IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС: Епохата на строгите икономии извървя своя път

Трябва да съчетаем нужното подобрение в публичните финанси, огромните дефицити и огромният публичен дълг с подходящи мерки за растеж, заяви Жозе Барозу

10:43 | 23.04.13 г. 25
ЕС: Епохата на строгите икономии извървя своя път

Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу пък заяви вчера, че мерките на строги икономии са достигнали своя естествен предел на народна подкрепа. „Макар да смятам, че тази политика е правилна в основата си, мисля, че тя достигна своя предел“, каза Барозу. „За да бъде успешна една политика, тя не само трябва да бъде структурирана адекватно, тя трябва да има най-малко политическа и обществена подкрепа“, добави той.

Промяната в отношението към строгите икономии обаче е подкрепено от подобряващата се обща картина. Общият бюджетен дефицит на държавите от еврозоната е намалял до 3,7% от БВП през 2012 г. при 4,2% от БВП през 2011 г. и 6,5% през 2010 г.

Отчасти вследствие на това се очаква Испания и Франция да получат повече време за постигане на заложената в договорите на ЕС цел за бюджетния дефицит от 3% от БВП. ЕК ще реши на 29 май дали да препоръча на министрите на финансите на страните от еврозоната да предоставят на Франция и Испания срок до 2015 г. да понижат бюджетните си дефицити до 3% от БВП, като настоящият срок е 2014 г.

„Трябва да съчетаем необходимото подобрение в публичните финанси, огромните дефицити и огромният публичен дълг с подходящи мерки за растеж“, посочи Барозу.

Лидерите на държавите-членки на ЕС отчаяно се нуждаят от постигане на икономически растеж, но засега остава неясно доколко голяма промяна планират.

В четвъртък Рен заяви, че призивът на министрите на финансите и управителите на централните банки на държавите от групата на най-развитите в икономическо отношение държави Г-20 за по-малко строги икономии представлява „проповед към убедено вярващи“. Той все повече се насочва към фискалните усилия на отделните държави в структурно отношение, което означава елиминиране на ефектите на бизнес цикъла и еднократни бюджетни мерки.

Но Германия и Европейската централна банка искат да видят как еврозоната е поставила в ред своите финанси след десетилетия на заемане на средства, през което нивата на държавните дългове и дефицити нараснаха драматично. В допълнение Фискалният договор на ЕС, подписан през март 2012 г. от всички държави-членки с изключение на Великобритания и Чехия, изисква правителствата да залагат бюджетен баланс с излишък при структурен дефицит не по-висок от 0,5% от БВП.

„Не виждам да има голяма промяна и строгите икономии да не са на дневен ред“, заяви Юрген Михелс, икономист в Citigroup. „Повечето държави ще трябва да предприемат допълнителни значителни фискални мерки, за да постигнат новите цели“, добави той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

25
rate up comment 0 rate down comment 0
iivanoff
преди 11 години
Понеже гледам, че несъгласните /минусите/ се увеличили, та ще продължа още с една стъпка мисълта: - И такава е функцията на ЕЦБ, също и на ФЕД, но поради различния в отделни закони на различните места , то и начините им на "работа" /по отношение на целта/ се различават!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 1 rate down comment 2
iivanoff
преди 11 години
Ха продължи мисленето:===================== - докато има ЕЦБ "в Европа" нещата ще са си така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 1 rate down comment 0
SSIW
преди 11 години
За прилагането на същите политики, "под индиго", в Европа нищо не съм казал, коментара ми беше свързан с процесите в УСА...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 1
deant
преди 11 години
Много съм съгласен с теб. Аз отдавна искам да прокарам тезата, че икономическите правила не са еднакви и еднородни във всяка точка на света. Неща като демография, образование, манталитет и ИСТОРИЯ са много важни и различни. Дори на малко разстояние, каквото е Европа, икономиките са страшно разнородни. Унифицирането им от ЕС неможе да стане. Няма как един и същ закон да работи по един и същ начин от Великобритания до България - два диаметрално противоположни края на ЕС (и буквално).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 7 rate down comment 3
Боян
преди 11 години
Принципно е така, но проблема е че в Европа няма как да стане. Южните държави са си раздули бюджетите за да си живеят безгрижно като това се субсидира от северните държави които работят ефективно и генерират спестявания. Та докога мислиш може да се продължи така ти ако си Германец няма ли да се вбесиш че на юг си чешат ........ и си живеят живота на твой гръб и няма ли да потърсиш начин това да се промени? С печатането на пари означава това ограбване на северните държави да продължи, но те вече се усетиха и който политик техен продължи тая простотия ще бъде завинаги изхвърлен от политиката там, нещата са тотално различни от САЩ. Между другото и там вече има такива проблеми, но никой не смее да ги направи публични и там примерно Тексас Калифорния и други щати не искат да бъдат цоцани от другите, но ФЕД е железен и докато има ФЕД там нещата ще са си така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 4 rate down comment 0
Боян
преди 11 години
Нямам намерение да ти отговарям явно е че говориш за неща които не разбираш и пишеш неща които си чул някъде от някого без да си ги осмислил.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 0
deant
преди 11 години
Не разбрах. Ти май се самообърка. Първо курса към еврото е фиксиран. Когато стане обезценяване то няма да е спрямо лева, а спрямо долара, лирата и иената. Ти ми говориш, че ще се срине спрямо лева....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 0
studioaa
преди 11 години
Както и всички задължения, защото всички взели кредити в евро ще фалират на часа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 3
studioaa
преди 11 години
За да е честно трябва всички депозити без значение от валутата да се конвертират в левове, по курса на БНБ и тогава да се прави, каквото ще се прави, защото в противен случай това би било обир.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 2
deant
преди 11 години
Ами... от това може да загубят олигарсите да ти кажа, честно. По голяма част от народа едва свързва двата края ти за депозити говориш. Проблема е на банките и олигарсите. И на тея дето депозитите им са в левове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още