Европа не изпадна в толкова голяма дерегулация, там предпочетоха да стимулират растежа чрез по-задълбочена икономическа интеграция. Но цената за осигуряване на фирмите и работниците беше по-малък растеж и по-висока безработица. Въпреки че неравенството не нарасна толкова колкото в САЩ, работните перспективи за младите и безработните, и изобщо за всички оставени извън системата за „покровителстване“, бяха изключително влошени.

Появата на еврото беше привиден благодат, защото намали разходите по заемите и позволи на страните да създават нови работни места посредством финансиране чрез дълг. Кризата обаче сложи край на подобни дейности благодарение на правителствата (Гърция) и местните управляващи (Испания), а и – на строителния (Ирландия и Испания) и финансов сектор (Ирландия). За жалост предишните инвестиции повишиха заплатите без да доведат до съответното покачване на продуктивността, оставяйки правителствата задлъжнели и неконкурентоспособени.

Важното изключение от този модел е Германия, която беше свикнала с ниски лихви по заемите още преди да бъде приета в еврозоната. Когато Западна Германия се обедини със западащата Източна Германия, страната трябваше да се бори срещу исторически високата безработица. В началните години след въвеждането на еврото правителството нямаше друг избор освен да намали протекциите на заетите лица, да ограничи покачването на заплатите и да намали пенсиите, за да може да се увеличи заетостта. Така трудовите разходи на страната намаляха относително спрямо останалите държави от еврозоната, за да се стигне до рязко увеличение на експорта и БВП.

Погледнато от друг ъгъл съществуват и други лекове за кризата. САЩ трябва да се заеме с образование и обучение на хората, за които единствената алтернатива са останалите свободни работни места. Това няма да стане лесно или бързо, но поне предотвратява разрушително високата разлика в предоставените възможности за работа, а и вероятността голяма част от населението да разчита на социални плащания. Това може да бъде постигнато с добре премислена цялостна данъчна реформа, но не и с покачване на данъчните ставки само за богатите.

За страните от еврозоната, които страдат от липса на конкурентоспособност, вече не могат да се отлагат структурните реформи. Но имайки предвид нуждата от приспособяване, не е политически приемливо да се правят всички промени наведнъж, особено при тежки фискални ограничения. Ако се прилага стратегия на не толкова устойчив темп на растеж, то по лек режим на икономии може да облекчи фазата на приспособяване. Накратко казано, това е дилемата на еврозоната: периферията на ЕС има нужда от финансиране докато се нагажда към промените, но Германия продължава да изтъква, че не може да се довери на страните да проведат реформи след като получат парите.

От Бундестага настояват за институционални промени – еврозоната да упражнява по-централизиран контрол върху банките и държавния бюджет на затруднените страни. А в замяна те могат да се възползват от разширен достъп до парични средства. Въпреки еуфорията, която завладя последната среща на европейските лидери, институционалните промени няма да настъпят веднага, защото изискват внимателно структуриране и повече публична подкрепа.

Европа може да се окаже по-добре с мерки за преодоляване на икономическите различия. Ако недоверието в Италия и Испания обаче се възвърне, еврозоната ще трябва да прибегне до традиционния метод за преодоляване на слабото доверие и нисколихвеното финансиране – временна програма за реформи, наблюдавана в стил на МВФ.

Подобни програми не могат да приключат с решимостта на правителството, както показаха гръцките напразни усилия. А правителствата, от своя страна, мразят принудителната загуба на суверенитет и имидж. Но решените страни като Бразилия и Индия в миналото успяха да се договорят по програми, които им помогнаха за създаване на устойчив растеж.

Ако след реформите Европа започне да расте, някои страни може да изпитат американската неравнопоставеност между отделните социални класи. Но стабилният растеж може да предостави ресурсите, нужни за справяне с подобна ситуация. Много по-лошо за Европа би било да изпусне възможността за реформа и да се отдаде на привидно егалитарен упадък. В такъв случай трябва да се избягва примерът на Япония, а не на САЩ. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:39 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

15
rate up comment 1 rate down comment 1
Danny666
преди 11 години
Жоре универсалната утопия на свободният пазар НАПРАВИ света да опознае светлината и да стигне до звездите мили ! Утопията за която ти милееш достига дъно ! Държавата и най-баче СОЦИЯЛНАТА такава и нейната УРОДЛИВА идеология ( кейнзианизма ).1. Интересно защо ПРЕПИСВАШ на пазара ОПРОСТЯВАНЕ на човека ?!? Точно твойте ПЛАНОВИ ТЕОРИЙКИ опростяват хората и ги ВКАРВАТ В КЪЛЪПА на ПРАВИЛНО и НЕПРАВИЛНО. 2. А е как така НЕ МОЖЕШ да даваш идеи ? Че нали по твойте думи е " ЛЕСНО ДА РАСТЕШ " !!! Дай да видим КАК ? Печатница ? Война ?3.За другата ти утопия тотална глобална дърржава мноооогоооо си далече от истината. Глобализма се разпада и колкото и да не ти се вярва до 10 години доста хора ще разберат къде акат гладните.Ох уморих се, ПРЕДАВАМ СЕ ха ха ха утре ще се запиша доброволец в некоя кухня за бездомни и ще пеем песни вечерта с мормонските брадъри.А на хитреца индус от статията ще пиша, да прати 20-тина сополиви бездомника да ги храня и поя в къщи, че много кофти ми стана. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 2
george_tn
преди 11 години
Жорка...пич ...ми става тъжно за тебе...ха ха ха...муаахааа...ОТ КЪДЕ ГО ПРЕПИСА ТОВА... приятел...много си слушкал глупости...капиш...сладурНачина ти на писане предполага неуважение и неглижиране. Въпреки това ще ти отговоря.- проповядваш, защото вярваш в несъществувалия никога "свободен пазар" (капитализма на Айн Ранд - клишетата ти са от там). А вярата ти е особено силна понеже в тази универсална утопия уравнението изглежда просто. Човек е опростен до върховно ЕГО(секс,власт,алчност) управляващо го в само-икономическа джунгла (а обществото иначе си има държава?!), а всички останали препъникамъни са обозначени като "саморегулиращи се".- идеи не мога и не искам да давам. Достатъчно е че обсъждам с други хора.- тотална глобална дърржава = световна тоталитарна администрация - нещо като Недемократичен Световен Съветски Съюз - "преписал" съм го от други хора, разбира се. И казвам само че ВЕРОЯТНО света ще експериментира в тази посока.Пожелавам и на теб живот и здраве
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 2
Danny666
преди 11 години
Жорка кави са тези парадигми дето съм проповядвал бе пич ? Като чета КЛИШЕТАТА дето размяташ и ми става тъжно за тебе." Лесно е да растеш, гадно е да умреш. " ха ха ха е щом е ТОЛКОВА ЛЕСНО да РАСТЕЖ вземи дай идеи на загубените политици от Европа и света ...муаахааа... ДА ВЗЕМЕ И БЪЛГАРИЯ НЕКОЙ НОБЕЛ , пък било то и в псевдо науката икономика ха ха ха .....А за клишето ти " вероятно тотална глобална държава " да попитам пик ойл как се вързва с тази ти глупост или може би ОТ КЪДЕ ГО ПРЕПИСА ТОВА ?Приятел много си слушкал глупости от преподавателите ти по икономикс ! " но има предлагане без потребление " муаахааааа.... само в ЗБЪРКАНИЯТ СОЦ МОДЕЛ има такова животно ! Предлагането СЪЗДАВА ПОТРЕБЛЕНИЕТО пич всичко останало зависи от ЦЕНАТА и за това СВОБОДЕН ПАЗАР е ЕДИНСТВЕНАТА ПАНАЦЕЯ ! Капиш ?Само че СВОБОДНИЯТ пазар бърка в интересите на мнооогооооо хора от статуквото и самото му споменаване ги кара да се обриват !както и да е бъди жив и здрав !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 1
george_tn
преди 11 години
-растежа е здравословен само при разрастващи се население или пазари. Растежа не трябва да е самоцел. Може да се живее и без растеж-да няма, потребление без предлагане, но има предлагане без потребление. първото се коригира с растеж, второто с регрес. Лесно е да растеш, гадно е да умреш.-Кейнс, Айн Ранд, Маркс и всички теоретизиращи са изначално обречени на утопичност поради това че са хора, пък дори и гениални. Живия живот не може да бъде изчислен от човек. Идеите им се приемат поради авторитетност, наукообразност и т.н. И поради еволюционния характер на живота всеки експеримент има начало, но и край. Сега сме в края на един и началото на друг - вероятно тотална глобална държава. Така че нито ти нито който и да е не може да даде "авторитететно" мнение накъде е посоката. Важното е да опитваме и експериментираме, а не да се осланяме на вече неработещи парадигми каквито проповядваш и които само подкрепят статуквото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 1
trendline
преди 11 години
За да има потребление трябват и пари освен предлагане на стоки. Само че средната класа ги няма тези пари. Тези 50-70% от от хората с добри професии и малки фирми (вкл. и самонаети), които харчеха пари за почивки, стоки, домакинска техника, и пр. сега нямат пари и не потребяват. Пък и взетите кредити тежат при понижаващи се заплати. Скоро ще се обърне палачинката. и богатите ще изгубят почти всичко, тъй като повечето останаха глухи и слепи за разтворената ножица в доходите. Очаквам нещата да тръгнат от Гърция и Испания като заразят и останалата част от континента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 5
Danny666
преди 11 години
Жорка абе мноогооо си далече от истината бе пич !99% от каращата такси популация освен за по-ефффтина тунджа и далаверка друго нема в главата !А раЗЗЗЗтежа се създава единствено и САМО от ПРОИЗВОДИТЕЛЯ сладур ! Остави мошиите на Кейнс и компания. НЕМА потребление БЕЗ ПРЕДЛАГАНЕ !!! Капиш ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 1
george_tn
преди 11 години
Дани6666 - ти все много се смееш, като Джокера от Батман, много е вероятно наистина да си нещо по така необикновен. :) Но разбирането ти за раЗтежа и неравенството, не е по различно от това на 99% от каращата такси популация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 5
Danny666
преди 11 години
Ха ха ха чета коментарите и се смея до напикаване ! :)ДРУГАРИ карайте си такситата и не се изказвайте неподготвени за въпроси които ЯВНО не са от компетенцията на ПЛЕБСА !Попитайте този хитър ИНДУС КОЙ ЩЕ РАЗДАВА ВЗЕТОТО от богатите ?Щото там е заровено кучето ! Всички тези другари които пропагандират РАВЕНСТВО И БРАТСТВО ВСЕ РАЗДАВАТ ПАРИТЕ НА ДРУГИТЕ ха ха ха .... що не му изкарате доходите на този сладур и колко ДАРЯВА от доходите си за СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ като е толкова загрижен за бедните ?РАЗТЕЖА ВИНАГА СЕ ДВИЖИ ОТ НЕРАВЕНСТВО - ЖЕЛАНИЕ на ИНДИВИДА ДА Е ПОВЕЧЕ ОТ ПЛЕБСА ОКОЛО НЕГО ! ЗАСТОЯ и УПАДЪКА са УРАВНИЛОКАТА предлагана от ДРУГАРИ като този !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 1
k_v_v_
преди 11 години
Ако управляващите не принудят големите играчи и богатите да гризнат дръвцето, нищо добро не чака иконимиката и обществото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 1
george_tn
преди 11 години
и по скоро изречението трябваше да е - ...банките прекалиха с рисковите заеми, знаейки че ще бъдат "спасени"... ясно защо. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още